Kel Kartalların Gizemli Ölümü: Kuzey Amerika Kuşlarını 25 Yıldır Ortaya Çıkaran Şeyi Az Önce Bulduk

25 yıldır, kuş vakuolar miyelinopatisi, Kuzey Amerika’da sayısız su kuşunu ve yırtıcı kuşları öldürdü. Sadece ’94 ile ’99 arasında Arkansas’ta toplam 56 kel kartal öldürüldü. Ancak araştırmacılar arkada saklanan anahtarı bulamadılar. Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal sembolü olan, özellikle avlanan o garip nörolojik hastalığı unutmayalım..

Şimdi, eski bir seri katil filmi gibi, bir soruşturma ekibi suçluyu buldu. Ve karambol, dürüst olmak gerekirse, oldukça beklenmedik.

Kuşlar, toksinler ve insanlar

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/55/9c/03/600180cf4bd22fc848/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/5e/74/22/600181553bef0793dd/original/change-climatico.jpeg»}

Anahtar, yakın zamanda tanımlanmış istilacı bir siyanobakteri türü tarafından üretilen yeni bir toksinde yatıyor gibi görünüyor. Ancak normal şartlarda oluşmaz; sadece siyanobakteriler antropojenik bromide maruz kaldığında. Bu bakteriler bir bitkiyi kolonize ettiğinde, toksin onu tüketen hayvanları ve aynı zamanda biyolojik olarak biriktiği için besin zincirinin geri kalanını da etkiler.

Dünyadaki Son İnsanlar: İnsanlık Kendi (Yanlış) Yok Oluşuyla Yüzleştiğinde

“Beklenmeyen” terimini daha önce kullandım ve belki de en doğru olanı değil. ‘Science’ dergisinde yayınlanan çalışmayı analiz edersek, şunu keşfederiz. iki temel unsur iklim değişikliği ve insan faaliyetidir.. Yani, her zaman olduğu gibi aynı şüpheliler. Ancak işin ilginç yanı, bunu o kadar çarpık ve keskin bir şekilde yapıyorlar ki, anlaması 25 yıl almış.

Ve 20. yüzyılın sonunda kel kartalların neslinin tükenmeye çok yakın olduğu ve bu gerçek, sadece kuş vakuolar miyelinopati üzerine araştırma programlarını desteklemekle kalmadı, aynı zamanda bir kurtarma kampanyasının başlatılmasını da motive etti. Bu arada çok başarılı. Etkilenenler Cory Coots, Muscovy Ducks veya Collared Pochards olsaydı ne olurdu? Muhtemelen bu bağlantıyı henüz keşfedemezdik.

Durumu bir kategoriye ve kel kartalların ötesine yükseltmek istemeden, gerçek şu ki, unsurların ne olduğunu düşünmek kaçınılmaz görünüyor. fark edilmeden hareket ederek gezegenin biyolojik çeşitliliğinde radikal (ve geri dönüşü olmayan) değişikliklere neden olur. Kısacası, bazen bilimde olduğu gibi, hala bilmemiz gereken çok şey olduğunu keşfetmemiz 25 yılımızı aldı.

Resim | marco bicca

– Haberler Kel Kartalların Gizemli Ölümü: Kuzey Amerika Kuşlarını 25 Yıldır Ortaya Çıkaran Şeyi Az Önce Bulduk aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…