polo norte y santa claus

Kuzey Kutbu Alaska’da ve orada tüm yıl Noel

Bir kişinin bunu söylemesi doğru olmayabilir. Kuzey Kutbu’nda yaşıyor (Kuzey Kutbu) ve her yıl Noel Baba’dan hediye isteyen çocuklardan binlerce mektup alıyor. Ayrıca evinden birkaç blok ötede oturduğunu da. Ama değil. Alaska, Fairbanks’ta, tüm yıl boyunca Noel’in olduğu küçük bir kasaba var. 20 dereceden fazla olan Temmuz ayında bile Noel süsleri ve ışıklarında herhangi bir eksiklik yoktur. Kuzey Kutbu’nda Noel tüm yıl boyunca her yerdedir.

Kuzey Kutbu’ndaki bazı sokakların tatili onurlandıran isimleri vardır: Noel Baba Yolu, Kardan Adam Yolu, Kris Kringle, Ökseotu, Tatil Yolu, Kuzey Yıldızı Yolu… Posta kodu Noel Baba ile aynı99705. 2020 nüfus sayımı verilerine göre bu küçük kasabada 2.200’den fazla insan yaşıyor ve bunlardan bazıları özellikle çocukların Noel Baba’ya mektuplarını yönetmeye adanmış.

Bu, BBC’ye Noel Baba çok meşgul bir adam olduğu için ekibin tüm mektupları cevaplamasına yardım ettiğini söyleyen bir gönüllü olan Mitzi Wilcox’un durumu. “Kaç kişi Kuzey Kutbu’nda yaşadığını söyleyebilir? Dünyanın dört bir yanındaki çocukların mektuplarına cevap veriyoruz” dedi.

Alaska’nın Kuzey Kutbu böyle doğdu

Alaska seyahati

Kuzey Kutbu şehri 1944 yılında doğdu ve bu ismi bir oyuncak üreticisini o şehirde fabrikasını kurmak için çekmek isteyen ve ibaresiyle ürünlerinin reklamını yapabilmek isteyen bir firmadan aldı. “Kuzey Kutbu’nda yapıldı”. Sonunda, fabrika hiçbir zaman inşa edilmemesine rağmen, yer bu isimle kaldı. Ancak Noel ruhu Kuzey Kutbu’nda kaldı.

Con Miller adında bir adamın Alaska’nın farklı kasabalarında Noel Baba’yı taklit ettiği biliniyordu. Kasabası Kuzey Kutbu olarak vaftiz edildiğinde, işine Casa de Santa Claus adını verdi. O zamandan beri, mağaza kasabanın en ünlüsü ve dünyanın en büyük fiberglas Noel Baba heykeli. Mağazanın çevresinde ren geyiği bile var.

Kuzey Kutbu’nda Noel Baba ile bir gün

Kuzey Kutbu tüm yıl boyunca bir cazibe merkezidir ancak şu anda özellikle çocuklar için özel bir yerdir. Alaska Air, bayramları büyük bir şekilde kutlamak için birkaç hafta önce, yaşları 4 ile 10 arasında değişen, yoksulluk riski altında olan yaklaşık 60 çocukla bir uçuş düzenledi. Bir grup elf ve Noel Baba’nın yardımcıları eşliğinde çocuklar, büyülü bir gün geçirmek için doğruca Kuzey Kutbu’na gittiler.

Alaska Havası

Uçuş sırasında camlar kapalı kaldı. Kuzey Kutbu’na giden yolu gizli tutun. Noel Baba gelir gelmez misafirlerini karşıladı ve onlarla her türlü el işini yapıp dondurma yemeleri için evine götürdü. Noel dekorasyonunu, çikolatayı ve tabii ki hediyeleri kaçıramazdınız.

Noel Baba’nın dekorasyonları ve evinin yanı sıra Alaska’nın Kuzey Kutbu, sihrin doğduğu evi andıran tüm özelliklere sahiptir. Temmuz ayında sıcaklıklar 20 dereceyi aşabilirken, şu anda Kuzey Kutbu sakinleri sıcaklıklarla yaşıyor. sıfırın altında 40 dereceden az. Yaşadıkları soğuğun ötesinde, karın sokaklara bıraktığı kartpostal daha Noel havası veremezdi.

daha fazla gör

Indiana, Noel Baba’da tarih tekerrür ediyor

Tüm yıl boyunca Noel’in olduğu bir kasaba hayal etmek zorsa, iki tane olduğunu düşünmek daha da fazla olabilir. Ve aynı ülkede. Indiana’da Noel Baba diye bir yer var.1914’ten beri ülkenin her yerinden çocuklardan da mektuplar alıyorlar.

Kuzey Kutbu’nda olduğu gibi köyde de dev bir Noel Baba heykeli var. Sokakların Noel Bulvarı veya Noel Gölü Köyü gibi isimleri de var. Üç Ana caddeler, Üç Akil Adam’ın adını almıştır.: Melchior Caspar ve Balthazar.

Noel Baba 19. yüzyılda çağrıldı, Santa Fe ancak bir postane kurabilmek için adını değiştirmek zorunda kaldılar. Sorun, kasabanın New Mexico eyaletinin başkentiyle aynı isme sahip olmasıydı ve yanlış anlaşılmaları önlemek için sakinlerden adı değiştirmelerini istediler.

‘Büyümeye devam eden bir topluluk’

Birkaç efsane olmasına rağmen, sakinlerin Noel Baba’nın kasabaları için en iyi isim olduğu sonucuna nasıl vardıkları bilinmiyor. İçlerinden biri, Noel arifesinde, o zamanlar Santa Fe sakinlerinin kasabaları için yeni bir isim seçmek için toplandıklarını ve aniden kapılar ardına kadar açık olduğunu açıklıyor. Uzaktan bir kız çanları duydu ve bağırdı: “Bu Noel Baba!”

Görünüşe göre Noel ile ilgisi olmayan diğer isimleri ön plana çıkarmışlar, ancak bunlardan herhangi birini seçselerdi, şu anda kasabanın bu kadar turistik olmayacağı açık. ne de bu kadar çok ziyaretçi çekecekti.

Sakinleri, Noel’den bıkmadıklarını ve tüm yıl boyunca bu şenliklerin ruhunun soluduğu bir kasabada yaşamaktan hoşlandıklarını söylüyorlar. Bir şey açık: Kuzey Kutbu ve Noel Baba sakinleri Noel’e ve Noel Baba’ya inanırlar.ben. Noel Baba sakinlerinden biri, “Büyümeye devam eden topluluğun ruhu” dedi.


Leave a Reply