İsrail nüfusunun yarısını aşıladı, ancak başarısı “Şeytanın Avukatı Ofisi” gibi önlemlerden de kaynaklanıyor.

İsrail şimdiden nüfusunun %56,28’ini aşılamış durumda. Ulusal Bilim Enstitüsü, geçen Ocak ayından bu yana Tüm yaş gruplarında vakaların %96’sıgeçen Ocak ayından bu yana kritik hastalarda %90 ve ölümlerde %85.

Bu iyi haber kuşkusuz, ama Diğer ülkelerde de böyle olacağını garanti edebilir miyiz? Spoiler uyarısı: hayır.

Her başarı aşıya bağlı değildir

İsrail, nüfusuna en hızlı aşı yapan ülke oldu. Pfizer’den satın alınan tüm dozları aşıladıktan sonra 9 milyonluk bir nüfusta, şimdiden 36 milyon doz daha almayı umduğu şirketle yeni bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Spesifik olarak, 16 yaşın üzerindeki 5,27 milyon İsrailli ilk dozu alırken, 4,84 milyon İsrailli ikinci bir enjeksiyon aldı.

Gerçekle karşılaştırıldığında Hükümetin hedefleri: Ağustos ayında aşılananların %70'ine ulaşmak için aşılama oranının nasıl artması gerekiyor?

Aşağıdaki grafikte İsrail’deki vakalardaki düşüşü gözlemleyebiliriz. Pfizer-BioNTech ile aşılama seviyeleri sayesinde:

İsrail'de Ölümler ve Aşılar 001

Bu başarıyı parçalara ayırırsak, düşüşün dayandığı üç temel noktaya indirebiliriz:

  1. Aşılananların koronavirüsten hastalanma olasılığı çok düşüktür.
  2. Bir doz aşı aldıktan sonra, aşılananların viral yükü daha düşüktür ve bu nedenle ayrıca virüsü bulaştırma şansı daha az.
  3. İsrail’deki Technion Teknoloji Enstitüsü’nde yürütülen ve ABD’de yayınlanan bir araştırmaya göre, Pfizer’in aşısı yalnızca aşılananları korumakla kalmıyor, aynı zamanda nüfusun geri kalanı için “çapraz koruma” sağlıyor. Doğal ilaç. Başka bir deyişle, çocuklar şimdi olduğu gibi aşılanmamışsa, önemli değil: yetişkinler arasında daha yaygın aşılama, çocukların enfekte olma olasılığı daha düşüktür. Spesifik olarak, bir toplulukta aşılanmış yetişkinlerdeki her 20 puanlık artış için, küçüklerin pozitif test etme riski yarı yarıya azalır.

“Aşı ile bir bağlantı olduğu açık”: Bir EMA yetkilisi, yeni bir Avrupa raporunun arifesinde AstraZeneca ve trombüs arasındaki bağlantıyı doğruladı

Ancak, aşılarla kesinlikle ilgili olmayan başka faktörler de var Bu, aşılama oranlarının yüksek olduğu ülkelerde neden bu kadar çarpıcı düşüşler yaşamadıklarını da (Şili’de olduğu gibi gerilemeler bile) açıklayabilir.

Her şeyden önce, karantina önlemleri kademeli olarak gevşetildi, çok sıkı bir karantinadan sonra ülke kapalı olmaya devam ediyor. Ben-Gurion Uluslararası Havaalanı da fiilen kapalı kalacak, ancak hala yurtdışında olan ve evlerine dönmek isteyen İsraillilerin dönüşleri sonunda onaylandı.

{«videoId»:»x7zji6q»,»autoplay»:true,»title»:»COVID19 geçirdiyseniz veya yeni AŞI olduysanız BAĞIŞIKLIK ne kadar sürer»}

İsrail hükümeti, aynı zamanda, olası olmayan tezlerin analizi kültürünü de hayata geçirdi. hatta “şeytanın avukatı” denilen bir ofise sahip olmak (Şeytanın Avukatı ofisi), beklenmedik durumlara hazırlıklı olmak ve maksimum sayıda parametreyi kontrol altında tutmak için kabul edilenlerin aksine tezlerin çalışıldığı yerdir.

Aşılar sadece etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda bir durumdur. olmazsa olmaz Bu salgından başarıyla çıkmak için. Ancak, Her şey aşılarla ilgili değil, çünkü toplumun davranışı gibi başka değişkenler de devreye giriyor. Bu nedenle, verilerin evrimini hesaba katarak yavaş bir düşüşe hazırlanmak gerekir. İstenilen grup bağışıklığına ulaşmanın en hızlı ve en az travmatik yolu olacaktır.

– Haberler İsrail nüfusunun yarısını aşıladı, ancak başarısı “Şeytanın Avukatı Ofisi” gibi önlemlerden de kaynaklanıyor. aslen yayınlandı Xataka Sergio Parra’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…