Kızıl gezegen, siyah beyaz: Çin, Mars’ın ilk fotoğrafını yayınladı

Çin, uzay programının başarısını Mars’ın bir fotoğrafıyla kutluyor. Merak uyandırıyor çünkü siyah beyaz ama önemli olan Asya devinin zaten kızıl gezegenin yörüngesinde olması.

Tianwen-1 sondası, görüntüyü Mars’tan 2,2 milyon kilometre uzakta aldı. Belirtildiği gibi gadgetdiğer kaşiflerin daha ayrıntılı görüntüleri ile karşılaştırılmaz… ancak bu, Çin’in gezegene bir uzay aracı gönderebileceğinin kanıtıdır.

23 Temmuz 2020’de Long March 5 roketi ile başlatılan görev, planlanan zamanda gerçekleşti ve 10 Şubat’ta yörüngeye daha da yaklaşması bekleniyor.

Mars’ın bu Çin görüntüsünü görmek, 2009 yılında Rusya ile ortaklaşa yapılan ilk girişimleri hatırlatıyor. Ancak, o zaman hiçbir başarı yoktu: Yinghuo-1 uydusu 2011’de düştü.

Şimdi yaptılar.

Çin’in Mars’taki sondası Tianwen-1’in unsurları

Tianwen-1, bir yörünge aracına ve bir geziciye sahiptir. İlgi, gezegenin yüzeyini analiz etmektir ve bunun için manyetik alan dedektörleri, meteorolojik ölçüm aletleri ve diğer elementlere sahiptir.

Çin uzay aracı yörüngeye ulaştığında yüksek çözünürlüklü bir kamera ile Utopia Planitia ovasını tarayacak. Potansiyel iniş alanlarını incelemek için üç ay harcayacak.

Daha sonra, Kızıl Gezegenin yüzeyinde faaliyet gösteren yaklaşık 90 Mars günü olan üç Dünya ayı daha geçirecek.

Çin’in uzaydaki bir sonraki hedefi ne? 2022 yılına kadar yörüngeye yeni bir uzay istasyonu yerleştirin.

Mars’ta aktivite artıyor. Bu Salı için, Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen Umut sondasının yörüngesine ulaşması bekleniyor. 10’unda sıra Tianwen-1’e gelecek. Ve 18’inde, NASA’nın Azim aracının yüzeyine inmesi bekleniyor.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…