IA para adaptar la búsuqeda de empleo al candidato

İş aramayı iyileştirmek için yapay zeka

Şirket, profillerine ve hayati anlarına uyan işi bulmalarına yardımcı olmak için ihtiyaç ve beklentilerinin ne olduğunu anlayarak adaylara odaklanır, mevcut seçim süreçlerinde oluşan belirsizliği ve hata yapma korkusunu azaltır.

BT ve dijital profiller için mevcut iş piyasası, büyük bir hızla dönüşüyor. Pandemi ayrıca daha fazla küreselleşmeye katkıda bulundu ve bu da bir profesyonelin İsveç’te yerleşik bir şirket için Cádiz’deki oturma odanızdan çalışın. İşgücü piyasasının bu yer değiştirmesi ve uluslararasılaşması, yeteneklerin aranması, seçilmesi ve elde tutulması süreçlerinde bir değişiklik ihtiyacını ima eden çok önemli bir genişlemesini gerektirir. Bundan dolayı ortaya işler301tüm odağı adaya vererek ve istihdam piyasasındaki arz ve talebi ayarlayarak seçim süreçlerini kökten değiştirmeyi amaçlayan yeni bir istihdam portalı konsepti.

İş aramayı adaya uyarlamak için yapay zekaİş aramayı adaya uyarlamak için yapay zeka

Jobs301 tarafından önerilen bu yeni iş arama yaklaşımı, bir profesyonellerin daha fazla ve daha iyi bilgisi (ve ihtiyaçları ve hırsları), herhangi bir zamanda gerçekten ihtiyaç duydukları işi bulmalarına yardımcı olmak için. Platform, İşveren Değer Önerisini (EVP) oluşturan 50’den fazla değişkeni, yani adayların bir sonraki profesyonel mücadeleleri için aradıkları somut ve soyut faydaları hesaba katar. Programlar, konum, eğitim ve ücret ile ilgili bu değişkenlerin her biri, adayın istek ve ihtiyaçlarına göre belirli bir ağırlık alır. Platform ayrıca adayın aradığı kişilik ve iş kültürünün yanı sıra profesyonel kariyerin deneyimi, bilgisi ve becerileri ile ilgili 50 değişken daha toplar. Böylece, sadece profillerine ve başvurularına gerçekten uyan iş teklifleri alacaklarzaman kazanmak, esneklik kazanmak ve profesyonel kariyerinizi güçlendirmek.

Adayı seçim sürecinin merkezine koymak, genellikle bu süreçle ilişkili stres ve belirsizliği ortadan kaldırarak onlara profillerine ve ihtiyaçlarına uygun iş tekliflerini gösterir. Bu bilgilerle aday, başvuru yapmadan önce tekliflerin koşullarını önceden öğrenecek ve net ve zamana bağlı bir süreç oluşturulacaktır. Bu şekilde iş arama daha gizli, esnek ve tarafsız hale gelir.

“İş aramanın geleceği, adayın memnuniyetine ve profesyonellerin daha fazla bilgisine yönelik bir odak değişikliğinden geçiyor”

sözleriyle Jobs301 CEO’su ve kurucu ortağı Guillermo Vallejo: “İş 301’den beri iş aramanın geleceğinin, adayın memnuniyetine yönelik bir odak değişikliğinden geçtiğine inanıyoruz; profesyonellerin daha fazla katılımı ve bilgisi için; ve hata yapma korkusu olmadan bir sonraki mesleki mücadelenin sorumluluğunu üstlenmeleri için ikincisine gerekli araçları sağlamak için. Buradaki asıl zorluk, şirketlerin ve profesyonellerin doğru zamanda buluşup birbirlerini tanımalarıdır. Bunu başarmak için teknolojiye güvenmemiz gerektiğini biliyoruz. Bu durumda, Yapay Zeka, verimli ve etkili bir şekilde sipariş verme, filtreleme ve iletişim kurma ve yeterli tarafsızlık, esneklik, gizlilik ve hız ile önemli bir sütundur. Çalışan memnuniyetinin giderek daha fazla uyarlanmış ve çok yönlü bir seçim ve işe alım sürecinden geçmesi gerektiğine kesinlikle inanıyoruz.”

Yapay zeka, BT müteahhitliğinin geleceği için yenilik

Job301, yetenek bulma ve dahil etme yolunda devrim yaratmanın yanı sıra, platformda toplanan ve farklı algoritmalar aracılığıyla dönüştürülen binlerce verinin işlenmesi yoluyla profesyonellerin kariyerlerine rehberlik etme şeklini değiştirmek amacıyla da doğdu. işler 301 kullanıcıları için değerli bilgilere dönüştürülür.

Adaylar platform aracılığıyla bir iş bulduklarında, 100 Euro’luk bir Amazon çeki alırlar ve bir 100 Euro’luk da bir STK’ya bağışlanır.

“Yakın gelecekte, algoritma yeterli bilgiye sahip olduğunda, platformumuz adayın sabit değişkenlerini değerlendirebilecek ve bir iş teklifine ek olarak, hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları eğitim veya öğretimi, hatta nasıl dönüştürüleceğini veya nasıl dönüştürüleceğini önerebilecek. profilini sektördeki arz ve talep seviyelerini dikkate alarak dijitalleşmeye uyarlamak”, Jobs301’in CEO’su ve kurucu ortağı Guillermo Vallejo’yu tartışıyor. “Yıkıcı ve farklı bir model aracılığıyla, bu tür bir profil için mevcut işe alma sisteminin gerçekliğini, yalnızca profesyonel becerilerine ve yaşamsal anlarına uygun bir iş bulmalarına değil, aynı zamanda kariyerlerine rehberlik etmelerine yardımcı olmak için değiştirmek istiyoruz. adaylar için dijital dönüşümü daha verimli ve ücretsiz kullanmak” dedi.

Platformun kaydı ve kullanımı adaylar için tamamen ücretsizdir ve yükseltme seçenekleri, ek hizmetler veya VIP hizmetleri veya başka herhangi bir ücretlendirme modeli olmaksızın kalıcıdır. Platformun bu kaydı ve kullanımı, teklifler yayınlamak veya aday bulmak için üzerinde çalışmaya karar verene kadar şirketler için ücretsizdir. Buradan firmaların ihtiyaçlarına göre seçebilecekleri farklı hizmetler ve paketler sunulmaktadır. Daha ne, adaylar platform üzerinden iş bulduklarında, 100 Euro’luk bir Amazon çeki ile sunulurlar. ve ayrıcave adayın seçtiği STK’ya 100 avro daha bağışlayın jobs301’in işbirliği yaptığı kuruluşların listesinden.