Korsanının: Bu tür kötü amaçlı yazılım nedir ve nasıl önlenir

İnternette gezinirken güvenliğimizi tehlikeye atabilecek birçok türde tehdidin kurbanı olabiliriz. Bilgisayar korsanları tarafından parolalarımızı çalmak veya sistemlerin çalışmasını riske atmak için gerçekleştirilen birçok virüs, kötü amaçlı yazılım ve saldırı türü. Hadi hakkında konuşalım korsan ne demek, ağda bizi tehlikeye atabilecek bir tehdit. Bu soruna kurban gitmemek için de bazı ipuçları vereceğiz.

Korsanının anlamı nedir ve nasıl etkileyebilir?

korsan İnternette gezinirken bizi tehlikeye atabilecek birçok kötü amaçlı yazılım türünden biridir. Görevi, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi bir web tarayıcısının yapılandırmasını değiştirmektir. Bu tehdit, tarayıcı korsanı olarak da bilinir.

Ancak tarayıcının kendisinin ötesine geçer. Ayrıca şunları da yapabilirsiniz web sayfalarını, etki alanlarını veya DNS’yi ele geçirin. Bu, oturum açmak için tarayıcı ayarlarını veya verileri birleştirir. Kullanıcıların, kısacası kurbanların bir web sitesini görme şeklini değiştirebilen bir saldırıdır.

Örneğin yapabilirler DNS’yi değiştir bir web etki alanı. Bu durumda kurban, RedesZone gibi bir sayfaya girer ve otomatik olarak tamamen farklı bir sayfaya yönlendirilir. Bu şekilde, kötü amaçlı yazılımları gizlice gizleyebilirler, aslında Kimlik Avı yapan ve yalnızca şifreleri çalmaya çalışan bir site olabilirler, vb.

Bu nedenle, Hijacker temelde tarayıcıya, bir web sitesine veya görevi kullanıcıların aldıklarını değiştirmek olan DNS’ye yönelik bir saldırıdır. Tarayıcı örneğine dönersek, kurban oturum açtığında bu veriler siber suçlular tarafından kontrol edilen bir sunucuda son bulacaktı. Aynı şey, daha önce saldırıya uğramış bir web sitesine girersek.

Hibrit kötü amaçlı yazılım nedir

Korsan bile olabilir kötü amaçlı bir eklenti yükleyin antivirüsü felç eden sistemimizde. Bu şekilde, tarama yaparken herhangi bir tehdit bulmazdık, bu da kurban olmamak için daha büyük bir sorun olurdu.

Kısacası, farklı Korsan türlerimiz var:

  • Tarayıcı: Herhangi bir tarayıcıda bulunabilecek en yaygın türdür. Güvenliğe ciddi şekilde zarar verebilir.
  • web siteleri: Bir web sitesini ele geçirebilir ve ziyaretçilerden bilgi çalmak için kötü amaçlı eklentiler yükleyebilirler.
  • DNS.: DNS’yi değiştirerek kurbanın başka bir kötü amaçlı web sitesine yönlendirilmesini içerir.
  • oturum, toplantı, celse: Bu durumda saldırgan, kimlik bilgileri veya parolalar gibi oturum açma verilerini çalabilir.

Bir korsan saldırısının kurbanı olmaktan nasıl kaçınılır

Bir korsan saldırısının nelerden oluştuğunu gördük. İnternette gezinirken güvenliğimizi ve gizliliğimizi tehlikeye atabilecek çok önemli bir sorundur. Kişisel verilerimizi, şifrelerimizi ve nihayetinde ekipmanın düzgün çalışmasını riske atabilir. Ama neyse ki her zaman bazı ipuçlarını dikkate alabiliriz. kurban olmaktan kaçınmak Bu tür bir sorundan.

