İspanya Avrupa'nın parasını neye harcayacak: ulaşım, 5G ve dijitalleşme, 70.000 milyon Euro'luk Kurtarma Planı bu şekilde dağıtılıyor

İspanya Avrupa’nın parasını neye harcayacak: ulaşım, 5G ve dijitalleşme, 70.000 milyon Euro’luk Kurtarma Planı bu şekilde dağıtılıyor

ne olduğunu zaten biliyorsun İspanya’nın Avrupa fonlarından yararlanma planı ‘Yeni Nesil AB’. Hükümet Başkanı Pedro Sánchez, elektrik hareketliliği, konut rehabilitasyonu ve kamunun modernizasyonu için önemli hükümler içeren, şimdi ile 2023 arasında yaklaşık 70.000 milyon avronun yatırılacağı bir rota olan ‘Kurtarma, Dönüşüm ve Dayanıklılık Planı’nı sundu. yönetimler.

Burada, Kurtarma Planı fonlarının nasıl dağıtıldığını, hangi sektörlerin sübvansiyon alacağını ve Avrupa Birliği’nin üye ülkeler arasında dağıtacağı paranın yeni teknolojilerin teşvik edilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla nelere harcanması gerektiğini gözden geçiriyoruz. Pandemi sonrası ekonomi

Tehdit içermeyen bir SWOT: Hükümete göre uzun zamandır beklenen dijital dönüşüm için İspanya'nın güçlü ve zayıf yönleri bunlar

Planın 70.000 milyon avroluk kısmı, en az 27.000 milyon euro şimdiden düşünülüyor 2021 Genel Devlet Bütçelerinde borç yoluyla. Avrupa fonları projesi, 140.000 milyon avroya kadar harekete geçirme niyetiyle 2026’ya kadar hedefliyor, ancak şu anda ilk bölümün yatırımları 2023’e kadar tamamlandı. Tüm bu girişimlerin amacı, GSYİH’nın ek büyümesini sağlamaktır. 2021’den iki ortalama puan ve 800.000 iş yaratılması.

2023 yılına kadar Kurtarma Planının yaklaşık 70.000 milyon avroluk kısmının Avrupa fonlarının %30’undan fazlası mobilite endüstrisi, inşaat ve kamu yönetimine gidecek.

Avrupa fonları, “amiral gemisi girişimleri” için fonları harekete geçirmek için bir yardım olarak tasarlanmıştır. İspanya Hükümeti tarafından seçilenler arasında yeşil hidrojen, 5G bağlantısı, yapay zeka veya yenilenebilir enerjilerin teşviki yer alıyor. Bununla birlikte, bu projelerin her birine yapılan yatırım eşit değildir ve ilgili ekonomik kalemi vardır.

Yatırımlar arasında, akü fabrikası ve evlerin rehabilitasyonu gibi elektrikli otomobilin etrafındaki girişimlerle yakından ilişkili olarak, sürdürülebilir mobilitenin teşviki ilk sırada öne çıkıyor. Planlanan yatırımların yaklaşık %30’unu kapsayan iki proje.

kurtarma planı

Bu, Hükümet tarafından seçilen dağıtımdır. Biraz kısmen yatırım yapmaya başlayacak fonlar, çünkü Avrupa’nın kurtarma fonları daha sonra gelecek. İyileşme Planı kesinleştiğinde, Avrupa Komisyonu’na sunulacak, ancak planı onaylayıp onaylamamaya karar vermeleri bundan üç ay sonra olmayacak.

Önceki aylarda, şimdi plana dahil edilen bazı projeler bireysel olarak sunuldu, ancak Bu süre zarfında rakamlarda değişiklikler oldu.. Eskiden 600 milyon olan sayı, örneğin Ulusal Yapay Zeka Stratejisinde, şimdi 500 milyondur. Bir kez Avrupa Komisyonu’ndan geçen bir rakam yeniden değiştirilebilir.

Red.es’in danışmanı ve eski genel müdürü Borja Adsuara gibi uzmanlar, “yardım amaçlı bir planın yapılmasının ve ardından Avrupa Birliği’nin bu planı harcamasına izin verilmemesinin mantıklı olmayacağına dikkat çekiyorlar. teklifler.” Rakamlarda bu kadar çok değişiklik olması beklenmiyor, ancak gerçekten doğru yatırım yapıp yapamayacakları konusunda. Adsuara, “İspanya’nın parası olmadığı için değil, örneğin KOBİ’lerde bu yardıma erişecek ve bu yardımdan yararlanacak kaynaklara veya bilgiye sahip değiller” diye açıklıyor. Sonunda yol açacağına inandığı bir sorun bu projeleri yürüten büyük şirketler olmakçünkü bu fonlardan yararlanacak bilgi ve kaynaklara sahip olanlar onlardır.

