İnternetin durumunu haritalamak için bir araç olan NetBlocks ile tanışın

Son yirmi yılda, İnternet yavaş yavaş iş, bilgi ve eğlence için önemli bir araç haline geldi. Şu anda, ağlar ağının çok önemli bir rol oynadığı dijital dünyaya geçişin içindeyiz. Bu nedenle, ifade ve örgütlenme özgürlüğü gibi haklar için açık, güvenli ve güvenilir bir İnternet bağlantısı şarttır. Tüm uluslar aynı özgürlükleri sunmaz ve raporları, haberleri ve araçlarıyla NetBlocks, dünyadaki İnternet durumunu yansıtmayı amaçlar.

Dünyadaki her ülkenin kendi mevzuatı ve İnternet bağlantısı ile ilgili olarak hareket etme şekli vardır. Bazı ülkelerde daha fazla özgürlük var ve kendimizi daha tarafsız ve özgür bir ağla buluyoruz. Ancak, diğer ülkelerde durum oldukça farklıdır ve daha az özgürlük vardır. Bundan bağımsız olarak, başka önemli sorunlar da var. Bunlardan biri, çok sayıda insan internetsiz kaldığında bağlantı eksikliği olacaktır. Bu durumlarda iletişim kaybına ek olarak, şirketlerin iş yapmasına izin vermeyen ekonomik maliyeti de eklemek zorundayız.

NetBlocks: bağımsız bir İnternet için çalışan kuruluş

ağ blokları sivil toplumun bir girişimi olarak doğdu. Onun fikri, dijital haklar, siber güvenlik ve İnternet yönetişiminin kesiştiği noktada çalışmaktır. Amacı, özgür, bağımsız ve partizan olmayan bir ağ oluşturmaktır. Bu organizasyonun çabalarıyla, herkes için açık ve kapsayıcı bir dijital gelecek yaratmayı amaçlıyor.

Aşağıdaki gibi konuları kapsayan erişilebilir ve bağlamsallaştırılmış bir formattaki raporları sayesinde sosyal girişim yoluyla değişimi teşvik etmeyi amaçlar:

  • İnternet girişi.
  • dijital siyaset.
  • Dünyadaki ülkelerde enerji arzı. Ciddi bir elektrik kesintisi birçok insanı iletişimsiz bırakabilir ve ayrıca ekonomik zarara neden olabilir.

NetBlocks, bu görevleri geliştirmek için üç alanda çalışır:

  1. internet gözlemevi İnternette insan hakları ölçümünün gerçek zamanlı olarak yapıldığı. Bu bölümde, İnternet bağlantımızı bağlanabilirlik ve özgürlükle ilgili olarak kontrol etmek için bir araç buluyoruz.
  2. Dünyayı verilerle bilgilendirmenin etkisi konuyla ilgili bir dizi haberin sunulduğu bölümdür.
  3. bu maliyet aracı bu, bir ülkede belirli bir süre için internetin çalışmasını durdurmanın maliyetini hesaplar.

Ardından, NetBlocks’un bize sunduğu bu üç yönü açıklayıp geliştireceğiz.

NetBlocks İnternet Gözlemevi

İnternet Gözlemevi, yenilikçi ölçüm ve sınıflandırma teknikleri kullanır. Amacı, kritik altyapıya yönelik İnternet kesintilerini, çevrimiçi sansürü ve siber saldırıları tespit etmektir. Bu çalışma ile insan hakları ve demokrasinin savunulması amaçlanmaktadır.

NetBlocks’ta, bu tarafsız İnternet gözlemi ve izlemesi için, en yüksek tarafsızlık ve doğruluk etik standartlarını kullanırlar. Bu çabalar, elektrik kesintilerini, bağlantı hatalarını ve sansürü ortaya çıkararak dijital bütünlüğü geliştirir. Ayrıca, daha esnek ve merkezi olmayan ağlar oluşturmak için İnternet yönetişimi ve dijital politikayı iyileştirmeye yönelik öneriler sunarlar. Girişim ayrıca sansür ve kısıtlamalardan arınmış platformlar aracılığıyla güvenli, emniyetli ve özel vatandaş katılımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Temel insan haklarına ve demokrasiye saygı ile birlikte şeffaflığı sağlamayı amaçlar.

Bize sunduğu araçlardan biri internet bağlantımızı kontrol etmek için kullanılıyor.

Bu sayede ağ kesintileri, sosyal ağ kısıtlamaları ve bağlantı gecikmesi hakkında bilgi toplanır.

