Kapsamı genişletmek için eski bir yönlendiriciyi WiFi erişim noktası olarak kullanın

Hepinizin artık kullanmadığınız eski bir yönlendiriciniz olduğundan eminiz, bu eski yönlendiriciyi evinizdeki kapsama alanını genişletmek için bir WiFi erişim noktası olarak kullanabilirsiniz. Günümüzde tüm yeni evler, tüm odaları kablolu olarak gelir ve WiFi dolaşımı için bir WiFi Mesh sistemine para harcamak istemiyorsanız, eski bir yönlendiriciyi her zaman bir Wi-Fi erişim noktası olarak yapılandırmak ve genişletmek için yeniden kullanabilirsiniz. evinizde kapsama alanı. Bunu nasıl yapabileceğinizi bilmek ister misiniz?

WiFi AP olarak bir yönlendirici kullanırsam nelere dikkat etmeliyim?

Bugün, evimizdeki tüm odalarda RJ-45 jaklarının olması çok normaldir, aslında, mevcut yönlendiriciden mümkün olduğunca uzaktaki en az bir odayı kablolamak için bir ağ kablosunu kendiniz çalıştırabilirsiniz. WiFi tekrarlayıcılar, kablosuz kapsama alanını genişletmek için çok kullanışlıdır, ancak aynı anda üç bantlı bir WiFi tekrarlayıcıya 100 Euro’dan fazla harcamazsanız, alacağınız performans gerçekten düşük olacaktır. Bu nedenle, ana yönlendiricinin diğer tarafında bir WiFi erişim noktası görevi gören kablolu bir odanız varsa, eski yönlendiricinizi yeniden kullanabilmeniz ve WiFi kapsama alanına sahip olmanız ideal olacaktır.

Ana fikir, bu eski yönlendiriciyi evimizde veya iş yerimizde ikinci bir erişim noktası olarak kullanmak, ana yönlendiricinin kapsama ile ulaşamadığı yerlere ulaşabilmektir. Bunu yapmak için aşağıdakileri dikkate almalıyız:

 • Ana yönlendirici ile eskisi arasında WiFi dolaşımı olmayacak, çünkü buna izin veren ilgili standartlara sahip bir WiFi Mesh sistemi değil.
 • Ana yönlendiricinin nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak ikincil yönlendiriciyi yapılandırmamız gerekecek.
 • Ağ adı (SSID), güvenlik türü ve WPA2 veya WPA3 erişim parolası her iki yönlendiricide de tamamen aynı olmalıdır. Bu, akıllı telefonlar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar gibi mobil cihazların bir ağa ve diğerine bağlanması ve dolaşımı “zorla” sağlaması içindir, ancak WiFi kablosuz bağlantısındaki kesintiyi fark edeceğiz.
 • Ana ve ikincil yönlendiriciler arasındaki ara bağlantı, normalde eski yönlendiricilerde WiFi tekrarlayıcı işlevleri bulunmadığından, bir Ethernet ağ kablosu aracılığıyla yapılmalıdır.

Dikkate alınması gereken tüm gereksinimleri ve yönleri öğrendikten sonra, eski yönlendiricide hangi yapılandırmaları yapmamız gerektiğini göreceğiz.

Eski yönlendiricinin WiFi erişim noktası modunda yapılandırılması

Her ikisinin de aynı alt ağda olması gerektiğinden, eski yönlendiriciyi ana yönlendiriciye çok benzer bir şekilde yapılandırmalıyız. Eski yönlendiricimiz ADSL, kablolu modem veya nötr yönlendirici farketmez, hepsinde konfigürasyon tamamen aynıdır. Eski yönlendiriciyi ana yönlendirici ile mevcut yerel ağa bağlamadan önce bir dizi yapılandırma yapmalıyız.