Hükümet için en büyük zorluk, yalnızca parayı dağıtmak değil, aynı zamanda küçük işletmelerin ve kuruluşların yararlanabilmesini sağlamaktır.

Büyük öncelikler olarak hareketlilik, şehir planlaması ve kamu idareleri

İyileştirme Planı’ndan yararlanan bir sektör varsa o da otomobil sektörüdür. Elektrik devrimi, motor endüstrisini sarstı ve şimdiden binlerce kişinin işten çıkarılmasına yol açtı. İspanya bu işleri sürdürmek istiyor ve bunun için Hükümetin planı uygulanıyor İspanya’daki motor endüstrisini güncellemek için Avrupa fonlarından yararlanın.

Elektrikli arabalar ve binlerce işten çıkarma: neden büyük motor markaları fabrikaları kapatıp daha az iş gücüne ihtiyaçları olduğunu söylüyor?

Adsuara, “Avrupa fonları daha önce düşünülmemiş projeler için kullanılıyor” diyor. Avrupa Komisyonu, bu fonların yenilikçi girişimlere gitmesini istiyor ve elektrik geçişi, aranan birçok yönü bir araya getiren değişikliklerden biri olarak konumlanıyor: birçok iş, beklenen ekonomik getiri ve kolay teknolojik gerekçe.

talgo

Sürdürülebilir hareketlilik için 13,203 milyon, iki bloğa bölünmüştür. Elektrik şarj altyapısının arttırılması, 50.000’den fazla nüfusa sahip belediyelerde düşük emisyon bölgelerinin oluşturulması veya banliyö hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi girişimleri içeren “kentsel ortamlarda güvenli ve bağlantılı hareketlilik için şok planı” için 6.536 milyon. Öte yandan, 2023 yılına kadar yaklaşık 6.667 milyon kişi, aşağıdakiler gibi altyapılara ayrılacak. Atlantik Koridoru ve Akdeniz Koridoru.

Otomobil endüstrisi, teknolojik bir devrimin ortasında ve İspanya’da büyük bir ağırlığa sahip. Avrupa fonlarının çoğu buraya gidecek.

Büyük fayda sağlayanlardan bir diğeri de tuğladır. İnşaat en büyük ulusal sektörlerden biridir ve Avrupa fonları da buraya gidecek. Ancak, daha modern bir bakış açısıyla yapılır, rehabilitasyon ve enerji verimliliği. Toplamda, 6.820 milyon. Toplamın %10’undan fazlasını temsil eden ve diğer projelerin açıkça üzerinde olan bir öğe.

Üst kısım, kamu idarelerinin modernizasyonu ile tamamlanırken, 4.315 milyon avroluk bir kalemle “çevrenin modernizasyonuna” yatırılacak. Sağlık, adalet, SEPE, Sosyal Güvenlik, göç ve içerme politikaları idareleri, konsolosluklarve İçişleri ve Savunma, Tarım ve Tüketim alanlarında traktör projeleri için bir başlangıç ​​noktası»

KOBİ’ler, 5G ve dijital beceriler güçlü bir varlığa sahip

KOBİ’lerin teşviki, Kurtarma Planının ana eksenlerinden bir diğeridir. İspanya Girişimci Milleti, Dijital İspanya Gündemi 2025 ve sübvansiyon programları gibi girişimler için 4.894 milyon. hakkında bir İspanya’nın “20 yıldır” sahip olduğu meydan okumaAdsuara’ya göre ve bu yardımın ihtiyacı olanlara ulaşmasını yeterince kolaylaştırmayarak “önceki tüm planların başarısız olduğu” yer.

İlgili bir şekilde, plan hem eğitimde hem de istihdamda dijital beceriler için 3.593 milyon avro oluşturuyor. amaç özel yatırımı da harekete geçirmekÖrneğin, 5.000 bursun yanı sıra Google profesyonel sertifikalarına sahip Mart ortasındaki gibi girişimler.

Dijital geçiş, Hükümetin bu fonları çekmek için kullandığı eksenlerden biridir. 5G’nin konuşlandırılmasından nüfusun %100’ü için 30 Mbps kapsama alanının genişletilmesine kadar ağın geliştirilmesine 3.999 milyon Euro harcanacak.

Turizmin zirvesinde bilim

Biraz daha küçük bir yatırım aralığında turizm sektörünün modernizasyonu, yenilenebilir enerjiler, mesleki eğitim ve Ulusal Bilim ve Yenilik Sisteminin tanıtımı yer alıyor. Hükümetin gündeme getirmesi dikkat çekicidir. ulusal bilim sistemi için olduğu gibi turizm için benzer yatırım seviyeleri (3,4 milyar avro) (3,380 milyon euro).

