Konuşma tanımayı kullanarak kod yazma, yazılım geliştirmede aşılmış yeni bir engel (bazı dezavantajlarla birlikte)

Alexa, Siri, Android Auto… her seferinde, yeni teknolojilerle etkileşim kurma biçimimizde sesimiz daha önemli hale geliyor. Çoğu durumda, bunu sadece rahatlık için yaparız, ancak bunu yapabiliriz çünkü başkaları daha önce çalışmış, zorunluluktan teşvik edilmiştir.

Ve yazılımları sesle (yani, kodu manipüle etmemize ve iş akışlarını otomatikleştirmemize izin veren komutları dikte ederek) geliştirmemize izin veren giderek daha fazla teknoloji var, ancak bu mümkün çünkü bazı geliştiriciler önceden bu sistemleri yaratma veya kendilerini başka bir şeye adama ikilemindeydiler (engellilik ve yaralanmalardan etkilenmişlerdi).

Serenade ve Talon, yarışın başında

Ryan Hileman, bir yıllık şiddetli el ağrısının ardından tam zamanlı programlama işini bırakmak zorunda kaldığı 2017 yılında Talon’u geliştirmeye başladı.

Programcılar için ‘eller serbest’ geliştirmek istedi bu, “herkesin fareyi ve klavyeyi tamamen değiştirmesine” izin verir.

Klavyeyi atlamak mı?  Bu uygulamalar, Windows 10'da belgelerinizi oluşturmak için sesinizi kullanmanıza yardımcı olur

IEEE Tablosu

İki yıl sonra, Quota’da yazılım mühendisi olan Matt Wiethoff’a tekrarlayan gerilme yaralanması teşhisi kondu. O da senin işini bırakmak zorunda kaldı ve kendi ses programlama platformu üzerinde çalışmaya başladı: Serenatlar.

Wiethoff bunu, kendini bir işe adamak zorunda kalma ihtimaliyle karşı karşıya kalarak, sırf zorunluluktan yaptı. daha az tipografik çaba gerektiren başka bir şey. Birkaç ay sonra Serenade bir tohum finansmanı turunda 2.1 milyon dolar topladı.

Serenat var özellikle kodu tanımak için geliştirilmiş bir konuşmadan metne motor (ve bunu geçerli sözdizimine dönüştürün), konuşma konuşma tanıma için tasarlanmış Google eşdeğerinin aksine.

Talon ise üç ana unsurdan oluşuyor: ses tanıma, gürültü tanıma ve göz takibi. Bu son ikisi, fareyi tamamen değiştirmenize izin verir: birinci tıklama olarak ağız çıtçıtlarını kullanır ve ikincisi işaretçiyi hareket ettirir. Hillman’a göre,

“O ses [de chasquido] Yapması kolay: çok az çaba gerektirir ve tanımak için düşük gecikme süresi gerektirir, bu nedenle bir fareyi tıklamanın çok daha hızlı, sözlü olmayan, seste zorlanmaya neden olmayan bir yoludur.”

Ekli grafikte görülebileceği gibi, ikisi arasında yaklaşım farklılıkları vardır; Talon, insan konuşma konuşmasından çok farklı ses çıkarırken, herhangi bir eylem için özel komutlarSerenade, programın her komutla bağlantılı belirli eylemleri üstlendiği daha soyut bir yaklaşımı seçer, kulağa çok daha doğal geliyor (tabii ingilizce biliyorsanız).

{«videoId»:»x809f6x»,»autoplay»:true,»title»:»Serenade ile yalnızca ses kullanarak programlayın»}

Doğuştan körüm ve bilgisayar geliştiricisi olarak bu benim işim

Kötü? Sessizliği özle. Ve müzik.

Üç yıl önce Nature dergisi, ses programlama alanındaki bazı öncülerin durumunu ele aldı. Hesaplamalı genomik konusunda uzman olan Harold Pimentel, Wiethoff ile aynı türde bir yaralanmadan muzdaripti… onun durumunda, sadece bir kolla doğmasının neden olduğu. O ve Naomi Saphra (küçük lif nöropatisinden mustarip), VoiceCode adı verilen ve artık üretilmeyen yazılım geliştirmeye başladılar.

Talon gibi bu tür yazılımlar, kullanıcılarının programlamak için kendi özel komut yapılandırmalarını oluşturmalarını kolaylaştırdı: Pimentel, 40 sayfalık komutları öğrenmesi gerektiğini, proje ortağı ise iki aylık uygulamadan sonra LaTeX matematiksel formülleriyle başa çıkabildiğini söylüyor.

{«videoId»:»x809g80″,»autoplay»:false,»title»:»VoiceCode.io ile Ses kodlaması»}

Ancak, yazılımlarının sunduğu çok sayıda ve bariz avantajların yanı sıra Pimentel ve Saphra, sesle programlamanın dezavantajlarını da vurguladı. Öncelikle boğaz sorunları yaşadığını ve “çok kanlı su içmeye” zorlandığını itiraf ettisessizce eksik programlamanın yanı sıra.

Merakla, Saphra tam tersini kaçırdı: «Kod yazarken müzik dinlerdim veya şarkı söylerdim. Ya da sadece küfür et. Artık bunu yapamam.”

üzerinden | IEEE Spektrum Resimleri | Serenat ve IEEE Spektrumu

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Konuşma tanımayı kullanarak kod yazma, yazılım geliştirmede aşılmış yeni bir engel (bazı dezavantajlarla birlikte) aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…