Karşılaştırma: Huawei P40 vs iPhone 12, Google olmadan yaşamak mümkün

2020 cep telefonu dünyasını seven bizler için inanılmaz bir yıldı. Bir yanda her zevke ve her cebe hitap eden muhteşem Android terminalleri piyasaya çıkarken, diğer yanda Apple bize yeni iPhone 12’yi hediye etti ki bu aslında bir devrim değil, en çok satanlar arasında yer alıyor.

Geçen yıl en çok keyif aldığımız akıllı telefonlardan biri de bu yılın başında lanse edilen Huawei P40 oldu. Analizinizde de söylediğimiz gibi, Huawei P40, Google’ın olmaması dışında neredeyse yuvarlak bir telefon ama olağanüstü bir fotoğraf bölümüyle. Şimdi, Huawei P40 gibi bir cihaz bir iPhone 12’ye dayanabilir mi? Hadi bulalım.

Huawei P40 vs iPhone 12, kim kazanır?

Daha fazla bilgi: Huawei P40

Daha fazla bilgi: iPhone 12

Tasarım ve ekran: eşit parça zarafeti

Huawei P40

Huawei P40’taki kameralar için çift deliği ile işaretlenmiş büyük bir ekran.

Huawei P40’ın “erken” 2020’de satışa çıkmasına rağmen, ağabeyi ile birlikte şirketin üst düzey terminalleri olarak sunulduğunu unutmamalıyız. Ne anlama geliyor? Muhteşem bir tasarıma sahip bir terminal ile karşı karşıya olduğumuzu, cam bir sırt ve ekran ile arka panel arasında bir bağlantı görevi gören hafif yuvarlatılmış cilalı alüminyum kasa ile yapılmıştır. Cihaz gerçekten güzel ve hafiftir ve küçük boyutu ve sadece 175 gram ağırlığı göz önüne alındığında elde gerçekten iyi hissettirir.

Elbette iPhone 12 çok geride değil ve bilindiği gibi, Apple, terminallerinin tasarımına çok önem veriyor. Kullanılan malzemeler arka kısım için cam ve bu arada fiziksel düğmeleri koruyan kenarlar için çeliktir. Şimdi, iPhone 12 ile Apple, önceki modellerin tasarımını terk ederek eski modellerin tasarımına geri dönüyor. Şüphesiz bir başarı.

Ekran sorununa gelince, Huawei P40, 6.1 inç OLED ekrana, 1080 x 2340 piksele sahip ve gerçekten iyi görünüyor. Hepsinden iyisi, ekran ön tarafın %86,3’ünü kaplıyor ve bu sefer Huawei, ön kamerayı yerleştirmekten sorumlu çift deliğe yer açmak için her zaman tartışmalı olan çentiği ortadan kaldırdı.

Eksileri olarak, iPhone 12’nin ekranı 6.1 inçtir, Kendisine Super Retina XDR OLED diyor.1170 x 2532 çözünürlüğe sahip ve evet, iPhone 12’de hala çentik var.

Bu nedenle her iki terminal de değerli ve oldukça premiumdur.. Elde iyi hissettiriyorlar, fazla ağırlık yapmıyorlar ve cepten çıkarıldığında dikkat çekiyorlar. Ekran konusuna gelince Apple kazanıyor, ancak sadece daha pahalı bir terminalden değil, aynı zamanda daha yeni bir terminalden bahsettiğimiz de doğru.

Kameralar: fotoğrafçılıkta en iyisi

Huawei P40 kamera

Huawei P40’ın Arkası

Çoğunuzun bildiği gibi, bir mobil terminalin fotoğraf bölümü en temel unsurlardan biri ve günümüzde akıllı telefonlar geleneksel kameraların mükemmel ikameleridir.

Huawei P40’ın kamerası bu noktada hala üstün kaliteye sahip. RYYB çözünürlüğe sahip ana UltraVision sensörü tarafından yönetilen ve görüntü işleme yoluyla daha da fazla ışık yakalayabilen üç arka kamerası vardır. Buna 16 megapiksel çözünürlüğe ve f / 2.2’ye sahip ultra geniş açılı bir kamera ve son olarak her zaman kullanışlı OIS ile stabilize edilmiş 9 megapiksel “telefoto” eşlik ediyor.