Elbette burada birkaç parçanın devreye girdiğini unutmamalıyız. Bir yanda kötü amaçlı yazılımların girişini engellemek için bilgisayarımızın güvenliği var, diğer yanda ziyaret ettiğimiz sayfaların bize bağlı olmayan güvenliği var.

güvenlik programları

Yüklememiz gereken birçok seçenek var güvenlik araçları ekiplerimizde. Örneğin, bizi tehlikeye atabilecek kötü amaçlı yazılım girişini tespit etmemize ve ortadan kaldırmamıza yardımcı olabilecek bir virüsten koruma yazılımından bahsediyoruz. Birçok kötü amaçlı yazılım türü vardır ve bunları mümkün olan en kısa sürede tespit etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Ancak buna ek olarak, güvenlik duvarları gibi diğer programlar, değiştirilmiş web sayfalarına erişmekten kaçınmamıza yardımcı olabilir. IP adresini değiştiren bir siteye girersek bizi uyarırlardı. Bu nedenle, bizi DNS korsanının saldırılarına karşı koruyacaktır. Birçok ücretsiz ve ücretli programlarımız ve ayrıca her türlü işletim sistemimiz var.

Sürekli güvenlik doğrulaması

Ekipmanı güncel tutun

Tabii ki sahip olmak da önemlidir uygun şekilde güncellenmiş ekipman. Çoğu durumda, ekipmana saldırabilecek bilgisayar korsanları tarafından tam olarak yararlanılan güvenlik açıkları ortaya çıkabilir.

Bu, mevcut olabilecek yazılım düzeyindeki güncellemelerin yüklenmesini çok önemli hale getirir. Oluşabilecek hataları düzeltmeliyiz. Bu yeni sürümleri başlatan geliştiricilerin kendileridir ve bunları tarayıcılarda, kullandığımız programlarda, işletim sistemlerinde uygulamamız gerekir…

Web sitemizi koruyun

Bir web sayfamız varsa ve istersek korsan saldırılarını önlemek Onu doğru bir şekilde korumalıyız. Alan adını, korsanlığa karşı koruma sağlayan bir web sitesine kaydettirmeliyiz. Bu, bugün bir web sitesi oluştururken çok önemlidir, aksi takdirde ziyaretçilere güvenli olmayan bir hizmet sunardık.

Bu nedenle, bir web sitesinden sorumluysak ve bu tür bir sorundan kaçınmak istiyorsak, onu uygun şekilde korumalıyız. Bilgisayar korsanlarının hedeflerine ulaşmak için yararlanabilecekleri veri sızıntılarından ve kusurlardan kaçınmalıyız.

Bir web sitesine girerken URL’ye iyi bakın

Ev kullanıcılarıysak ve bir web sitesine girerken DNS korsanlığının kurbanı olmaktan kaçınmak istiyorsak, url’ye iyi bakın tarayıcıda görünen Herhangi bir değişiklik, bu sitenin güvenli olmadığını, orijinal olmadığını gösteren herhangi bir işaret bulursak, sayfadan ayrılmalı ve elbette verilerimizi asla ifşa etmemeliyiz.

Yalnızca URL’ye, site adresine yakından bakarak meşru bir sayfada olduğumuzu veya bunun bir dolandırıcılık olabileceğini doğrulayabiliriz. Korsan tehdidinin kurbanı olmaktan kaçınmak için akılda tutulması gereken bir ipucu daha. Şüphesiz, bu tür tehditlerin en yaygın sorunlarından biri budur. Aynı zamanda görebildiğimiz en görünür noktalardan biridir.

Sağduyu

tabii ki sağduyu her zaman mevcut olmalıdır. Birçok saldırı türü ve ayrıca Korsanıyla ilgili olanlar, kullanıcı etkileşimi gerektirecektir. Örneğin internetten şüpheli bir dosya indirmek, bize ulaşan ve içinde tehlikeli eklenti bulunan bir e-postayı açmak, halka açık internet sitelerinde farkında olmadan bilgi sızdırmak…

Tüm bunlar, tüm bu küçük kusurlar güvenliğimizi tehlikeye atabilir ve bu tür bir tehdidi destekleyebilir. Bu yüzden hatalardan kaçınmalı, her zaman sağduyuyu korumalı ve mümkün olduğunca riski azaltmalıyız.

Kısacası Korsan, internette gezinirken bulabileceğimiz tehditlerden biridir. Güvenliğimiz ve gizliliğimiz için çok önemli bir sorun olabilir. Bu, bu makalede verdiğimiz gibi harekete geçmeyi, tavsiye ve tavsiyeleri takip etmeyi gerekli kılmaktadır. Amaç yine bilgisayarlarımızı korumak ve ağda herhangi bir sorun yaşamamaktır.

Hijacker: Bu tür kötü amaçlı yazılım nedir ve nasıl önlenir makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…