metaverso catalán

Katalan metaverse zaten başladı, bir şey için faydalı olması başka bir şey

Metaverse, 2021’in en büyük dönüm noktalarından biri oldu. Mark Zuckerberg, Facebook’un adını bile Meta olarak değiştirdi ve bunun insanların avatarları aracılığıyla etkileşim kurabilecekleri ana alan olmasını istiyor. Şimdi öyle görünüyor ki herkes metaverse’den bahsediyor ve çoğunluğa atlayabilenler bunu iki kez düşünmeden yapıyor. Sonuncusu, bu Pazartesi günü başlatılan Katalan Hükümeti oldu. kedilerin projesi böylece şirketler, yaratıcılar ve vatandaşlar bu meta veriyi iletişim kurmak veya iş ilişkileri kurmak için kullanabilir.

Proje, Katalonya Blockchain Merkezi tarafından geliştirildi ve tartışmalara yol açtı. İlk olarak, Hükümet Başkan Yardımcısı Jordi Puigneró’nun dediği gibi, “dijital cumhuriyete doğru bir adım” olduğu için. Sadece Katalonya’da geliştirilen bir Katalan metaverse’si olmayacak, diye devam etti ve Katalan kültüründen ilham aldı, «aynı zamanda araç dili Katalanca olacak. (…) Dilimizin bekası geçer yeni sanal dünyada kullanımı“, stres oldu.

Katalan metaverse’nin politik ve ekonomik sorunlarının ötesinde, amaç bu alanı bir araç haline getirmektir. yaratıcılar, şirketler ve üniversiteler arasındaki iletişimi teşvik etmek. Sunum yapmaktan iş görüşmelerine katılmaya kadar. Şimdilik platform ücretsizdir ancak Catvers’ın ödemesi Şubat ayının sonunda yapılacaktır. Oranlar henüz organizatörler tarafından belirtilmedi.

Katalan metaverse, listede bir tane daha var

Katalonya metaverse’ini bir iş aracına dönüştürmeye çalıştı, ancak bu sanal dünyaya katılmayı seçen tek hükümet değil. Barbados Kasım ayında açıkladı metaverse’de bir elçilik açacaken iyi bilinen mekanlardan biri olan Decentraland ile yaptığı anlaşma kapsamında.

Bu durumda mikro devlet hükümeti, platformun uluslararası ortaklarıyla birlikte çalışmasını istiyor. “Diplomatik arenada ilişkilerini derinleştirmek için. Yatırımlarda, ticarette, turizmde, kültür endüstrisinde ve insanlar arasındaki etkileşimlerde olduğu gibi” dedi.

Barbados metaverse’de bir büyükelçilik ve Seul bir hükümet heyeti açmak istiyor

Barbados Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçisi Coindesk ile yaptığı röportajda, metaverse’deki büyükelçiliğin avantajlarından birinin şu olduğunu söyledi: hava yolculuğu önlenebilir, ki bu çevresel bir avantajdır. Ayrıca birçok şirket, Barbados’un işletme düzeyinde hangi hizmetleri sunduğunu görmek için kapsamlı bir deneyime sahip olabilir. Kasım ayında hükümet, sanal büyükelçiliğinin başlatılması için hukuk danışmanı tuttuklarının altını çizdi, çünkü metaverse’deki büyükelçilikleri benzersiz emsaller yaratıyor.

Kendi adına, Güney Kore’deki Seul hükümeti, “sağlamaya başlamak için metaverse’e katılmak istediğini açıkladı. yeni bir kamu hizmeti anlayışı platformun yönetiminde kullanılması yoluyla”. Metaverse Seoul aracılığıyla turizm, eğitim veya ekonomi gibi tüm yönetim alanlarını kapsamak istiyorlar. Buna ek olarak, belediye başkanının sanal ofisine erişim veya yetkililerin avatarlarıyla istişare gibi hizmetler sunmak istiyorlar.

Metaverse Seoul planı, 2025 ile 2026 yılları arasında projenin tam olarak kurulmasıyla sona erecek olan beş aşamadan oluşuyor. Yerel yönetim, kendi metaverse’i için bir yaklaşık 3,3 milyon dolarlık yatırım. Katalan metaverse için Hükümet, Katalonya metaverse için yatırım yapılmış olmasına rağmen, Katalonya Blockchain Merkezi için 400.000 Euro’luk bir bütçe kalemi açıkladı. 10.000 ile 20.000 Euro arasındamerkeze bağlı olarak.

Meta veri deposu öncelik olmayabilir

Alianza Digital 2030’un genel müdürü David Cierco, hükümetlerin yaşlı ve yaşlı kalmak istemiyorlarsa şu anda bu dijital dalgaya binmek zorunda olduklarını söyledi. ile röportajda hipermetinselCierco, metaverse’nin bu günlerde çok dikkat çektiğini, ancak hala erken gelişim düzeyinde. Bu, dijitalleşmeyle ilgili mevcut önceliklerden biri olmadığı anlamına geliyor.

“Sorunlarımız var KOBİ’lerin dijital dönüşümü ve yönetim büyük ölçüde dijitalleştirildi, ancak sunduğu ürün ve hizmetlerde yenilik yapması gerekiyor. Şirket düzeyinde, teknoloji şirketlerinde bir açık var ve yeni başlayanlar çok dinamik hale geliyor, ancak hala yapılacak çok şey var ”diye açıkladı. İlerlemelerin bu sırayla gelmesi gerekmediğini açıkladı, ancak tüm bu noktalar karşılanmadan ilerlemek zor.