Ortam ışığı koşullarından bağımsız olarak, Huawei p40 mükemmel bir performans sergiliyor (ağabeyi Huawei P40 Pro’dan birkaç adım ötede olsa da) ve dürüst olursak, kamera bu cihazla ilgili en iyi şey ve satın alınma nedeni. 4K çözünürlüğe kadar kayıt imkanı sunan videodan bahsetmeye değer.

iPhone 12, tümüne 12MP geniş açı eşliğinde OIS sabitleyicili 12 MP f/1.6 ana sensörü sayesinde çok geride değil. Rakamların her şey olmadığı ve iOS’un yaptığı harika yazılım işleme sayesinde kaliteli fotoğraflar çekmek için iPhone’un çok sayıda MP’ye ihtiyaç duymadığı açıktır. iPhone 12, fazla çaba harcamadan yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek isteyenler için harika bir akıllı telefon. Ve eğer Cupertino terminallerinde bir şey varsa, o da bu konuda en az deneyimli olanları bile harika fotoğrafçılar yapmalarıdır.

İşlemci: ejderha izi yok ama bu kötü bir şey mi?

iPhone 12 mavi renkte

iPhone 12, piyasadaki en iyi işlemciye sahip telefonlardan biridir.

Qualcomm Snapdragon işlemcilere dahil olan üst düzey terminallere alışmış olsak da, ne Huawei P40 ne de iPhone 12’de var.

Huawei P40, Kirin 990 işlemci ile geliyor.markanın alameti farikası ve geçen yılın en iyi işlemcisi olmamasına rağmen tüm beklentileri karşılıyor. 8 GB RAM’i sayesinde, o anda çalıştırdığımız uygulama veya oyundan bağımsız olarak terminal kelimenin tam anlamıyla uçar. Aynı şekilde, EMUI, pek çoğunun favori özelleştirme katmanı olmamasına rağmen, çok kararlı ve hafif hissediyor. Tüm bunlara rağmen, sektördeki diğer üst düzey aralıkların birkaç adım altında.

iPhone 12 kendi çipiyle geliyor, Elma A14 Biyonik ve birçok teste göre, en hızlı Qualcomm işlemcilerini geride bırakıyor ve buna iOS kadar kararlı bir işletim sistemini eklersek, ısırılan elmalı cihazın bugün piyasada elde edebileceğimiz performans açısından en iyi terminallerden biri.

Pil: bütün gün dayanması sorun değil

Huawei P40’ın 3.800 mAh’lik gücü ilk bakışta yetersiz gibi görünse de, günlük kullanım söz konusu olduğunda, Çinli markanın bu cihazı optimize etme konusundaki muhteşem çalışması fark ediliyor. Başka bir deyişle, bu terminalin özerkliği (Google hizmetlerinin yokluğu sayesinde, her şey söylenmelidir) bir gün için fazlasıyla yeterli. 6-8 saat ekrana ulaşma. 22.5W hızlı şarjı vardır.

iPhone 12’nin 2.815 mAh’si de kağıt üzerinde çok iyi bir rakam değil, ancak Apple terminalleri, diğerlerinin üzerinde olmak için asla büyük sayılara ihtiyaç duymadı. Şimdi, iPhone 12’nin özerkliği, cihazın en zayıf noktalarından biri ve tüm bir iş gününü sorunsuz bir şekilde geçirmemize rağmen, zamanın geçmesiyle ve pil tükendiğinde, özerkliğin nasıl zarar göreceğini göreceğiz. . 20W hızlı şarj.

