Kuşlar, Dünya’nın manyetik imzasını ‘okuyabilir’ ve işte bunu nasıl yaptıkları

Bir araştırmaya göre, yerinden edilmiş kuşlar, sanki Dünya’nın manyetik imzasını “okumuşlar” gibi rotalarını düzeltebiliyorlar. Evet, çok etkili bir tür “GPS” ile çalışıyorlar.

Manyetik imza nedir? Jeomanyetik alan kuvveti, manyetik eğim veya manyetik alan çizgileri ile ufuk arasındaki eğim açısının birleşimidir.

Teçhizat Bangor ve Keele üniversitelerinden araştırmacılar, Avrasya ve Afrika’ya özgü bir kuş olan kamış ötleğeninin normal göç rotası dışında bir “manyetik konumdan” nasıl uçabildiğini anlattı.

Manyetik imza deneyi böyle gerçekleştirildi ve kuşların bunu nasıl algıladığı

Deney, yetişkin kamış ötleğenlerinin kısa bir süre esaret altında tutulmasıyla yapıldı. Daha sonra, doğal göç koridorlarından başka bir yerde Dünya’nın manyetik imzasının bir simülasyonuna maruz bırakılarak serbest bırakıldılar.

Warblers, onları göç yollarına geri götüren bir yönde uçtu. Manyetik sinyallerin önerdiği yerden yaptılar.

“Birincil dürtü, aldıkları manyetik bilgiye cevap vermekti.” Bu, Bangor Üniversitesi’nden Richard Holland’ın görüşüdür.

Kuşlar, yıllık hareketlerinde aşina oldukları manyetik alanların sınırlarının ötesinde olduklarını hissedebilirler. Ek olarak, araştırmacılara göre, konumlarını yeterli sinyalden tahmin edebiliyorlar.

“GPS”iniz sayesinde havada gezinme

Keele Üniversitesi’nden Dmitry Kishkinev, “Bu gerçek bir yelkencilik” dedi. “Tamamen bilinmeyen bir yere gittikten sonra bilinen bir hedefe geri dönebilirler. Tanıdık bir ortama veya yoldan yayılan işaretlere bağlı kalmadan.”

Kishkinev’e göre, “Yurtdışı seyahati sırasında toplanan bilgileri de kullanmıyorlar.”

Araştırmacıların çalışmaları Current Biology’de yayınlandı.

Ötleğen deneyi ve manyetik imza.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…