Kaç çeşit avokado vardır ve hangisi en besleyicidir?

Botanik olarak avokado bir meyvedir: Tek çekirdeğini koruyan yapıdır; ama gastronomik olarak onu daha çok bir sebze olarak görüyoruz çünkü çok tatlı bir tadı yok ve tuzlu yemeklerde kullanıyoruz.

avokado tarihi

Nasıl söylerseniz söyleyin, büyük olasılıkla onu guacamole içinde ya da başka bir müstahzar içinde, tek başınıza bile yemişsinizdir.

Ağacın bu meyvesi amerikan persea Şimdi tüm dünyada çok popüler olan bu, binlerce yıl önce Mesoamerica’da başladı.

Şu anda ne olduğuna dair kayıtlar var. Meksikaavokado yaklaşık 10.000 yıl önce zaten yetiştiriliyordu ve tüketiliyordu: hatta cinsini ortaya çıkaran yabani bitkilerin olduğu düşünülse de. İranMilyonlarca yıl önce geldiler.

Avokado, Amerika’nın orta kesimlerinden Güney Amerika’ya da yayılmıştır. Peru Avokado yaklaşık 4000 yıl önce yetiştirildi.

mutlu dört

Ancak bu meyvelerin iki veya daha fazla adı olduğu gibi birçok adı da vardır. çeşitler: bazı özelliklerini seçmek için yapay olarak seçilen aynı türden bitki çeşitleri.

Avokado söz konusu olduğunda, bazen boyut ve şekil açısından ve ayrıca kabuklarının özellikleri bakımından çok belirgin farklılıklar gösteren yaklaşık 500 çeşit vardır: daha koyu veya daha yeşil, daha kalın veya daha ince.

Bu çeşitlerin çoğu, aslen Amerika’danolarak kreole avokado, çok ince bir cilde sahip olan Meksika’da yaygın; ya da Güçlü, derisi çok kolay dökülen bir Orta Amerika çeşididir. Ama aynı zamanda avokado gibi diğer kıtalardan da geliyorlar. malumaaslen Güney Afrika’dan.

Tüm çeşitler arasında en bilineni, Hass: Dünyada satılan avokadoların %80’i bu türdendir.

Haas Avokado

Daha iyi mi?

Bazen öyle görünmese de dengeli bir diyette lipidleri yani yağları yemeliyiz çünkü bu bileşikler enerji rezervi olarak da gereklidir, ancak hormonlar kadar önemli bileşiklerin üretiminde de gereklidirler.

Avokado’nun, posalarının kıvamı nedeniyle yumuşak ve etli yağ içerdiğini fark edebiliriz, ancak içerdikleri yağlar sadece yemesi daha sağlıklı olanlardır: tekli doymamış olanlar.

Ortalama olarak avokado, bir çeşitten diğerine biraz değişebilse de, ortalama olarak %15 yağ içerir, gerçekte varyasyonlar minimumdur.

Ek olarak, tüm avokadolar iyi bir miktar içerir. B vitaminleri: Tüm hücrelerimizin işleyişinde ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli rol oynadıkları için gerekli olan mikro besinler.

Hangi avokadonun sizin için daha besleyici olacağını merak ediyorsanız: elinizde olanı yiyin (isterseniz avokado da diyebilirsiniz).

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…