IP Yok ile dinamik bir DNS nasıl oluşturulur ve internetten evinize nasıl erişilir

İnternet sağlayıcıları veya ISS’ler tarafından sunulan genel IP’ler iki tür olabilir. Sabit genel IP adresleri, belirli bir süre geçmesine veya yönlendiriciyi kapatmanıza bakılmaksızın her zaman aynı olanlardır ve genellikle faturada ekstra bir maliyet gerektirirler. Dinamik IP’ler ise zaman zaman değişen ve ev kullanıcılarının büyük çoğunluğunun sahip olduğu, normalde İnternet bağlantısına dahil olan IP’lerdir. Bu eğitimde, dinamik DNS’nin ne olduğunu ve IP Yok ana bilgisayarın etki alanını bilerek ev bilgisayarınıza dışarıdan erişmek için IP Olmayan bir ana bilgisayarın nasıl oluşturulacağını açıklayacağız.

Dinamik DNS kullanmanın avantajı bilgisayarımıza, FTP sunucumuza, VPN sunucumuza, oyun sunucumuza ve WEB sunucumuza kolay hatırlanabilir bir adresle erişebilmemizdir. Çoğunun dinamik IP adresleri olduğunu hesaba katarsak, bir ay boyunca birkaç tane olacağını hesaba katarsak, genel IP’leri ezberleme ihtiyacından kurtulacağız. Bundan bağımsız olarak, kelimeleri ezberlemek genellikle rastgele sayıları öğrenmekten daha kolaydır. Ayrıca, dinamik bir IP’niz varsa, otomatik olarak yeniden senkronize olacağından ve sorunsuz çalışacağından hiçbir şey olmaz. Bunun gerçekleşmesi için tek koşul, yönlendiriciyi doğru şekilde yapılandırmanız veya PC’nizde No-IP istemcisinin kurulu olmasıdır. Normalde yönlendiricide her zaman yapılandırılır, böylece IP değişir değişmez IP adresini otomatik olarak günceller, ayrıca bu şekilde bir PC’nin her zaman açık olması ve IP adresini güncellemesi gerekmez.

DDNS veya Dinamik DNS nedir

DDNS terminolojisi şu anlama gelir: Dinamik Alan Adı Sistemiveya tercüme edilmiş, Dinamik Alan Adı Sistemi. Kullanışlılığı, ev ağınızın genel IP adreslerini yapılandırabileceğimiz belirli bir etki alanına iletirken yardımcı olması gerçeğinde yatmaktadır. Genellikle bağlantılarda sahip olduğumuz genel IP’lerin, genellikle dinamik oldukları için sürekli değiştiğini ve bunun yerine sabit bir alan adı kullanacağımızı unutmamalıyız.

Kullanabileceğimiz ücretsiz bir dinamik DNS örneği, belirli sınırlamalara rağmen ücretsiz bir hizmet olan No-IP’dir, çünkü daha eksiksiz bir ücretli sürümümüz de vardır. Bu hizmeti kullanmak için tek yapmamız gereken bu DDNS hizmetine kaydolmak ve ardından ücretsiz bir ana bilgisayar adı oluşturmak.. O andan itibaren, mevcut IP adresimizin ne olduğunu bilmesek bile, dinamik DNS istemcisi genel IP’yi değiştiği anda güncellemekle ilgileneceğinden, ev genel IP adresimizi her zaman bileceğiz.

NO-IP hesabı nasıl oluşturulur

IP’siz Dinamik DNS kullanmak istiyorsak, yapmamız gereken ilk şey şu adrese kaydolmaktır. onların web sitesi.

Atmamız gereken bir sonraki adım, butona tıklamak. üye Ol veya doğrudan buraya tıklayın. Kaydolmak için, daha sonra hesabı etkinleştirebilmek için bir e-postaya ihtiyacımız olacak. Bağlantıya veya düğmeye tıkladığınızda, bu ekran görünecektir:

İlk alana kullanıcı adımız olacak e-postamızı yazıp bir şifre ekliyoruz. Ardından bir ana bilgisayar oluşturma olanağımız var, ancak bu isteğe bağlı ve daha sonra yapmak için boş bırakabiliriz. Sonra daha da aşağıya şu seçenekler gelir:

