Jüpiter’deki auroralar böyle: NASA’nın Juno uzay aracı tarafından şimdi yakalanan muhteşem bir fenomen

Bir aurora düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk şey muhtemelen Dünyamızdaki yeşilimsi kutup gökyüzünün bir görüntüsüdür. Ancak, auroraların Dünya’ya özel olması gerekmez, ayrıca auroralar da vardır. Jüpiter’de Örneğin. NASA’dan yeni görüntüler ve analizler, ne kadar muhteşem olabileceklerini görün.

Güneş Sistemi’ndeki bazı gezegenleri gözlemlemek ve daha iyi anlamak için farklı uzay araçları ve sondalar yörüngede dönüyor. Bu sondalardan biri Bir süredir Güneş Sistemimizdeki en büyük gezegenin yörüngesinde dönen Juno, Jüpiter. Hedefleriniz arasında? Gaz devinin kutuplarında oluşan gizemli auroraları inceleyin.

{«videoId»:»x7ztrxg»,»autoplay»:true,»title»:»ASTRONOT GIDA YİYORUZ, bu UZAY YİYECESİ»}

Auroralar, ancak Jüpiter’de

Son zamanlarda NASA, bu auroralar hakkında yeni veriler paylaştı. Juno’daki Ultraviyole Spektrografı (UVS) sayesinde tespit edildi. “Sönük” ama Jüpiter’in Dünya’ya kıyasla boyutu düşünüldüğünde son derece büyük auroralar.

Aurora Özellikleri

Analize göre, Jüpiter’in kutuplarında oluşan auroraların saniyede yedi kilometreye kadar genişlediği tahmin ediliyor. Bunun için kuruturlar gezegenin manyetosferindeki yüklü parçacıklarda bir reaksiyon. Sebep? Bu, Dünya’da olanlara benzer bir şey ve burada olduğu gibi gezegenin kutuplarında da oluyor gibi görünüyor.

Bu manyetosferin bir şekilde olduğuna inanılıyor. güneş rüzgarı ile temas ettiğinde auroraların nedeni. Bu Dünya’ya benzer, fark şu ki Jüpiter’in manyetosferi Dünya’nınkinden 20.000 kat daha güçlü olabilir ve güneş rüzgarını gezegenden 6 milyon kilometreye kadar saptırabilir.

Jüpiter'e dokuz kez yaklaştık ve 69 uydusu olduğunu biliyoruz ama yine de tam olarak bilmiyoruz.

Her ne olursa olsun ve onlarca yıllık Jüpiter gözlemine rağmen, Jüpiter’in auroralarının nasıl oluştuğu henüz tam olarak belli değil.. Bu durumda güneş rüzgarının nasıl bir rol oynadığı tam olarak belli değil. Jüpiter’in kayda değer dönüşünü de hesaba katmalıyız, sadece 10 saatlik günlerle, tüm Güneş Sistemindeki en hızlısıdır.

Özetle, daha fazla araştırma gerekecek Jüpiter’in auroralarının nasıl oluştuğunu ve burada, Dünya’dakilerle nasıl ilişkili olduklarını tam olarak anlamak için. Neyse ki, Güneş Sistemindeki en büyük gezegenin bu ve diğer fenomenlerini incelemek için misyonunu 2025’e kadar uzatan Juno’ya sahibiz.

üzerinden | SpaceDaha fazla bilgi | SwRI

– Haberler Jüpiter’deki auroralar böyle: NASA’nın Juno uzay aracı tarafından şimdi yakalanan muhteşem bir fenomen aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…