Bu kalemler genel devlet bütçelerini tamamlayıcı niteliktedir ve yenilik ve getiri açısından gerekçelendirilmelidir, bu nedenle İspanya’nın küresel olarak bilime yatırım yaptığı toplam yüzdeyi temsil etmezler.

Bilime yapılan yatırımlar arasında sürdürülebilir plastik araştırmalarının geliştirilmesi, havacılık sektörünün teşviki ve Bilim Yasası reformu gibi projeler detaylandırılıyor. Kendi adına, haklı çıkarma stratejisi turizme yapılan yatırımlar sürdürülebilir turizm kavramı etrafında döner. “Veri ekonomisine ve birlikte çalışabilirliğe dayalı bir turizm istihbarat sistemi”nin inşası da kurulur.

Hidrojen, yapay zeka ve eğitim sisteminin dijitalleştirilmesi yatırım resmini tamamlıyor

Hidrojen

Yapay zeka veya yeşil hidrojen gibi diğer gelecek teknolojileri de tasarlanmaktadır. Hükümet, Avrupa fonlarını çekmek için kaydolmak için farklı yeniliklerden yararlanıyor. İlkinde Ulusal Yapay Zeka Stratejisi sunuldu. “Son oyunda bulunan” yaklaşık 500 milyon euro ve hareketlilik veya tuğladan 10 kat daha az yatırıma sahiplerYapay Zeka Enstitüsü’nün kurucu ortağı Andres Torrubia’ya göre.

Avrupa bu fonları yenilikçi girişimleri teşvik etmek için yarattı ve birkaç yıl içinde müfettişler gelip kontrol edecek. Bütçeleri tamamlayıcı bir yatırımdır ve bu nedenle turizm (3.400 milyon €) gibi sektörler, planın bir parçasını oluşturmak için kendilerini “sürdürülebilirlik” gibi kavramlarla çevrelemelidir.

O zaman, AI’ya yapılan yatırım arasında 275 milyonunun teknolojik gelişime, 133 milyonunun entegrasyona, 42 milyonunun yetenekleri çekmek için, 42 milyonunun veri platformlarına ve 8 milyonunun düzenleyici bir etik çerçeveye ayrılacağı ayrıntılı olarak açıklanmıştı. İlk 600 milyon ile şimdiki 500 milyon arasındaki fark, diğer maddeye dahil edilen kamu yönetimi için 100 milyondur.

Yapay zekaya ek olarak, yenilenebilir hidrojene (1.555 milyon Euro), biyolojik çeşitliliğe (1.642 milyon Euro) veya sağlık sisteminin modernizasyonuna (1.069 milyon Euro) yatırımlar yapılacak. Hidrojen gibi sektörler söz konusu olduğunda, Hükümet, önemli özel sektör yatırımlarının duyurulduğu bir teknolojiye imza attı.

Ulusal Yapay Zeka Stratejisi: Hükümet önümüzdeki iki yılda 600 milyon avro ile neyi başarmayı planlıyor?

“Fonların hangi kısmının kamu ihalesine konu olacağı, ne kadarının finansal olarak yapılandırılmış kamu-özel projelerinin kısmi ortak finansmanı olarak veya imtiyazlar halinde teklif edileceği henüz çok iyi bilinmiyor ve doğrudan hibe olarak ne kadar verilecek«, diye açıklıyor IE Üniversitesi’nde profesör ve devlet ekonomisti Enrique Feás.

Gerçekleştirmeyi planladığı sektörleri ve girişimlerin türünü ayrıntılı olarak açıklayan, ancak nerede Detayların belirlenmesi ve her bir projeye yatırılacak nihai miktar geleceğe bırakılmıştır.. Komisyonun bu plan hakkında ne düşündüğünü, birkaç yıl içinde hangi sonuçların alınacağını ve gelecekte Avrupa’nın fonların doğru bir şekilde yatırıldığını ne ölçüde anladığını görmek için beklememiz gerekecek.

{«videoId»:»x7zur29″,»autoplay»:false,»title»:»Patronum, yapay zekanın yeni bir endüstriyel devrimi nasıl oluşturduğu bir algoritmadır»}

Daha fazla bilgi | Kurtarma, dönüşüm ve dayanıklılık planı

– Haberler İspanya Avrupa’nın parasını neye harcayacak: ulaşım, 5G ve dijitalleşme, 70.000 milyon Euro’luk Kurtarma Planı bu şekilde dağıtılıyor aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…