Burada yapmamız gereken gizlilik politikasının şartlarını kabul etmek ve üzerine tıklamak. Ücretsiz kaydolma. Ardından belirlediğimiz e-posta hesabına girmeli ve gelen kutusuna No-IP e-postası için bakmalıyız. Orada, NO-IP ile Dinamik DNS ile hesabı etkinleştirmemize ve kullanmamıza izin verecek bir bağlantı bulacağız. Bu burada açıklanmıştır:

Sonra her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için atmamız gereken adımları açıklıyorlar:

Temel olarak üç adım vardır:

 1. Bir Ana Bilgisayar Adı oluşturun.
 2. DUC istemcisini indirin ve yapılandırın, ancak daha sonra açıklayacağımız gibi bir yönlendirici de kullanabiliriz.
 3. FTP’nize, VPN’inize, web sunucunuza vb. erişmek için ihtiyacınız olan yönlendirici bağlantı noktalarını açın.

Bu yapıldıktan sonra zaten hesabın içinde olacaksınız ve değilseniz veya daha sonra tekrar girmek istiyorsanız, bölümden yapacaksınız. kayıt olmak.

NO-IP ile Dinamik DNS: bir Ana Bilgisayar Adı nasıl oluşturulur ve yapılandırılır

Hesabımıza girdikten sonra şöyle bir ekranla karşılaşacağız:

Sonra tıklarsak Dinamik DNS Hesabımızın Ana Bilgisayar Adlarının bir özetini göreceğiz. Ücretsiz sürümünde No-IP, 3 adede kadar sahip olmamıza izin verir, ancak bunları 30 gün içinde kullanmazsak (genel IP’yi güncelleriz), bir kılavuzu gerçekleştirmek için bize her zaman bir e-posta göndermelerine rağmen, onları kaybederiz. Bu ana bilgisayar adının hala çalışmakta olduğunu gösteren güncelleme. Host oluşturmak istiyorsak butona tıklayacağız. Ana Bilgisayar Adı Oluştur Yukarıdaki ekran görüntüsünde kırmızı bir kutu içinde çerçevelediğiniz

Ardından şu seçenekler görünecektir:

Bu bölümde iki alanı doldurmanız gerekir:

 1. beni ağırla: Buraya istediğiniz ismi müsaitken yazabilirsiniz. Dikkatli olun çünkü tüm sembolleri desteklemez ve karakter sınırlaması vardır.
 2. İhtisas: bu bölümde ddns.net etki alanının sonlandırılması seçilmiştir, mevcut olanlardan biridir.

Bitirmek için basacağız Ana Bilgisayar Adı Oluştur ana bilgisayarımız redzone-ddns.ddns.net’in kullanıma hazır olacağı yer.

üzerine tıklarsak değiştirgerekirse IP’yi değiştirebiliriz:

Oluşturulduktan sonra, onu yalnızca yönlendiricimizde veya PC’mizde yapılandırmak gerekli olacaktır.

Yönlendiricimizde NO-IP nasıl yapılandırılır

Atmamız gereken ilk adım, yönlendiricimizin yapılandırmasına web üzerinden girmek. NO-IP ile Dinamik DNS’yi yapılandırmak için içeri girdikten sonra ilgili bölümünü aramalıyız. Genellikle şu veya buna benzer bir adı vardır:

 • DynDNS.
 • DDNS.
 • Dinamik DNS.

Bu durumda Fritz!Box 7530 kullanacağız. internet, Erişime izin vermek ve sonra gidiyoruz DynDNS.

Burada onay kutusunu etkinleştirerek başlayacağız DynDNS’i kullanın.

Ardından şu bölümleri yapılandırmanız gerekir:

 • DynDNS Sağlayıcı: No-IP aramalı ve seçmeliyiz.
 • alan adı: oluşturduğumuz Ana Bilgisayar Adının adı, bu durumda redzone-ddns.ddns.net.
 • Kullanıcı adı: No-IP’ye kaydolmak için kullandığımız e-posta, kullanıcıya karşılık gelir.
 • Şifre: No-IP hesabımızın kimlik bilgilerini veya şifresini koyuyoruz.

biz veririz Uygulamak ve bununla işimiz bitti. Bu andan itibaren, söz konusu HOST’u IPymiş gibi koyarak PC’nize her yerden girebileceksiniz.

ASUS yönlendiriciniz varsa, yapılandırmayı web üzerinden girin ve «Gelişmiş / WAN ayarları«.

