İster inanın ister inanmayın: donmuş meyveler bu özelliklerini daha çok korur

Taze meyve yemenin birçok avantajı vardır: Bunlar, lif ve şeker formundaki karbonhidratlar, ayrıca vitaminler ve mineraller gibi önemli besinlerin kaynağıdır, ama ya aynı faydaları donmuş meyvelerden elde ederseniz?

soğuk bir hikaye

bu dondurulmuş gıda bize, diyelim ki, dünyanın ortasından aşağı yukarı yeni bir buluş gibi görünebilir. yirminci yüzyılama aslında daha eski bir geçmişi var, hatta dondurucuların icadından önce bile.

Çok soğuk yerlerde yiyecekleri daha uzun süre saklamak için donmaya bırakılabileceği biliniyordu; Dolayısıyla dondurmanın bir gıda muhafaza yöntemi olarak kullanılmasını kolektif bir keşif olarak değerlendirebiliriz.

Ancak gıda dondurma endüstrisinin gelişimine bazı insanların özel katkısını fark edebiliriz: 19. yüzyılın sonunda ilk c’yi geliştiren Avustralyalı Thomas Sutcliffe Mort gibi.endüstriyel soğuk odalar eti korumak için.

Bir başka önemli katkı, 1924’te yöntemi geliştiren Amerikalı mucit Clarence Birdseye tarafından yapılmıştır. hızlı dondurma hala meyveler gibi birçok gıdayı korumak için kullanılmaktadır.

sıfırın altında yiyecek

Dondurucu yiyecekler onu korur çünkü düşük sıcaklıklarda bozunmasına katkıda bulunan bakteriler çoğalmaz.

Meyveleri veya herhangi bir besini bu işleme tabi tuttuğumuzda yaptığımız şey, içerdikleri suyu dondurun: sıvı halden katı hale geçmek.

Bu sürecin meyvelerdeki bazı besin maddelerini kaybedeceğinden endişelenebiliriz, ancak genel olarak sıcaklıktaki bir düşüş onları oluşturan diğer maddeleri etkilemez.

Meyve tüketmenin önemli olmasının ana nedenlerinden biri onların iyiliğidir. lif içeriğibu sindirime yardımcı olur ve sakin olabiliriz çünkü dondan etkilenmez.

Çilekler

Göründüğü kadar taze değil

Mikro besinler söz konusu olduğunda, örneğin vitaminler ve minerallerbazı durumlarda, dondurma işlemiyle ilgisi olmamasına rağmen, önceki bir adımla ilgili olmasına rağmen konsantrasyonunda küçük bir düşüş olabilir.

Meyve veya sebzeler dondurulmadan önce, kaynar suda birkaç dakika daldırılarak beyazlatılır veya beyazlatılır. Bu, renklerini korumalarına ve patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmalarına yardımcı olur, ancak aynı zamanda bazı mikro besinleri de üretir. C vitaminisuda çözülür.

Bu varyasyon minimal olsa da: örneğin 100 gram donmuş çilek 54,7 mg C vitamini içerirken, 55,2 mg taze çilek içerir.

Ancak bu çilekler tamamen taze değilse, yani taze kesilmemişse, o zaman donmuş olanların besin maddesi kazandığı ortaya çıkıyor: 100 g dondurulmamış, ancak belirli bir süre saklanmış çilek, doğal bozulma sürecinin bir parçası olarak meyvede kaybolan 48,3 mg C vitamini içerir.

Bu, özellikle şehirlerde yaşayan ve tükettiğimiz meyve ve sebzelerin depoda ne kadar süre kaldığını tam olarak bilemeyenlerimiz için ilginçtir.

Her durumda, meyve yemek için daha az bahanemiz var: donmuş veya taze, her zaman sağlıklı olacaklar.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…