“Kopyala ve yapıştır”ın mucidi öldü

Larry Tessler öldü

Fonksiyonların mucidi Larry Tesler kopyala, kes ve yapıştır Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde bulunan ve bir kullanıcının bir makine, bilgisayar veya cihazla iletişim kurabileceği “kullanıcı arayüzü”nün babalarından biri 74 yaşında öldü.

Larry Tesler, grafik kullanıcı arayüzlerinin öncülerinden biriydi ve Apple’ın ilk yıllarında önemli bir oyuncuydu.

Tesler, 1973 yılında Stanford Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri bölümünden mezun oldu ve o sırada bir kelime işlemciye dahil edilen kesme, kopyalama ve yapıştırma komutlarını oluşturduğu Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi’nde (PARC) çalışmaya başladı. çingene denir.

PARC’ta geçirdiği yıllar boyunca, ilk grafik kullanıcı arayüzlerinin (GUI’ler) geliştirilmesi üzerinde çalıştı ve Xerox Alto bilgisayarını geliştiren ekipte yer aldı. ilk önce bir GUI arayüzü ileApple, IBM ve Microsoft için ilham kaynağı oldu.

1979’da Tesler, Steve Jobs’a PARC turunda eşlik etmesi ve ona Xerox Alto’yu göstermesi için görevlendirildi. Bu an ikisi için de çok önemliydi. Xerox Alto, Jobs’un Apple Lisa’yı ve daha sonra Macintosh’u yaratması için ilham kaynağı oldu. Jobs’ın Tesler üzerinde de büyük etkisi oldu. işini bıraktı parkta 1980’de Apple’a katılmak için.

Apple’da Tesler, Apple Lisa’nın geliştirilmesi üzerinde çalıştı ve geliştiricilerin kullanıcı arayüzünü işlemek Basit bir şekilde. Aynı sistem daha sonra Macintosh’a entegre edilecekti. Daha sonra, Tesler, kişisel asistan pazarına hakim olmayı planlayan, ancak sefil bir şekilde başarısız olan Apple’ın PDA’sı olan Apple Newton projesinden sorumluydu.

Apple’dan ayrıldıktan sonra 2001’de Amazon tarafından işe alındı ​​ve Alışveriş Deneyimi Başkan Yardımcısı oldu. 2005’te Yahoo’ya taşındı ve burada önümüzdeki üç yıl boyunca Kullanıcı Deneyimi ve Tasarım Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Ana teknoloji şirketlerinde harika bir özgeçmişe sahip olan Larry Tesler, komutun mucidi olarak tanınır. kopyala, kes ve yapıştıraynı zamanda ilk Apple ürünlerinin geliştirilmesine yaptığı büyük katkı için.