İnternet operatörü ziyaret ettiğiniz sayfaları görebilir mi?

İnternette gezinirken gizliliği korumak, kullanıcıların çok endişelendiği bir şeydir. Kişisel verilerimizin ağ üzerinde büyük bir değeri olduğunu zaten biliyoruz. Bizi spam kampanyalarına dahil etmek, ilgi alanlarımıza göre hedefli reklamlar göndermek ve hatta üçüncü taraflara satmak için kullanılabilirler. Pek çok kullanıcının kendine sorduğu bir soru var: internet operatörü kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettiğini biliyor musunuz? Bunun hakkında konuşacağız.

Bir İnternet operatörü, kullanıcının ne yaptığını “görebilir”

Normalde İnternet operatörümüz, ağda ne yaptığımız hakkında çok şey bilme yeteneğine sahip olacaktır. onların kaydı olabilir DNS istekleri ne yapıyoruz Birçok istek şifrelenmediğinden bu böyledir, böylece hangi siteleri ziyaret ettiğimizi bilebilirler. İndirdiğimiz belirli dosyalardan da bilgi alabilirler. kullanırsak böyle olur P2P veya Torrent ağları. Örneğin korsan bir program indirip indirmediğimizi biliyor olabilirler.

Bir web sitesinde gönderdiğimiz ve aldığımız bilgilerin başka, taleplerin başka olduğunu unutmayın. Yani, eğer göz atarsak HTTPS sayfaları, operatör gönderdiğimiz ve aldığımız mesajları veya verileri göremez. Bu durumda sayfalar şifrelenir. Ancak o siteye girebilmek için gönderdiğimiz DNS talebi öyle değil.

Bu nedenle evet diyebiliriz, İnternet operatörümüz hangi web sitelerini ziyaret ettiğimizi bilebilir. Hatta bir operatör erişimi engelle DNS aracılığıyla belirli web sayfalarına. Örneğin, diziler ve filmler için akış hizmeti gibi yabancı içeriğe erişmemizi engelleyebilir.

Tarama sırasında gizlilik testi

Ayrıca, web üzerindeki iletişim HTTPS üzerinden yapılsa da, referans verdiğimiz etki alanını her zaman açık metin olarak göndermemiz gerektiğini, bunun SNI alanında bulunduğunu ve operatörlerin de inceleyerek bunu dikkate almalıyız. mahkeme kararıyla engellenen web sitelerine erişmeye çalışıp çalışmadığımızı belirlemek. Bunun da şifrelenmesi için ECH’yi uygulamak için çalışmalar halihazırda devam etmektedir, ECH, ESNI’nin halefidir ve bu da SNI’nin halefidir.

Operatörün nereye gittiğimizi bilmesini nasıl önleyebiliriz?

kullanabileceğimiz birçok araç var gizliliğimizi geliştirmek İnternette. Verilerimizin ağda filtrelenmesini ve herkesin kullanımına sunulmasını engelleyebilecek birçok programa sahibiz. Ancak İnternet operatörünün nereye göz attığımızı bilmesini bile engelleyebiliriz.

Bir örnek VPN hizmetleridir. Bugün internette gizliliği geliştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Tamamen güvenli olmayabilecek Wi-Fi ağlarına bağlanmak çok ilginç. Örneğin bir alışveriş merkezindeki kablosuz ağ. Bağlantıyı şifreleyebiliriz ve verilerimiz güvende.

A vpn İnternet operatörünün hangi siteleri ziyaret ettiğimizi veya P2P ağları aracılığıyla dosya indirip indirmediğimizi bilmesini engelleyebilir. Bu konuda geniş imkanlara sahibiz. Masaüstü işletim sistemleri ve ayrıca mobil cihazlar için vardır. Hem ücretsiz hem de ücretli olanları da vardır.

İnternet operatörünün nereye göz attığımızı bilmesini engellememiz gereken bir diğer seçenek de Tor tarayıcısı. Katman sistemi, bir web sitesine girerken IP’mizi gizlememize izin verir ve bu şekilde hangi siteleri ziyaret ettiğimizi görmeden tamamen özel olarak geziniriz.

Bu nedenle, bir İnternet operatörü hangi siteleri ziyaret ettiğimizi bilebilir, ancak bundan kaçınma seçeneklerimiz de vardır. VPN’ler veya Tor tarayıcı gibi bir çift isim verdik. Bizi özel modda nasıl takip edebileceklerini konuştuğumuz başka bir makaleyi size bırakıyoruz.

Makale İnternet operatörü ziyaret ettiğiniz sayfaları görebilir mi? RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…