İspanya’daki teknoloji parkları, tele-çalışma eğiliminin tersine dönmeyeceği ihtimaliyle karşı karşıya

Ofisleri boş veya en iyi durumda birkaç çalışanı var ve salonlarında daha önce yaygın olan olaylardan hiçbir iz yok, ancak teknoloji parkları, bize getirdiği yeni çalışma gerçekliği konusunda iyimser. koronavirüs pandemisinden uzaklaştı. Uzaktan çalışmanın kalıcı olduğunun farkındalar, ancak bunu varlık nedenlerini baltalayan bir aksilik olarak görmek bir yana, fırtına kötüleştiğinde bu bilim ve iş merkezlerine yeni fırsatlar vereceğini düşünüyorlar..

Virüs, en güçlü noktalarından birini, fiziksel yakınlığı geçersiz kıldı, ancak Xataka’nın danıştığı teknoloji parklarından sorumlu olanlar, bu alanların çalışmasının şirketleri şahsen yakınlaştırmanın çok ötesine geçtiğini savunuyor. “Basit bir mekan yöneticisi değiliziletişim, girişimcilik, proje arayışı, yetenek ve görünürlük için birçok profesyonel hizmetimiz var”, diyor Madrid Bilim Parkı Vakfı genel müdürü Pilar Gil.

Açıkladıkları, bugün dijital formatta yürütmeye devam ettikleri bir dizi hizmet ve her şey normale döndüğünde, çalıştıkları farklı hibrit modalitelerde bunu yapmaya devam edecekler..

Yalnızlık

“Parklar yıllardır dijital teknolojileri teşvik ediyor, bu yüzden bizi şaşırtmadı. Bir kısmı kendimize, bir kısmı da Microsoft 365 gibi üçüncü şahıslara ait platformlarla bir süredir çalışıyoruz. Park, birkaç duvarla sınırlı bir kavram değil.İspanya Bilim ve Teknoloji Parkları Derneği (APTE) genel müdürü Soledad Díaz, “bunlar ekosistemler ve inovasyon kutuplarıdır ve hedefimiz şirketlere nerede olurlarsa olsunlar ulaşmaktır” diye açıklıyor.

Ancak, bazı telekomünikasyon uzmanları ve araştırmacıları o kadar iyimser değil. Deney gibi uzaktan yapılamayan bazı görevlerde katılımın önemli olmaya devam edeceğini düşünüyorlar, ancak şunu belirtiyorlar: teknoloji parkları, tele-çalışmanın yaygınlaşacağı bir dünyanın yeni zorluklarını ele almak için kendilerini yeniden icat etmek zorunda kalacaklar. birçok şirkette ve birçok ofis kapanacak.

“Biraz daha endüstriyel bir ortam gerektiren prototiplerin geliştirilmesi gibi faaliyetler için mantıklı olmaya devam edecekler, ancak bilgi sistemlerinde ve yazılımlarda anlamlarını tamamen kaybedecek. Yönetimsel veya ticari yönetim işlevleri için orada olmak hala yararlı olabilir, ancak geri kalanı için gerekli olmayacak ”diyor Sevilla Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi ve Operasyon Yönetimi profesörü Pedro Palos.

Teknoloji şirketlerinin tele-çalışmayı koordine etmek için dahil etmeye başladığı yeni yönetici olan 'Uzaktan kumanda başkanı'

Her şey dijital olmayacak

Teknoloji parkları, karantinanın en zorlu aşamalarında faaliyetlerine devam etmelerini sağlayan dijital araçlara sahiptir ve bunları genişletmeyi ve dijital dönüşümlerine doğru ilerlemeye devam etmeyi planlıyorlar, ancak Şirketlerin aynı mekanda fiziksel olarak yoğunlaşmasının ve yüz yüze katılımın önemli olmaya devam edeceğini savunuyorlar. ve bu merkezlerin temel erdemlerinden biri.

Felipe Romero

“Dijital, hayatımızda giderek daha fazla yer alıyor, ancak toplum sadece dijital değil. Toplantı esastır ve orada parkın değeri geçerli olmaya devam edecektir. Kullandığımız platformların harika olduğu ve parkların kendi alanlarını genişletmesine ve diğer parklarla daha yoğun etkileşime girmesine izin verebileceği açıktır, ancak Hala değerin çapraz döllenme sürecinden, yakınlıktan geldiğine inanıyorum.”, diyor Endülüs Teknoloji Parkı genel müdürü Felipe Romera.

