Kutsal Haftanın ortasında “dördüncü dalga” şu şekilde gelişir: yedi özerk topluluk yüksek veya çok yüksek risk altındadır

İspanya yaşıyor garip bir durum: aşılama iyi bir hızla ilerliyor ve her şey Nisan’ın temel bir ay olacağını gösteriyor; “pandemi yorgunluğu”, şiddetle sorgulanmaya başlayan halk sağlığı kısıtlamalarına bağlılığı aşındırıyor; ve aksine, son günlerin epidemiyolojik eğilimleri yeni dalganın güç kazanmaya başladığını öne sürüyor.

Ancak kamuya açık konuşma belirli konulara karşı çok önyargılı ve ülkenin farklı bölgelerinde 14 gün boyunca kümülatif insidans gibi pandeminin evrimindeki kilit konulara odaklanmak zor. Bugün, var yüksek veya çok yüksek alarmda yedi özerklik çünkü tam olarak bu gösterge, pandemi riskinin gerçek bir trafik ışığı, 150 vakanın üzerinde çekildi. Buna karşılık, sadece biri düşük riskli bölgede.

burası İspanya

Uyarı Seviyeleri

Üçüncü dalgadan çıkarken haftalarca, San José köprüsünün (bazı topluluklarda tatil) ve Kutsal Haftanın yakınlığı sağlık yetkililerini endişelendirdi ve halk sağlığı uzmanlarına. Ne de olsa ekonominin yeniden açılması ve kısıtlamaların kaldırılması tartışması masada. Tatiller sadece hükümetler üzerindeki karar alma baskısını artırabilir. Daha da fazlası, sosyo-sıhhi önlemleri siyasi tartışmanın merkezine yerleştiren bir seçim kampanyası bağlamında.

COVID vakalarındaki toparlanma zaten burada: Tek soru, dördüncü dalganın kaçınılmaz olup olmadığı ve onu durdurmayı başaramazsak bizi nasıl etkileyeceği.

Düşünmeyi bırakırsak, küçük bir salgının dördüncü dalga olma riski, üzerinde yükseldiği “epidemiyolojik zemin” (başladığı vaka sayısı) arttıkça büyür. Sahip olmak IA14’te 100.000 kişi başına 503 enfeksiyon Melilla örneğinde olduğu gibi, şehri 29 Valensiya Topluluğundan daha patlayıcı bir büyümeye maruz bırakır.

Yukarıdaki grafik, paradoksal olarak bazen karşılaştırmanın zor olduğu alanları karşılaştıran bir fotoğraftır. Ve pandeminin bu son aylarının değişmezlerinden biri de şudur: homojenlik (ulusal düzeyde) mevcut değil. Ne enfeksiyonlarda, hastaneye yatışlarda ve ölümlerde, ne önlem veya kısıtlamalarda. Bu anlamda toplu veriler kötü görünüyor; ancak her bir bölgesel eğilimi özellikle incelersek, durum çok daha az sürdürülebilir hale gelir.

Özerklik 2

Dayanan bazı topluluklar olmasına rağmen, çoğu ya rakamlarını kötüleştiriyor ya da çok yüksek birikmiş insidans seviyelerinde stabilize oluyor. Başka bir deyişle, biz o kadar yüksek vakalardan geliyoruz (bir aydan biraz daha uzun bir süre önce ülkenin çoğu kapalıyken olduğumuzu unutmayın) ki mevcut durum başarılı gibi görünse de iyi bir durum olmaktan çok uzak. San José köprüsünün ve Kutsal Haftanın etkileri henüz görülmedi.

– Haberler Kutsal Haftanın ortasında “dördüncü dalga” şu şekilde gelişir: yedi özerk topluluk yüksek veya çok yüksek risk altındadır aslen yayınlandı Xataka Javier Jiménez ve Javier Lacort tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…