Işıkları ve spot ışıklarını kullanarak Photoshop’ta muhteşem efektler elde edin

Fotoğraf düzenleme ile ilgili her şeyden bahsederken, elimizde her türden sayısız program ve çözüm var. Bunlar arasında Adobe’den olanı veya ücretsiz proje olan GIMP’yi vurgulayın. Bu nedenle, aşağıda nasıl hakkında konuşacağız photoshop’ta ışık efektlerini kullanma.

Size söylediğimiz gibi, yazılım devi tarafından sunulan popüler teklif, Photoshop, ilk akla gelen fotoğraf düzenleme ve rötuş programlarından biridir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yıllar içinde dünya çapında hem amatör hem de profesyonel milyonlarca kullanıcının güvenini kazanmıştır. Yukarıda bahsedilenlerde olduğu gibi ücretsiz bir program olmadığı doğrudur. GIMPucuz bile değil. Ancak kendilerini bu konulara adayanlar için baskıöyle ya da böyle, onlar için karlı olacağı kesin.

Sadece birkaç yıl önce bu seviyede bir programın önünde otururken, birkaç profesyonelle sınırlıydı. Ancak zamanla ve kullanıcılar geliştikçe Photoshop çoğu kişinin erişiminde. Tabii ki, uygulamadan bu şekilde tam olarak yararlanabilmek için çok ileri düzeyde bilgi sahibi olmanız gerekir. Ancak aynı zamanda bu yazılım çözümü, bize çok yardımcı olacak bazı daha temel yararlı işlevler sunar. Programı kullanmaya başlamak veya gerçekleştirmek isteyip istemediğimiz basit projelerburada yapabiliriz.

Photoshop’ta kullanabileceğimiz efektler ve filtreler

Birçoğunuzun zaten ilk elden bildiği gibi, bu, onu yıllardır karakterize eden bir arayüz tasarımına sahip eksiksiz bir programdır. Böylece, en üstte çok sayıda seçenek içeren farklı menüler buluyoruz. sol tarafta ise en yaygın araçların kısayollarını buluyoruz. Benzer şekilde, doğru bölüme bir göz atarsak, görüntüsünü özelleştirebiliriz. Kontrol panelleri ve program fonksiyonlarının konfigürasyonu.

Photoshop ana arayüzü

Fotoğraf rötuş programının bu işler için temel işlevlerin yanı sıra daha birçok gelişmiş işleve sahip olduğunu daha önce söylemiştik. Belki de en çarpıcı unsurlar arasında, onlarla yapabileceğimiz her şey nedeniyle filtre olarak bilinenleri buluyoruz. Bunları arayüzün üst kısmındaki menülerden birinde şu şekilde buluyoruz, filtre. Bunlar çok sayıda bölüme ayrılmıştır ve her biri o eylemle ilgili filtreleri bulduğumuz yerdir.

photoshop filtresi

Aslında, burada muhteşem özel efektler gerçekleştirmemize izin verecek olana odaklanacağız. ışık ve spot kullanımı resimlerimizde. Bu, Adobe programının bize sunduğu yukarıda bahsedilen filtreler aracılığıyla son derece basit bir şekilde başaracağımız bir şey.

Photoshop’ta ışık efektlerini kullanmak için filtreyi açın

Size anlattıklarımızı elde etmek için yapmamız gereken ilk şey, Filtrele / Yorumla menü seçeneğine gitmek. Tabii tüm bunlar programı bu şekilde açtıktan ve programı yükledikten sonra. resim şimdi çalışmak istediğimiz kişi.

orijinal fotoğraf yüklendi

Burada, bu bölümde kullanabileceğimiz farklı filtre türlerine karşılık gelen birkaç seçeneğin göründüğünü göreceğiz. Peki, bu durumda bizi ilgilendiren sözde Işık efektleri.

Işık Efektleri Menüsü

Birkaç saniye sonra, ekipmanın gücüne bağlı olarak, görüntünün neredeyse tamamen görünüşte ve otomatik olarak nasıl karardığını göreceğiz. Aynı zamanda, varsayılan olarak, aradığımız bu efektleri oluşturmak için kullanacağımız ışık kaynaklarından ilkini buluyoruz.

Aydınlatma efektleri oluşturmak için spot ışıkları nasıl kullanılır ve eklenir

Size söylediğimiz gibi, varsayılan olarak ve yüklenen resim yoğunlukta hareket ettirebileceğimiz ve değiştirebileceğimiz bir ilk odak buluyoruz. Bunu yapmak için fareyle sürüklememiz veya parlaklığını artırmak veya azaltmak için küçük merkezi tekerleği çevirmemiz yeterli.

Burada farklı aydınlatma elemanlarından yararlanabileceğimizi belirtmekte fayda var. Bunlar, program arayüzünün en üstünde bulunur. Spesifik olarak üç tane vardır: spot ışıkları, dakik ışık ve sonsuz ışık.

Spot ışığı türleri Photoshop'ta aydınlatma efektlerini kullanır

Bu şekilde, her durumda bizi en çok ilgilendireni seçme olanağına sahip olacağız. Dahası, bu türden birkaç öğeyi aynı anda ekleyebilir ve bunları bağımsız olarak özelleştirebiliriz. Her şey, elde etmek istediğimiz ışık efektlerine bağlı olacaktır, ancak bunlarla ilgili uyarılar da pek tavsiye edilmemektedir. Bu türden yeni öğeler eklemek için resim projesi çalıştığımız yerin üst kısmındaki ihtiyacımız olan butona tıklamanız yeterli. Arayüz.

Photoshop’ta ışık efektlerini kullanırken parametreleri özelleştirin

Bu öğelerin görüntüye nasıl ekleneceğini ve yerleştirileceğini zaten biliyoruz, ancak aynı zamanda davranışını yapılandırmamıza izin veren diğer parametreler. Burada aşağıda açıklayacağımız birkaç bölüm bulacağız. Öncelikle bilmeliyiz ki kullandığımız tüm ışıklar sağda gördüğümüz panelin alt kısmına yerleştirilmiş. Böylece, sanki onlar geleneksel katmanlarçalışmak istediğimiz elementi seçebiliriz.

Öte yandan aynı panelin üst kısmında daha önce bahsettiğimiz özelleştirilebilir parametreleri görüyoruz. Böylece, bu bölümde bir parametre olacak yüzeyleri belirlememize yardımcı olan Radiance adı verilen ışığı yansıtmak. Ayrıca, parlaklık seviyesini düzenleyen Yoğunluğu veya odağı bu şekilde renklendirmemizi sağlayan Renk’i de buluyoruz.

photoshop finalinde ışık efektlerini kullanma

Ama tabii ki sonuçlar Etkileri Bu ışık filtreleriyle elde edeceğimiz şey de büyük ölçüde beceri ve yaratıcılığımıza bağlı olacaktır. Program gerekli tüm fonksiyonları ve unsurları emrimize veriyor, ama biz de üzerimize düşeni yapmalıyız. Şüphesiz biraz sabırla ve testlere dayalı olarak Photoshop’ta ışık efektlerini kullanarak bu konuda çarpıcı sonuçlardan fazlasını elde edebiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…