IPTV kazanırken DTT İspanya’da izleyici kaybetmeye devam ediyor

Görsel-işitsel eğlence pazarı, TV izlemek için birçok seçeneğin bulunduğu İspanya’da çok çeşitlidir. Bunlar arasında DTT, IPTV, uydu ve OTT aracılığıyla operatörlerden ödemeli TV. Uydu son yıllarda düşmeyi bıraktı ve şimdi izleyici kaybeden DTT oldu.

Bu, Astra uydularını işleten şirket olan SES’in yaptığı bir anketle ortaya çıktı. Görüştükleri ankette 26.000 kişi, 4.000’i İspanya’dan. 2016 ve 2020 yılları arasında tüketici tercihlerinin nasıl geliştiğini görebilmek için süresi dört yıl oldu.

DTT, izleyicilerin %44,1’ine düşüyor

O zaman, uydu varlığını artırdı 2,8 milyon İspanyol hanesiİspanya’da televizyonlu yaklaşık 17 milyon hanenin %16,5’ini temsil ediyor. 2016’da bu rakam sadece %10’du. İlginç bir şekilde, bu süre zarfında abone sayısı aynı dönemde 1 milyondan 437.000’e düşerek düştü.

2016 yılında, DTT hanelerin %60,3’ü ile televizyon izlemenin en yaygın yoluydu. Bu sayı 2020’de düştü, %44.1 (yaklaşık 7.5 milyon hane). Buna karşılık, kullanıcıların hangi içeriği izleyeceklerini seçme konusunda daha fazla özgürlüğe sahip oldukları lineer IPTV ve OTT hizmetlerinin tüketimi artıyor.

tdt

Bu durumuda Doğrusal IPTV, ekran payındaki büyüme %21.5’ten %30.8’e (5.2 milyon hane) olmuştur. Kablo hafifçe %8,1’den %8,7’ye büyüyor. OTT örneğinde, bu alternatif, sözleşmeli bir OTT hizmetine sahip 10,4 milyon hane ile geleneksel televizyon için ideal bir tamamlayıcı gibi görünmektedir.

Uydu düşmeyi bırakmasa da İspanya’daki aboneler, kullanılabilirliği gerçekten arttı. 1998 BİT yasasının toplu uydu antenlerinin kurulumunu gerektirmesi gerçeği sayesinde, şu anda İspanya’da uydu almaya hazır 8 milyondan fazla ev var. Buna, birçok orta-yüksek menzilli televizyonun, DTT’nin yanında bir uydu tuneri içerdiği eklenir.

İspanya’daki televizyonların %32’si 4K; HD’de %96,4

Bununla birlikte, DTT, 9,8 milyon hanenin tek seçenek olarak kullandığı, 7,2 milyonunun ise bazı ödeme seçeneklerine sahip olduğu televizyon erişimi için ana seçenek olmaya devam ediyor. HD, İspanya’da büyümeye devam ediyor. TV’si olan hanelerin %96,4’ünde HD var. bu İspanyol evlerinin %32’sinde 4K mevcut Bu televizyonların son yıllarda sahip olduğu büyük fiyat düşüşü sayesinde televizyon ile.

Böylece, İspanya’da 11,8 milyon HD televizyon var. 5,6 milyon 4K UHD ekran DVB-T2 sayesinde DTT’yi 4K olarak izleyebilir. Toplam 9,8 milyon ekran, yerel olarak veya ek cihazlar aracılığıyla Akıllı TV’lerdir. Tüm bunlar İspanya’yı Avrupa ortalamasının üzerinde gösteriyor, çünkü Avrupa’da hanelerin %19.7’sinde 4K UHD televizyon bulunurken HD yalnızca %67,1’e ulaşıyor.

DTT sonrası İspanya’da izleyici kaybetmeye devam ederken, IPTV kazançları ilk olarak ADSLZone’da ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…