İnternet sansürünü araştırmak için OONI Explorer’ı keşfedin

Şu anda internetin çok önemli bir rol oynadığı dijital dünyaya geçiş sürecindeyiz. Şu anda yansıtılan bariz bir şey, tüm insanların ağları kullanmak için aynı özgürlüklere sahip olmadığıdır. Özgür, güvenli ve güvenilir bir İnternet bağlantısına sahip olmak istiyorsak, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerekir. Tüm ülkeler bu garantileri sunmadığından, OONI Explorer raporları, blogları ve programları ile İnternet’in sansür ve diğer müdahale biçimlerini gösteren durumunu bize göstermeye çalışıyor.

Dünyadaki her ulusun kendi mevzuatı ve İnternet bağlantısıyla ilgili olarak hareket etme şekli vardır. Bazı ülkelerde daha fazla özgürlüğe sahibiz ve kendimizi daha tarafsız ve özgür bir ağla buluyoruz. Ancak, dünyanın diğer ülkelerinde durum çok farklıdır ve vatandaşlarının interneti kullanmak için daha fazla kısıtlaması vardır.

Nedir ve OONI Explorer bize ne sunar?

ONI Gezgini 2012’den beri dünya çapında İnternet sansürünü araştıran bir açık veri kaynağıdır. Çalışmaları sayesinde 200’den fazla ülkeden milyonlarca ağ ölçümü toplanmıştır. Amacı, İnternet sansürünü ve diğer ağ müdahalesi biçimlerini dünya çapında tanıtmaktır. Bu anlamda, aşağıdakiler hakkında bilgi toplar:

  1. Web sitelerini ve uygulamaları engellemeWhatsApp, Facebook Messenger ve Telegram’ın engellenip engellenmediğini kontrol etmek gibi.
  2. bu engellenen web sitelerini ara son zamanlarda.
  3. ağ performansı dünyadaki binlerce ağın çalışma hızını kontrol etmek. Ek olarak, video iletiminin performansına ilişkin verilerin keşfedilmesine olanak tanır.

OONI Explorer her gün 200’den fazla ülkede toplanan milyonlarca ağ ölçümü alır. Bu, küresel bağlantıyla ilgili yeni bir grafiktir.

Ancak, bize daha birçok şey sunuyor, en ilginçlerinden biri, OONI Probu. İnternet sansürünü ölçmemizi sağlayan Android ve Windows için bir araçtır. Daha sonra bu konuyu daha derinlemesine ele alacağız, ancak önce bize sunabilecekleri daha fazla şey öğreneceğiz.

Siyasi olayların, medyanın ve daha fazlasının sansürlenmesine karşı mücadele

İnternet sansürü bazen siyasi olaylarla oldukça ilişkilidir. Dolayısıyla örneğin seçimler, protestolar ve ayaklanmalar tespit edilen bu tip vakalara örnek olabilir. Örneğin, bunlar OONI Explorer’ın bu konuyla ilgili olarak tespit ettiği en son durumlardır.

Raporlar İngilizce, bu, Küba’daki 2019 anayasa referandumundan. Ele aldıkları bir diğer konu da medyanın sansürü. Bazı ülkelerde basın özgürlüğü tehdit altındadır, bağımsız medya sitelerinin engellenmesinden muzdariptirler. İşte sunduklarından bazı örnekler.

Bu, Venezuela’daki bağımsız medya sitelerinin engellenmesiyle ilgili rapordur. Öte yandan, LGBTQI sitelerinin engellenmesi de var, bunlar bazı örnekler.

Bu, İran’ın Grindr ablukasının raporu. OONI Explorer, İnternet ile ilgili olarak dünya çapındaki sansürü ifşa etmektedir. Böylece tüm dünyada azınlık gruplarının nasıl engellendiklerini bize gösteriyor. LGBTQI gibi bazı gruplar cinsel özgürlük haklarının ihlal edildiğini düşünüyor. Bağımsız medya gibi diğerleri, demokratik olmayan rejimlerde siyasi olaylarda meydana gelen hak ihlallerini eklememiz gereken ifade ve basın özgürlüklerini sınırlı görüyor. OONI Explorer web sitesine eriştiğimiz öğreticinin ilk bağlantısında, sansürle ilgili en son raporları görebiliriz.