WAN içerisinde DDNS sekmesine gidiyoruz ve No-IP verisini girmek için ilerliyoruz. Biz sadece www.no-ip.com sunucusunu seçiyoruz, kayıt olduğumuz hostun adını, e-posta ve kayıt şifremizi girip uygula butonuna tıklıyoruz. Burada, genel IP’nin değişmemesi durumunda bir güncellemeyi zorlamak için gün aralığını yapılandırabiliriz.

Eğer Pfsense işletim sistemine sahipseniz işlem tamamen aynıdır, bu güvenlik duvarının web menüsüne giriyoruz ve “Hizmetler Dinamik DNS” de girmemiz gereken yer.

İçeri girdikten sonra, çalışan herhangi bir Dinamik DNS hizmetimiz olup olmadığını görebiliriz, yoksa yeni bir tane eklemek için “Ekle” ye tıklayın.

Dinamik DNS yapılandırma menüsünde, burada görebileceğiniz gibi “Servis türü: IP Yok (Ücretsiz)” seçeneğine tıklayın:

Seçildikten sonra, sadece No-IP kullanıcı adını (e-postayı değil) ve şifreyi girmemiz gerekecek.

“Kaydet” veya “Kaydet ve Güncellemeye Zorla”ya tıkladığımızda, IP Yok dinamik DNS’yi kullanmaya başlayabiliriz.

Bilgisayarda IP Yok ile Dinamik DNS’yi yapılandırma

Yönlendiricimizin mevcut bir NO-IP sunucusunu yapılandırma seçeneği yoksa, programını Windows işletim sistemleri için kullanmaktan başka seçeneğimiz olmayacaktır. İndirmek için resmi web sitesine gidiyoruz, orada indirme bölümüne tıklıyoruz ve şunu göreceğiz:

Ardından, üzerine tıklayarak indirmeye devam edeceğiz. Şimdi İndirin ve sonra çalıştıracağız. Daha sonra üzerine tıklayacağımız aşağıdaki karşılama ekranı gelecek. Kabul ediyorum lisans sözleşmesini kabul etmek için:

Bir sonraki adımımız programı kuracağımız dizini seçmek. Benim durumumda, varsayılan olarak geleni bıraktım ve üzerine tıkladım. Düzenlemek.

Program bittiğinde, üzerine tıklayın. bitiş ve ilk kez çalışacak IP OLMAYAN DUC. DUC, Dinamik Güncelleme İstemcisi anlamına gelir.

Şimdi No-IP hesabımızın kullanıcı adını ve şifresini koyup üzerine tıklamamız gerekiyor. kayıt olmak.

Ardından, hesabı yaptığımızda oluşturduğumuz Host’u seçmeliyiz. Bu durumda redzone-ddns.ddns.net ve üzerine tıklayın Kayıt etmek.

Bu, Windows için DUC v.4.1.1’in ana ekranıdır.

Buradan bağlantının doğru yapıldığını görebiliriz. Bunu belirtmenin yolu Client ID, Update ve IP’nin yanında görünen yeşil sembollerdir. hemen altında biz varız Sonraki Kontrol bağlantının iyi olduğunu doğrulamak için kalan sürenin gösterildiği. Kontrol her 5 dakikada bir yapılır.

Sağ tarafta aşağıdaki butonlarımız var:

 • Düzenlemek: IP Yok hesabını değiştirmek için.
 • Ana Bilgisayarları Düzenle: ana bilgisayarı değiştirmek için.
 • Şimdi yenile: NO-IP ile Dinamik DNS bağlantısının iyi çalışıp çalışmadığını hemen kontrol etmek için.

Dikkate almamız gereken çok önemli bir gerçek ise programın çalışmaya devam etmesini istiyorsak kapatamayız, onu görev çubuğunda bırakmalısınız. Son olarak, dosya, tercihlereğer programın bilgisayar başladığında çalışmasını istiyorsak, aşağıdaki gibi yapılandırmamız gerekir:

Gördüğünüz gibi, yönlendiricilerde ve ayrıca PC’mizde IP Yok ile dinamik bir DNS oluşturmak ve yapılandırmak gerçekten kolay oldu. Bu öğreticinin, evinizin genel IP adresini bilmenize ve farklı sunuculara erişebilmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

RedesZone’da IP Yok ile Dinamik DNS Oluşturma ve İnternet’ten Evinize Erişme başlıklı makale yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…