Kapıları böyle kapatmaya başladık: tarihteki ilk mekanik kilit büyüleyici olduğu kadar basitti ve bu video bunu netleştiriyor

Bu utanç verici olacak ama hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğim bir sürü gündelik eşya olduğunu kabul etmekten başka çarem yok. Ne nasıl yapıldıkları, ne neden oldukları, ne de elbette nereden geldikleri. Ve pilav pişirici, yoğurt makinesi veya tuvalet paspasları gibi şeyleri kastetmiyorum, hayır. Demek istediğim hayatım boyunca yoğun olarak kullandığım ve en umulmadık durumlarda bana eşlik eden şeyler. Örneğin, ev anahtarlarından bahsediyorum.

Anla beni Onlar hakkında sezgisel bir fikrim var ve Üst Neolitik dönemden kalma kerpiç ve sazlardan yapılmış topluluk kulübelerinde izole bir mandaldan daha fazlasının olmaması gerektiğinin nispeten farkında olduğumu söylemeye gerek bile yok. konutlar. Ancak ilk Mısır kilidini görene kadar sanırım kökenini hiç düşünmemiştim.

Bir yıldan fazla bir süredir evde akıllı kilidim var

Devrimci kadar basit

Ve yanlış adlandırılmış Mısır kilidi (her şey onun Mezopotamya’da icat edildiğini gösteriyor gibi görünüyor) küçük bir teknoloji harikası ve arkeolojik kanıtlara göre, tarihteki ilk mekanik salmastra.

Bu mekanizma bir anahtardan (küçük dişli bir medar parçası), üç delikli içi boş bir pimden ve üç metal cıvatalı bir kilitten oluşur. Kilidin cıvataları pime girer ve parçayı birleştirir, ona stabilite verir ve sistemin açılmasını önler. Anahtar, cıvataları dişleriyle almak ve kilidi açmak için kullanılır. Devrimci kadar basit.

Mısır Kilit Mekanizmasının Kilidi Açıldı

Mısır Kilit Mekanizması Kilitli

Belli ki bu sistemin daha birçok versiyonu var. Bazıları içi boş pimi biraz daha ayrıntılı cıvatalarla değiştirir. Bununla birlikte, bunu çok ilginç buluyorum çünkü Teksaslı marangoz Andy Rawls’ın bir eğitimin parçası. adım adım nasıl yapılacağını anlatıyor. Çok düşük teknoloji olduğunun farkındayım, ancak günümüzün akıllı kilitlerinin bu tür fikirler ve ustalık üzerine kurulduğunu düşünmek baş döndürücü.

Resim | Imattsmart; willh26

– Haberler Kapıları böyle kapatmaya başladık: tarihteki ilk mekanik kilit büyüleyici olduğu kadar basitti ve bu video bunu netleştiriyor aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…