İnternette güvende olmak için yapmanız ve yapmamanız gereken her şey

İnternette güvenle gezinin Verilerimizi ve cihazlarımızı tehlikeye atabilecek sorunlar istemiyorsak, bu temel bir şeydir. Bunun için gerekli olan bazı faktörleri göz önünde bulundurmak uygundur. Bu yazıda, ağda her zaman güvende olmak için yapmamız gereken ve yapmamamız gereken bazı şeyleri hızlı bir şekilde gözden geçireceğiz.

İnternette güvenli bir şekilde gezinmek için yapılması gerekenler

Web’de gizlilik içinde gezinmek için, bizi koruyan bazı temel eylemlerin yanı sıra ne yapılmaması gerektiği de önemlidir. Bağlantılarımızı büyük ölçüde etkileyebilecek ve navigasyonu etkileyebilecek küçük ayrıntılar var.

Yalnızca güvenliğimize zarar vermekle kalmaz, davetsiz misafirlerin ağa girmesine izin verebilir ve nihayetinde mahremiyet tehlikeye girebilir. Cihazların performansını her an etkileyebileceği de unutulmamalıdır.

emin olmak için tek yapman gereken

Her şeyden önce, güvenli bir şekilde gezinmek için ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunacağız. Bu noktalar günümüzde eksik olamaz.

  • antivirüs var: güvenliği sağlamak için temel bir şey, bizi koruyan iyi bir programa sahip olmaktır. Bir virüsten koruma yazılımı önemlidir, ancak bir güvenlik duvarı ve diğer araçları kurma olanağımız da vardır.
  • yükseltme ekipleri: Tabii ki ekipmanların da güncellenmesi gerekiyor. Bazen bilgisayar korsanları tarafından istismar edilebilecek güvenlik açıkları ortaya çıkar ve bunları düzeltmemiz gerekir.
  • Güçlü şifreler kullanın: şifreler, hesaplarımıza ve ağlarımıza izinsiz girişleri önlemek için ana güvenlik bariyeridir. Güçlü ve karmaşık, tamamen rastgele ve benzersiz olmalılar.
  • İki adımlı kimlik doğrulama: kullandığımız şifrenin ötesinde, iki aşamalı kimlik doğrulamayı da kullanmalıyız. Bu, ekstra bir güvenlik katmanı oluşturmanıza olanak tanır.
  • Sağduyu: ama temel bir faktör sağduyudur. Kullandığımız işletim sistemi veya cihaz ne olursa olsun her zaman hata yapmaktan kaçınmak çok önemli olacak.

Bulut ve Ağ Güvenliği

Güvenlik için ağda yapmamanız gereken her şey

Bu durumda internette yapmamamız gereken şeylerden bahsedeceğiz. Bazen basit bir hata ekiplerimizi tehlikeye atabilir.

  • Gerekenden daha fazla veriyi açığa çıkarın: En sık yapılan hatalardan biri verileri çok fazla açığa çıkarmaktır. Bir örnek, halka açık bir forumda yayınlamak ve e-posta adresimizi görüntülemek olabilir.
  • Resmi olmayan veya güvenli kaynaklardan indirin: Garanti kapsamına girmeyen üçüncü taraf sitelerden de indirmekten kaçınmalıyız. Bu, kötü amaçlı yazılım yükleme olasılığını azaltmamızı sağlar.
  • Antivirüs için her şeye güvenin: asla yapmamamız gereken bir şey, her şeyi antivirüse güvenmektir. Bir güvenlik programına sahip olmak, ekibimizin tamamen sigortalanacağı anlamına gelmez. Örneğin, Kimlik Avı gibi saldırılara da maruz kalabiliriz.
  • Sosyal ağları korumamak: Sosyal ağlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak için kullanılırlar. Ancak önlem almazsak bunlar da önemli bir tehdit oluşturuyor. Onları her zaman korumalıyız.
  • Güvenli olmayan ağlara korumasız göz atın: Kaçınılması gereken bir başka hata da, halka açık Wi-Fi ağına korumasız bağlanmaktır. Kişisel bilgilerimizi ifşa edebilir ve büyük bir sorun haline gelebiliriz.

Bu nedenle bunlar, cihazlarımızdan İnternet’te gezinirken güvenliği ve gizliliği artırmak için dikkate almamız gereken bazı konulardır.

İnternette güvende olmak için yapmanız ve yapmamanız gereken her şey makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…