IP ve alt ağ yapılandırması

Normalde, tüm yönlendiriciler, yönetime 192.168.1.1 IP adresi üzerinden kablo veya WiFi üzerinden web üzerinden erişebildiğimiz tipik 192.168.1.0 ağını kullanır. Ana yönlendirici ile yeniden kullanacağımız eski yönlendiricinin tamamen aynı alt ağı kullandığından emin olmalıyız, aksi takdirde bağlantı ile ilgili sorunlar yaşarız.

Dikkate almamız gereken bir diğer husus, yönlendiricinin yönetim IP adresidir, normalde tüm yönlendiriciler 192.168.1.1 kullanır ve bu bir sorundur çünkü her iki yönlendiricide de aynı erişim IP adresine sahip olamayız. Yönlendiricileri aşağıdaki gibi yapılandırmamız gerekir:

 • Ana yönlendirici: LAN’da IP 192.168.1.1’i 255.255.255.0 alt ağ maskesi veya /24 olarak da bilinir ile yapılandırmış olmalıyız.
 • İkincil yönlendirici: LAN’da, aynı alt ağda bulunan ve ana yönlendiricinin DHCP aralığının dışında olan farklı bir IP’ye sahip olmamız gerekir. Yani, ana yönlendiricinin DHCP aralığı IP 192.168.1.30’dan 192.168.1.254’e gidiyorsa, IP 192.168.1.2’yi koyabiliriz. Aynı alt ağa bir IP koymak ve aynı alt ağ maskesini kullanmak çok önemlidir.

Ana yönlendiricinin DHCP sunucusunun IP 192.168.1.2’den 192.168.1.254’e gittiği bazı durumlar vardır, bu nedenle elimizde herhangi bir IP yok. Bu durumda, ana yönlendiricinin yapılandırmasına gitmeli ve her şeyin doğru çalışması için DHCP IP aralığını değiştirmeliyiz.

Eski yönlendiricide DHCP sunucu yapılandırması

Eski yönlendiricinin IP adresini zaten yapılandırdıktan sonra, bu eski yönlendiricide yapmamız gereken DHCP sunucusunu devre dışı bırakmaktır. Ağda, İnternet bağlantısını yöneten ana yönlendiricilerden biri olacak tek bir DHCP sunucumuz olacak. Bu eski veya ikincil yönlendiricideki DHCP sunucusunu devre dışı bırakmamız çok önemlidir, aksi takdirde sorun yaşayabiliriz çünkü bize ikincil yönlendiriciden bir IP atarsa, ağ geçidi yanlış yapılandırılır ve yerel ağ düzeyinde bağlantımız olur. , ama doğru değil. internete bakıyor.

Wi-Fi ağ kurulumu

İki yönlendiricideki WiFi ağının yapılandırması, kendimizle paraziti önlemek için kullanılan WiFi kanalları dışında tamamen aynı olmalıdır. Bu durumda, ana yönlendirici aşağıdaki şekilde yapılandırılmışsa:

 • SSID: RedesZone_2.4GHz
 • Güvenlik türü: WPA2-PSK
 • Anahtar: RedesZone-Key-Erişim
 • Kanal: 3
 • SSID: RedesZone_5GHz
 • Güvenlik türü: WPA2-PSK
 • Anahtar: RedesZone-Key-Erişim
 • Kanal: 40

İkincil yönlendirici tamamen aynı şekilde yapılandırılmalıdır, ancak WiFi kanalları parazit olmayacak şekilde değiştirilmelidir.

kablolu ağ bağlantısı

Önceki tüm parametreleri zaten yapılandırdıktan sonra, eski yönlendiriciyi yerel ağa bağlayabileceğiz ve Wi-Fi kapsama alanına sorunsuz bir şekilde sahip olacağız. Herhangi bir LAN bağlantı noktasındaki ana yönlendiriciden veya evde sahip olduğumuz bir anahtardan (sırasıyla bir LAN bağlantı noktasındaki ana yönlendiriciye bağlı olan) eski herhangi bir LAN bağlantı noktasına bir ağ kablosu bağlamamız gerekecek. yönlendirici.