Google’ı kullanabilmek, iPhone lehine BÜYÜK bir nokta

huawei p40 oyun

Maalesef bu Huawei P40’ta Google hizmetlerini kullanamayacağız

Huawei P40, herkese tavsiye edilemeyeceği anlamına gelen bir eksiklikle lekelenmiş harika bir terminaldir: Google hizmetlerinin yokluğuyalnızca Gmail, Google Haritalar veya YouTube gibi yararlı uygulamaların ve araçların çalışması için değil, aynı zamanda Play Store’un erişilebilir olması için de gereklidir.

Bu felaketi hafifletmek için Huawei’nin AppGallery adlı kendi uygulama mağazası var ve bu mağaza, yalnızca Google araçlarının olmaması nedeniyle değil, aynı zamanda WhatsApp veya Instagram gibi diğer temel hizmetler.

Tüm bunları düzeltmenin resmi olmayan yolları var ama ortalama bir kullanıcı için gerçekten karmaşık olabilecek bir şey için geçimini sağlamak zorundasın. Google hizmetleri ve Play Store olmadan yaşayabilir misiniz? Sorun yok. Alternatifler olduğunu gördük, APK indirebiliyoruz ve Play Store’a ek olarak başka uygulama mağazaları da var. Şimdi, buna değer mi? Bunu yanıtlamak zaten daha zor ve değerlendirme yapması gereken her kullanıcı olacak.

Aksine, Apple, kendi hizmetleri veya Google’ın hizmetleri arasında herhangi bir sorun yaşamadan seçim yapmamıza izin verir. buna ek olarak Apple’ın uygulama mağazası, Cupertino firmasının zorlu gereksinimlerini karşılayan kaliteli uygulamalarla dolu ve bu, Play Store’u her yönden geride bırakıyor. Bu yetmezmiş gibi, App Store’da Android’de bulunmayan ve dürüst olmak gerekirse çok değerli olan bazı uygulamalar bulabiliriz.

Huawei P40 vs iPhone 12: hangisini seçmeli?

Hem Huawei P40 hem de iPhone 12’nin 2020’nin en iyi terminallerinden ikisi olduğuna şüphe yok. Şimdi, Cupertino terminalini seçeceğimiz büyük bir ayrıntı var İkincisi bir Android cihaz olmasına rağmen Huawei’nin önünde.

Google hizmetlerinin yokluğu, Huawei P40’ı en başından kınadı. İyi performansa ve olağanüstü bir fotoğraf bölümüne sahip harika bir terminal olmasına rağmen, YouTube’da bir video izlemek veya WhatsApp’ı yüklemek için hokkabazlık yapmak zorunda kalmanız, ne yaptığınızdan çok emin değilseniz, tavsiyesini çok karmaşık hale getirir.

Bunun yerine, iPhone 12 tam tersi. Açılan bir cihaz zaten çalışıyorr. Yapılandırmak için karmaşık bir şey yoktur, her şeyin kullanımı kolaydır ve hiçbir şey başarısız olmaz. iPhone’lar, kullanıcının hiçbir şey için endişelenmesine gerek kalmayacak şekilde yapılmıştır ve çoğu kullanıcı için bu, onun lehine büyük bir noktadır.

Şimdi, iPhone 12’nin P40’tan daha güncel bir terminal olduğu ve dolayısıyla daha pahalı olduğu da doğru. Bugün Huawei’nin terminali yarı fiyatına bulunabilir Cupertino’dakinden daha iyi, bu yüzden iyi bir fiyata ve inanılmaz fotoğraflar çeken bir cihaz arıyorsanız, Çin terminali kiralanabilir.

Ancak, iPhone 12’nin neredeyse her yönden Huawei P40’ı geride bıraktığını inkar etmeyeceğiz. Ve her iki cihaz arasında seçim yapmak zorunda kalsaydık, daha yüksek fiyatına rağmen kesinlikle iPhone’u tercih ederdik ve hatta Huawei’de Google hizmetlerinin yokluğu göz önüne alındığında daha da fazla.

Daha fazla bilgi: Huawei P40

Daha fazla bilgi: iPhone 12

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Karşılaştırma girişi: Google olmadan yaşamak mümkün olan Huawei P40 vs iPhone 12, ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…