OONI Explorer raporları, blogları ve testleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, web sitesinin ana sayfasında en büyük kötü üne sahip raporlar var. Ancak, bunların sadece onlar olmadığını belirtmek gerekir. Aslında, bir raporlama bölümü var. Burada sansürle ilgili daha fazla araştırma ve şey bulabilirsiniz.

Ayrıca, OONI Probe aracının oluşturulması gibi OONI’nin uyguladığı iyileştirmelerle ilgili haberleri içeren blogumuz da var. Ayrıca bazı araştırmalar, anketler ve röportajlar var. Öte yandan test bölümümüz de var. OONI Probe uygulaması ile gerçekleştirebileceğimiz farklı testler burada anlatılmaktadır. Örneğin, bu, web bağlantısıyla ilgili test olacaktır.

Arama ve ülkeler bölümleri

OONI Explorer web sayfasının sağ üst köşesinde Arama ve Ülkeler bölümlerini buluyoruz. Bu durumda Arama bölümü ile başlayacağız, eğer basarsak aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız:

Yapmamız gereken ilk şey ülkeyi seçmek, bu durumda İspanya’ya karar verdim. Sonra yaptığım şey Test tipinde TOR’u seçmek. Bu, WhatsApp, Telegram ve daha fazlası gibi çok çeşitliliğe izin verir. Gördüğünüz gibi, bazı anormallikler tespit edilmesine rağmen, elde ettiğim sonuçlar gayet iyi. Yukarıdaki resim sadece bir pasajdı, büyük çoğunluğu OK gösteren doğru sonuçlar verdi. Bu, bir noktada küçük bir olay olmasına rağmen, TOR ağının bu süre zarfında iyi çalıştığı anlamına gelir.

Şimdi Ülkeler bölümünü göreceğiz, üzerine tıklarsak aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız:

Sağ üst köşede, bir ülke bulmamızı kolaylaştırmak için farklı kıtalar arasında seçim yapabiliriz. Bu durumda Avrupa kıtasını seçtik ve İspanya’yı seçtim. Burada, OONI Prob testinin her bir kategorisinden derlenen sonuçların yanı sıra testler tarafından kaç ağın kapsandığını gösteren bir grafiğimiz var.

Daha sonraki bölümlerde, web siteleri ve anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinde yapılan testler hakkında da bilgi verilmektedir.

Mobil ve PC’niz için OONI Probu

OONI Probu OONI Explorer’ın internet sansürünü ölçmek için geliştirdiği araçtır. Android ve iOS işletim sistemlerine sahip cep telefonları için bir versiyonumuz var. Masaüstü bilgisayarlara gelince, Windows için bir sürümü mevcut. IOS cihazlarda denemek isterseniz App Store’dan indirebilirsiniz. Android sürümünü seçerseniz, Play Store’dan indirebilirsiniz:

Bu, OONI Probe’un mobil versiyonundaki ana menüsüdür:

Bu uygulama sayesinde aşağıdaki araştırmaları gerçekleştirebiliriz:

  1. İnternet sansürünün kanıtlarını toplar ve belirli web sitelerinin ve anlık mesajlaşma uygulamalarının engellenip engellenmediğini kontrol etmenizi sağlar.
  2. Sansür ve gözetimden sorumlu sistemleri tespit edin.
  3. Ağ tanılama testi (NDT) kullanarak ağımızın hızını ve performansını ölçebiliriz. Ek olarak, HTTP üzerinden Dinamik Olarak Uyarlanabilir Akış (DASH) testi ile video akış performansını ölçebiliriz.

Öte yandan PC kullanmayı tercih ederseniz, programın Windows masaüstü sürümünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Kurulduktan sonra, aşağıdaki gibi bir karşılama ekranı görünecektir:

Bu araç sayesinde şunları yapabiliriz:

  • Hangi web sitelerinin engellendiğini öğrenin.
  • Ağımızın performans testlerini gerçekleştirin.
  • Hangi uygulamaların engellendiğini kontrol edin.

OONI Probe’u çalıştırarak, İnternet’in şeffaflığını artırmaya ve sansürü açığa çıkarmaya yardımcı oluyoruz. Son olarak, OONI Explorer gibi kuruluşlar sayesinde birçok ülkede sansürle ilgili mevcut durumu öğrenebiliyoruz.

İnternet sansürünü araştırmak için OONI Explorer’ı keşfedin makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…