Öte yandan, metaverse kadar yeni olan teknolojiler, halihazırda var olan sanal dünyalar içinde toplum üzerinde bir etki yaratmaya başlıyor. Ancak, bir azınlık olarak kalan seçenek. David Cierco, “En azından Facebook’un iddia ettiği derin dalışı istiyorsanız, bir metaverse katılmanın maliyetleri de yüksek” dedi.

Bu, hükümetlerin bu konuşmaya dahil olmaması ve belirli ortamlarda var olması gerektiği anlamına gelmez. içeri gir ülke marka konumlandırmaCierco dedi, ancak metaverse durumunda çok düşük etki dijitalleşme dalgasının öncesinde.

«Bunlar anekdot içinde yer alan saldırılardır, ancak bir ayağınızı şimdiden inşa ettiğiniz sürece gelecekte olması kötü değildir. Şu anda yapılacak çok şey var ve metaverse 5 yıl sonra bir şekilde gerçek olacak.

David Cierco

Güvenlik bir zorluk olmaya devam ediyor

Diğer bir zorluk, özellikle vatandaşlar için bir kamu hizmeti olarak hizmet edecek bir platform ise, meta veri tabanındaki güvenlik olabilir. Bu bağlamda henüz düzenlenmemiş ya da doğrudan bilinmeyen yönler bulunmaktadır. “Sanirim oyle bir yönetimin etkinliğini meta veri deposuna atmak için biraz erken«, Alianza Digital 2030’un genel müdürü yerleşti.

Bu anlamda, daha önce Facebook’un maruz kaldığı zorluklarla aynı olmasına rağmen, Meta veri tabanının güvenliğiyle ilgili ilk zorluklar Meta örneğinde ortaya çıktı. bir makale New York Times metaverse’de birkaç cinsel taciz vakasını ve platformun hareketsizliğini ortaya çıkardı.

Bu bağlamda, dijital haklar konusunda uzman avukat Sergio Carrasco, hipermetinsel metaverse’deki tacizin bize zaten bilinen sorunu hatırlattığı önceki bir makalede; c’ninkiSosyal medyada taciz, ayrımcılık ve nefret söylemi nasıl durdurulur?. “Değişen şey kullanıcının gördüğü yüzdür, arkasında ne olduğu değil (…) Metaverse olması veya artırılmış veya sanal gerçeklik gibi diğer durumlar, maddenin özünü değiştirmez” diye açıkladı. .

Katalan metaverse ilk teması

Merkez Blockchain Katalonya

Katalan metaverse girişimi, pandemi sırasında eksikliklerden muzdarip bir ekonomik sisteme bir yanıttır. Barselona Ticaret Odası başkanı Mònica Roca, bu sistemi daha dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirme ihtiyacını bu şekilde açıkladı. “Bunu anlamalıyız bu bir açmanın ötesine geçer e-ticaret veya bir ağ profili”, Catvers’ın sunumu için düzenlediği basın toplantısında belirtti.

Firmaların dijitalleşme sürecini hızlandırmak önceliklerinden biri. Ama bunu Katalan meta veri tabanından yapmak hala birden fazla gevşek ipliğe sahip. Catvers’ın resmi sunumu, bunun olduğunu ima etti. sadece bu alanla ilk temas ki hala geliştirecek çok şeyi var. Buna rağmen, Catvers’ı zaten deneyen bazı kullanıcılar, gelecekte etkinliği konusunda şüpheleri var.

Katalan hükümeti, kademeli olarak geliştirmek amacıyla platformun bir beta sürümünü başlattı; Y oranlar aracılığıyla kendi kendini yönetiyor Katalan meta evreninin bir parçası olmak isteyen şirketler veya üniversiteler ödemek zorunda kalacak. Catvers’ın şu anki durumu, Katalan metaverse girmek için ödeme yapmanın kurumlar veya şirketler için faydalı olması için daha yapılacak çok şey olduğunu gösteriyor.

‘Çok yeşil’

“Projenin çok yeşil olduğunu düşünüyorum. Bu sadece çok basit bir sayfa ve İngilizces”, birkaç kişinin platformu test ettiği bir forumda bir kullanıcıyı eleştirdi. «Fikrimin bir özeti olarak, sorun şu ki, varlık nedeni net değil. Ve çok daha az, ücretsiz bir platform kullanırlarsa 400.000 avro harcayacaklar ”diye yazdı başka bir kullanıcı.

Kendi metaverse’lerini yaratmayı seçen hükümetler, bu alanlarda bir fırsat görüyor. Uzmanlar, 5 yıl içinde metaverse’in hemen hemen herkes tarafından benimseneceğini ve hem ekonomik, hem sosyal hem de ticari faydalar sağlayacağına dikkat çekiyor. bu bu strateji nasıl yapılır Hala çok fazla gevşek saçak var. Ve Katalan metaverse’sinin çok yeşil olması gibi, kaynakların hala soyut olan bir amaç için yatırıldığı mevcut planlar da öyle.

Leave a Reply