Fórmula del éxito de la universidad del futuro: redes campus conectadas.

KOBİ’lerin ERP uygularken yaptığı 5 hata

Datisa, küçük ve orta ölçekli şirketlerin iş kaynakları yönetim sistemlerini uygularken yaptıkları temel hatalara dikkat çekiyor. Bulutun gelişinin getirdiği teknolojiye erişim engellerinin ortadan kaldırılması ve üreticiler tarafından önerilen farklı finansman ve kullanım modellerinin ardından KOBİ’ler, ERP uygulama süreçlerinde yinelenen bazı hatalar yapmaya devam ediyor.

Datisa bu yılı kutluyor kırkıncı yılını kutluyor

Datisa’nın CEO’su Isabel Pomarne dedin “Küçük ve orta ölçekli şirketler, süreçlerinin verimliliğini artırmak için teknolojiyi kullanma konusunda uzun bir yol kat etti. Ancak yine de performans ve teknoloji yatırımlarının getirisi üzerinde baskı yaratan bazı yinelenen hatalar yapıyorlar.”

Bu yıl kırkıncı yılını kutlayan İspanyol KOBİ’ler için ERP firması, yönetim uygulamalarını uygularken bu tür organizasyonların yinelenen hatalarını sınıflandırıyor:

  • 1. İşlevsel taleplerin tanımının olmaması. Neyin gerekli olduğu konusunda net olmamak, ilk olarak, yanlış planlamaya ve ikinci olarak, strateji eksikliğine neden olur. Dahili süreçleri, işleyişini ve iyileştirme alanlarını bilmek, daha doğru bir aramaya olanak tanır ve bu nedenle, ERP bir kez uygulandıktan sonra, teknolojinin potansiyelinden daha iyi yararlanılır.
  • 2. Çözümün cehaleti. ERP’nin işlevsel kapsamı net değilse, bu teknoloji kullanılarak iyileştirilebilecek süreçler yetersiz kalmaya devam ederken, kullanılmayan uygulamaların olması mümkündür. Sistemin yapabileceği her şey bilinmediğinde, kullanıcıların hayal kırıklığı ortaya çıkıyor. Bu nedenle eğitim, bilgisini kolaylaştırmak ve kullanıcılara ERP’lerinin maksimum potansiyelinden yararlanmak için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlamak için aracın kendisine eşlik etmesi gereken bir hizmettir. Daha fazla eğitim, kullanıcı tarafından daha az reddedilme.Programın işlevlerini periyodik olarak test etmek, KOBİ’lerin kendi performanslarını en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacaktır. yazılımınızın iş süreçlerinize uygun olduğundan emin olun.
  • 3. Profesyonel refakat eksikliği. Bulutun gelişiyle birlikte bir ERP’yi uygulamak basit bir şey gibi görünüyor. Ancak Bulut, genel olarak projeleri hızlandırmış olsa da, gerçek şu ki, kuruluşlara değişim süreçlerinde rehberlik etmek için güvenilir bir teknolojik ortağın eşlik etmesi hala gereklidir. Üretici veya uygulayıcının taahhüt veya sorumluluk eksikliği yasal olarak iddia edilebilir olsa da gerçek şu ki, özelde proje ve genel olarak işletme için bir dizi olumsuz etkiye neden oluyor. Bu nedenle, teknolojik ortağı iyi seçmek ve anlaşmanın şartlarını açık, anlaşılır ve açık bir sözleşmede resmi olarak yakalamak önemlidir.
  • 4. Hatalı veri taşıma. Bilgi göçü, projenin en önemli aşamalarından biridir ve belki de organizasyonlarda en “tembelliğe” neden olan aşamadır. Bir kuruluş içinde birlikte çalışılan büyük miktarda veri, geçişi giderek daha karmaşık hale getirir. Öte yandan, KOBİ’lerin verileri farklı, heterojen ve dağıtılmış sistemler arasında taşımak istemeleri de yaygındır. Bu nedenle, ERP’nin uygulanmasında ciddi sorunlardan kaçınmak için projenin bu aşamasını planlamak gerekir.
  • 5. Teslim tarihlerine riayet etmemek. Bir ERP’nin uygulanması, KOBİ ortamında sıklıkla olduğu gibi, BT alanında kapsüllenecek bir proje değildir, bunun yerine tüm organizasyonu etkileyen çapraz bir proje olarak görülmeli ve projelendirilmelidir. Bu durumda, çoğu zaman tüm iş alanları ile anlaşmakta büyük güçlükler yaşanmakta ve uygulama sürelerine uyulmadan, departmanlar veya kişiler hazırlanmadan proje hızlandırılmaya çalışılmaktadır.

Kısacası pek çok KOBİ, ERP’lerini uygulama konusunda ya iyi planlamadıkları, ya da ihtiyaçlarını doğru analiz etmedikleri ya da ihtiyaç duydukları uzman desteğini bulamadıkları için başarısız olmaktadır. Bununla karşı karşıya kalan Datisa, şu anda bir uygulama sürecinde olan küçük ve orta ölçekli şirketlerin, organizasyonun tüm üyelerini projeye değerlendirme, planlama ve dahil etme üzerine bahse girmelerini tavsiye ediyor.