İnternet bağlantımızı test etmek istiyorsak buraya tıklamalısınız. Testi gerçekleştirmek için önerilen bir şey, bağlantımızın doğru şekilde test edilmesini sağlamak için herhangi bir VPN kullanmamaktır. Bu NetBlocks aracını kullanarak elde ettiğimiz sonuçlar şunlardır:

Burada bunu görebiliriz Ağ Sağlığı %99 sonuç sunar. Bu, yukarıda belirtilen yönlerden bağlantımın çok sağlıklı olduğu anlamına gelir. Ayrıca Ağ Gecikmemin veya ağ gecikmemin 316 ms olduğunu söylüyor. Gecikme süresinin biraz yüksek olduğunu not etmek gerekmekle birlikte, testin yapıldığı sunucunun yakınlarda olmadığını unutmamalıyız, bu yüzden bu konuda endişelenmemeliyiz.

Dünyayı bilgilendirmenin etkisi

Değişimi sağlamanın en önemli yollarından biri de kuşkusuz dünyayı bilgilendirmek. Dünyanın bir yerinde haksız bir durum olduğu biliniyorsa mutlaka bildirilmelidir. İster sansür nedeniyle ister yeterli altyapı eksikliğinden dolayı nüfusu olumsuz etkileyebilir.

İnternetle ilgili bir adaletsizlik veya başarısızlık medyaya bildirilirse, o haber veya rapor kötü şöhrete neden olabilir. Sonunda, bu bilgiler sayesinde hükümetleri, şirketleri ve bireyleri harekete geçme konusunda etkileyebilirsiniz. Böylece ulusların, kuruluşların ve bireylerin baskısı ile temel haklara daha fazla saygı gösterilebilir. Diğer durumlarda da, yardıma ihtiyacı olan ülkelerin yardım almasını kolaylaştırabilirler.

NetBlocks bu anlamda basında yer almakta ve bu konularla ilgili haberlere atıfta bulunmaktadır. Bu nedenle, medyada titizlikle ele alınan telekomünikasyon kesintileri, internet kontrolleri ve siber güvenlik olaylarını rapor eder ve araştırır. Bu anlamda The Times, New York Post, The Guardian, CNN, Euronews, Fox News ve daha fazlası gibi prestijli kuruluşlardan ve medyadan en önemli haberleri derlerler.

İşte bu konularla ilgili haberler içeren bir örnek:

Bu manşetlerde sansürün Belarus’u nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Ayrıca Beyrut’ta yanlış depolanmış kimyasalların patlamasından ve ardından gelen felaket durumundan söz ediliyor. Görüldüğü gibi bunlar sansür meseleleri ve Beyrut örneğinde kritik altyapının tahribatıyla birlikte birçok insan da yaşıyor.

Öte yandan NetBlocks’un internetle ilgili olayların yayınlandığı kendi Twitter hesabı var. Böylece, örneğin, Pakistan’da iletişimini ciddi şekilde etkileyen bir elektrik kesintisi oldu.

Son olarak, sahip olduğumuz tüm bilgileri geliştirdikleri bir raporlar bölümlerinin olduğunu belirtmeliyiz.

NetBlocks maliyet aracı

İnternet Topluluğu ve NetBlocks, İnternet kesintilerinin maliyetini daha iyi ölçmek için bir araç geliştirmek ve hükümetleri İnternet bağlantısını mümkün olduğunca sorunsuz tutmaya ikna etmeye çalışmak için ortaklık kurdu.

bu maliyet aracı veya COST herkesin İnternet hizmeti eksikliğinin ekonomik maliyetini hızlı ve kolay bir şekilde tahmin etmesine olanak tanıyan, veriye dayalı bir çevrimiçi araçtır. Bu sayede hükümetler, gazeteciler, araştırmacılar ve şirketler internetsiz kalmanın ne anlama gelebileceğine dair hızlı hesaplamalar yapabilecekler.

Bu aracı kullanmak istiyorsanız, bu bağlantıya tıklamanız gerekir. Örneğin bu, İspanya’da İnternet bağlantısının 6 saat boyunca kesilmesi durumunda yaratacağı etkinin tahminidir.

Karşılaştırma yapmak için de kullanabiliriz. Örneğin, daha önce bahsettiğimiz Pakistan ile, çünkü internet bağlantısını etkileyen bir elektrik kesintisi vardı.

Gördüğünüz gibi, İspanya’da iş yaparken daha fazla İnternet kullanıldığından, maliyet etkisi belirgin şekilde daha yüksek. Son olarak, gördüğünüz gibi, NetBlocks bize farklı ülkelerdeki İnternet bağlantısı hakkında değerli bilgiler veriyor ve aynı zamanda bir ülkede çalışmasını engellemenin maliyetini de hesaplıyor.

İnternetin durumunu haritalamak için bir araç olan NetBlocks’u tanıyın makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…