ASUS RT-AX88U Gigabit bağlantı noktaları ve bağlantıları

Hangi bağlantı noktasına taktığınız önemli değil, en önemli şey LAN bağlantı noktasına takılı olması ve yönlendiricinizin bir WAN RJ-45 bağlantı noktası varsa, fişten çekmemesidir.

Erişim noktası moduna sahip yönlendiriciler ne olacak?

Piyasada ASUS veya AVM FRITZ! Box gibi yönlendiriciler var, bu yönlendiriciler, öğreticide tam olarak bunu yapmak için onları bir WiFi erişim noktası olarak yapılandırmamıza izin veriyor. Erişim noktası modunda yapılandırdığımızda, IP adresi ana yönlendiricinin DHCP sunucusundan otomatik olarak alınacaktır ve daha sonra WiFi kablosuz ağını istediğimiz gibi yapılandırabiliriz.

Özünde, AP modundaki bir yönlendirici, yönlendirici bu işleve sahip değilse, manuel olarak yaptığımız şeyin tamamen aynısını yapar. Yönlendirici, ana alt ağ içinde otomatik olarak bir IP alacaktır ve daha sonra yönlendiricide SSID, güvenlik ve WPA2 anahtarını yapılandırabiliriz, son olarak, her şeyin iyi çalışması için yönlendiricinin LAN bağlantı noktasına bir ağ kablosu bağlamamız gerekecek. . AP modunda, İnternet WAN bağlantı noktasının (nötr bir yönlendiriciden bahsediyorsak) LAN olarak da etkinleştirilmesi mümkündür, ancak bu, yönlendirici üreticisine ve modeline bağlıdır.

Ve WiFi tekrarlayıcı işlevine sahip yönlendiriciler?

ASUS veya AVM FRITZ! Box gibi WiFi tekrarlayıcı işlevine de sahip yönlendiriciler vardır. Bu işlev, normal bir WiFi tekrarlayıcı ile tamamen aynı şeyi yapar, ana yönlendiricinin WiFi ağını alır ve kapsama alanını genişletmek için tekrarlar. Sorun şu ki, bu “atlamada” bant genişliğinin yarısını kaybedeceğiz, çünkü ara bağlantı ağı kablo ile değil WiFi üzerinden gerçekleştirilir, bu nedenle onları kablo ile birbirine bağlamak daha iyi olur.

Tabii ki, evimizde tam kapsama alanına sahip olmak için en iyi seçenek, WiFi dolaşım ve ayrıca bant yönlendirmenin olacağı bir WiFi Mesh sistemine sahip olmaktır. Ancak, eski yönlendiricimizi yeniden kullanmak istersek, bunu en iyi performansla da yapabiliriz.

Eski yönlendiricideki üçüncü taraf üretici yazılımı

Eski yönlendiriciniz diğerleri arasında DD-WRT, OpenWRT veya Tomato gibi üçüncü taraf bellenimi destekliyorsa, bu gelişmiş bellenimleri yükleyebilir ve yönlendiricinizi doğrudan WiFi erişim noktası modunda yapılandırabilir, ağ IP’sini DHCP istemcisi aracılığıyla otomatik olarak alabilir ve daha sonra yapılandırabilirsiniz. Wi-Fi kablosuz ağı. Üreticinin üretici yazılımına sahip belirli bir yönlendirici modeli AP modunu desteklemiyorsa, uyumlu olan bu yazılımlardan birini kurarsanız, WiFi erişim noktası veya WiFi tekrarlayıcı işlevlerine sahip olmanız çok olasıdır.

Gördüğünüz gibi, bağlanacağımız her yerde daha fazla WiFi kapsama alanına sahip olmak için eski (veya yeni) bir yönlendiriciyi bir erişim noktası olarak yapılandırmak gerçekten çok kolay ve bunu yaklaşık 15 dakikada yapabiliriz.

Kapsamı genişletmek için eski bir yönlendiriciyi WiFi erişim noktası olarak kullanma makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…