Valencia Üniversitesi Sosyal ve Örgütsel Psikoloji Profesörü José María Peiró tarafından paylaşılan ve birkaç araştırmasında tele-çalışmaya değinen bir görüş: “Çoğu zaman başkalarıyla fiziksel etkileşim, yenilikçi veya yaratıcı bir fikri geliştiren şeydir.çünkü onu söylediğimiz zaman, onu anlamaya başladığımız ve muhataplarımızın bizimle birlikte gündeme getirdiği soruları ve yönleri dikkate aldığımız zamandır”.

Aynı şekilde Peiró, dijital uygulamaların diğer çalışanlarla etkileşime geçebileceğini açıklıyor. insan ilişkilerini çarpıtmakçünkü sözlü olmayan, dil ötesi veya bağlamsal iletişimin ayrıntılarını yakalamaya izin vermezler.

Jose Maria Peiro

Bu nedenle, hem yöneticiler hem de bu tele-çalışma uzmanı, teknoloji parklarındaki iş etkinliğinin geleceğinin dijital ve yüz yüze unsurlarla karışık bir modaliteden geçtiğine inanıyor. “Mantıklı olan, birbirlerini tamamlayacaklarını düşünmektir.. Etkinliklerin her biri için katılım gerekli olmayacak, ancak dijital, yaratıcı yönler için gerekli olan fiziksel etkileşimin yerini almayacak”, diyor Valencia Üniversitesi’nden profesör.

Ayrıca, pandemi ve ondan kaynaklanan sınırlamaların, bir gecede radikal bir şekilde ve çok özel koşullar altında benimsenen ve bu şekilde transfere hakim olan kısıtlamalar ve doğaçlamalarla sınırlandırılan tele-çalışma kavramını çarpıttığının altını çiziyor. alarm durumunun başlangıcı. “Bu, uzaktan çalışmanın bir yoludur, ancak kesinlikle tek veya en uygun olanı değildir.“, İzah etmek.

Spotify, San Francisco Maaşlarıyla Her Yerden Uzaktan Çalışmak İçin Tam Özgürlük Sağlıyor

Karma bir faaliyete doğru

Teknoloji parkları, bu karma veya hibrit aktivite fikrini akıllarında tutarak, her şeyin normale döndüğü zaman için çeşitli planlar geliştiriyor. Geçen yıl boyunca uzaktan çalışma ve uzaktan etkinliklere radikal geçiş tele-çalışma platformlarından hizmetlere kadar çeşitli araçları keşfetmelerini sağladı ve yüz yüze etkileşimlerle birleştirmeyi planladıkları çevrimiçi etkinlikleri organize ettiler. ellerinden geldiğince çabuk.

{«videoId»:»x7zo83v»,»autoplay»:false,»title»:»10 yıl TELEWORKING_ EN İYİ, EN KÖTÜ ve HUNLAR»}

“Parklar çalışmaya devam etti ve bir dizi yeni hizmet başlattı. şirketler arasında görüntülü görüşmeler veya iş toplantıları ile toplantılar, araştırma grupları arasında ve yeni şirketlerin tanıtımı web seminerleri aracılığıyla parklara gelenler. Şimdi ise uzaktan çalışmanın yüz yüze çalışmayla birleştirildiği sistemler oluşturuyorlar”, diye açıklıyor Soledad Díaz.

Pilar Gil

Bu nedenle plan, tele-çalışmanın zorunlu olduğu veya şiddetle tavsiye edildiği zamanın deneyiminden yararlanmaktır. parkların eylem ve yayılma kapasitesini genişletmek kısıtlamaların olmadığı bir dünyada.

“Pandemi olmasa onları sanal bir formata taşımayacağımız olaylar var. Öte yandan, mükemmel bir şekilde yapılabileceğini gördüğümüz ve etkinlikleri çok bölgeli hale getirmemize ve daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilecek başka şeyler de var. Aynı zamanda hem yüz yüze hem de yayın yapılabildiğini görüyoruz, çünkü bu şekilde daha fazla insanın gündemine giriyorsunuz. Ama sanal asla komşuyla parkın salonunda bir aperatif yemekle aynı olmayacak, çünkü yakınlık çok önemli”, Pilar Gil’i savunuyor.

– Haberler İspanya’daki teknoloji parkları, tele-çalışma eğiliminin tersine dönmeyeceği ihtimaliyle karşı karşıya aslen yayınlandı Xataka Pablo Rodriguez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…