İspanya Merkez Bankası, “aşırı oynaklığı, karmaşıklığı ve şeffaflık eksikliği” nedeniyle kripto para birimlerinin riskleri konusunda uyardı.

İspanya Merkez Bankası (BdE) ve Ulusal Piyasalar ve Rekabet Komisyonu (CNMV) az önce ortak bir uyarı yayınladı. kripto para riski. Söz konusu açıklamada, iki kuruluş, “diğer faktörlerin yanı sıra aşırı oynaklığı, karmaşıklığı ve şeffaflık eksikliği nedeniyle” bu tür bir yatırımın riskine karşı uyarıyor, bu da kendi sözleriyle “onları yüksek riskli bir bahis yapıyor” ».

BdE ve CNMV, Bitcoin ve Ether’den açıkça bahsediyorson aylarda katlanarak büyüyen . Bitcoin, daha ileri gitmeden şu anda 46.000 doların üzerinde bir değere sahip ve tarihi kayıtlarda. Ethereum, kendi adına, ilk kez 1.000 doları aştı ve şu anda 1.750 doların üzerinde bir değere sahip. Kuruluşlara göre, iki para birimi “fiyatlarında yüksek oynaklık yaşadı ve buna yatırımcıları çekmek için bazen agresif olan reklamlarda önemli bir artış eşlik etti.”

Nasıl güvenli ve risksiz Bitcoin satın alınır?

İspanya Merkez Bankası’na göre kriptolarla ilişkili riskler

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/24/5f/82/5fe1bdba4bd22fe2b6/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/45/a2/a3/600af2404bd22f9602/original/bitcoin-blockchain.jpeg»}

İspanya Merkez Bankası ve CNMV’nin “kripto para birimleri ve onları destekleyen teknoloji de dahil olmak üzere kriptoaktiflerin, Önümüzdeki yıllarda finansal sistemi canlandırmak ve modernize etmek«, bir yatırım alternatifi veya ödeme aracı olarak geçerliliğini değerlendirmek için dikkate alınması gereken belirli yönler ve riskler olduğunu vurgulayın.

olmadığını iddia ediyorlar avrupa çerçevesi MiCA olarak bilinen bir düzenleme müzakere ediliyor olsa da, kripto varlıklarını düzenleyen veya geleneksel finansal ürünlere benzer garantiler sağlayan. BdE ve CNMV’ye göre kripto para birimleri:

  • “Ödeme aracı olarak kabul edilmezler,
  • bir merkez bankası veya diğer kamu otoriteleri tarafından desteklenmez ve
  • Mevduat Garanti Fonu veya Yatırımcı Garanti Fonu gibi müşteri koruma mekanizmaları kapsamında değildir”.

Kripto para birimlerinin karmaşık araçlar olduğunu savunuyorlar. küçük tasarruf sahipleri için uygun değil, kriptolarla bağlantılı türev ürünlerle geliştirilmiş bir şey. Ayrıca, fiyatların “manipülasyonlarını önleyen etkili mekanizmaların yokluğunda” oluştuğunu savunuyorlar. Bu ifadeyi anlamak için yakın tarihli bir örnek, Elon Musk’ın Twitter biyografisini “#bitcoin” olarak değiştirmesinin, değeri 5.000 dolara fırlaması veya Tesla’nın değerini %13 artıran 1.5 milyar dolarlık BTC satın alması yeterliydi.

BBVA'dan Blackrock CEO'suna: Bitcoin, 2020'de kurumsal finans dünyasının çoğunu ikna etti

Öte yandan, birçok durumda, kripto varlıklarının ihracı, muhafazası ve pazarlanmasıyla ilgilenenlerin olduğunu belirtiyorlar. İspanya’da değiller ve bazı durumlarda yerlerinin tespit edilemediğini, “böylece herhangi bir anlaşmazlığın çözümü maliyetli olabilir ve İspanyol makamlarının yetki alanı dışında kalabilir.”

{«dosya»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/7d/52/b2/5eb2e25e3bef072b2d/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/4a/96/22/5eb2e41c3bef072bb5/orijinal/miniatura-bitcoin-halving.jpeg»}

Bunun bir sonucu olarak, kripto para birimlerinin gözetiminin “düzenlenmediğini veya denetlenmediğini” ve “özel anahtarların kaybolması veya çalınmasının” mümkün olduğunu belirtiyorlar. kripto para birimlerinin kaybını varsaymak, onları geri alma şansı yok. 7.002 BTC’yi (yaklaşık 220 milyon dolar) sakladığı sabit diskin şifresini kaybeden geliştirici veya Alman polisinin yakın zamanda el koyduğu ve çünkü 55 milyon dolarlık BTC’ye el koyamadığı için bu konuyla ilgili ilginç vakalar oldu. anahtarına sahip değiller.

Son olarak, İspanya Merkez Bankası ve CNMV, ödeme yöntemi olarak kripto için kelimelere sahiptir. Uzun süredir BTC ile ödeme yapmak mümkün olsa da, kabulü sınırlı kalır. BdE’den, “Bitcoin veya diğer kriptoaktifleri ödeme yöntemi olarak kabul etme zorunluluğunun olmadığını” ve aslında MiCA Yönetmeliği’nin bunu değiştirmeyi öngörmediğini hatırlatıyorlar.

İspanya Merkez Bankası ve CNMV’nin kripto para birimlerine karşı kendilerini bu şekilde konumlandırmaları ilk değil. Zaten 2018’de, iki kuruluş yalnızca kripto para birimlerinin değil, aynı zamanda ICO’ların (ilk madeni para basımı) riskleri konusunda da ortak bir uyarı yayınladı.

Daha fazla bilgi | İspanya Bankası

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler İspanya Merkez Bankası, “aşırı oynaklığı, karmaşıklığı ve şeffaflık eksikliği” nedeniyle kripto para birimlerinin riskleri konusunda uyarıyor. aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…