Adobe Doument Cloud

İnternet Öğreticileri Çevrimiçi olarak daha net hale getirmek için bir PDF’nin çözünürlüğü nasıl değiştirilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki PDF, çeşitli programlarla oluşturulmuş dökümanları kaydedebileceğiniz bir formattır. Ayrıca belgeleri PDF’ye dönüştürürken bir daha iyi kalite veya görselleştirme işleri aldığında. Bu dosyaları PC’nizde kolayca düzenleyebilir ve dönüştürebilirsiniz.

PDF’nin avantajlarından biri şudur: belgenin hiçbir parçası değiştirilmez ve herhangi bir bölümünün düzenlenmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. PDF dosyalarının önceden ayarlanmış bir çözünürlüğü vardır, ancak isterseniz daha yüksek bir kaliteye ayarlayabilirsiniz. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, dosya boyutunun o kadar büyük olacağı da anlaşılmalıdır.

Benzer şekilde, kullanıcı isterse bir PDF’nin çözünürlüğünü değiştirmenin mümkün olduğuna dikkat edilmelidir. Bu şekilde belge daha net olacaktır. Ve bu nedenle aşağıda size adım adım nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Bir PDF’nin çözünürlüğünü nasıl öğrenebilirim?

PDF’lerin normalde piksel cinsinden çözünürlüğü yoktur, ancak sayfanın boyutunu görebiliriz. Neyse ki, Acrobat Reader kullanarak boyutu milimetre olarak görebilirizve böylece PDF’nin ne tür bir sayfa için yapıldığını anlayın, bu çevrimiçi bir seçenek değildir, ancak çok işlevseldir.

Bu özelliğe erişmek için PDF’yi Acrobat ile açmanız yeterlidir. Açtıktan sonra Başlat’a gidin ve ‘Özellikler’e tıklayın, Ctrl+D tuşlarına basarak da girebileceğiniz işlev. Bu menünün sol alt kısmında, sayfanın boyutunun milimetre olarak görüntüleneceği ‘Sayfa boyutu’nu göreceksiniz.

Öte yandan, PDF görüntüler içeriyorsa ve bunların çözünürlüğünü görmek istiyorsanız. PDF’deki resme sağ tıklayın, ‘Resmi Kopyala’ seçeneğini gösterecek, oraya tıklayın. Şimdi, resmi Paint veya Paint 3d’ye yapıştırın, bunun gibi gerçek çözünürlüğü görebilirsiniz Aynısından.

PDF’nin çözünürlüğünü değiştirme adımları

PDF'nin çözünürlüğünü değiştirme

Her şeyden önce, birçok kez belirtilmelidir ki, PDF Kaliteli görünmüyorlar. Ayrıca çözünürlüğün belge için ideal olmadığını ve bu nedenle bulanıklaştığını fark edeceksiniz. Bu nedenle sorunu çözebilmek ve keskinliği artırabilmek için uygun yöntemleri anlatacağız.

Şunu da belirtmek gerekir ki, bunun için gerekli olan şeylerden biri çözünürlüğü değiştirmen gerek çünkü bir PDF oluştururken o belge için kararlaştırılan bir çözünürlükte kaydedilir. Ancak bu seçenek, esas olarak belgenin içerdiği görüntülere zarar verdiği için faydalı değildir.

Çevrimiçi olarak görüntülenen PDF’lerin küçük bir ekranda görsel olarak iyi bir şekilde beğenildiğini belirtmek gerekir. Kaliteyi etkileyen düşük çözünürlük içerdiğinden ve yazdıramayacaksınız, çünkü bunu yaparak içerdiği zayıf çözünürlüğü fark edeceksiniz.

Şunu vurgulamakta yarar var birkaç program PDF formatına sahiptir entegre bir şekilde. Bu nedenle belgenizi oluştururken, önceden belirlenmiş bir çözünürlük içeren söz konusu formatta kolayca saklayabilirsiniz.

Benzer şekilde çözünürlüğü aynı programdan değiştirin, çünkü menüde tercihler seçeneğini aramanız gerekir. Çoğu programda bu seçenek PDF’nin çözünürlüğünü sayar ve ayarlanmasına izin verir.

Ek olarak, kaydederken PDF’nin çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz, çünkü bu bölümde şu seçeneği bulacaksınız: “kalite” Bu, kullanıcının istediği yüzdeye göre ayarlanabilir.

Bulanık bir PDF’nin kalitesi çevrimiçi olarak nasıl artırılır

Ne yazık ki, bir PDF’nin kalitesini sihirli bir şekilde iyileştiremezsiniz. Görüntülenen bilgiler bu nedenle sınırdır, belki de programları kullanarak AI kullanarak bir görüntünün kalitesini iyileştirin yardımcı olabilir, ancak bunlar nadiren PDF’yi destekler.

Adobe Reader Logosu

Her durumda, yapabileceğimiz şey PDF’nin boyutunu küçült ve kalitesini çok fazla etkilemeyin, bu ilginizi çekiyorsa, nasıl yapılacağını gösterdiğimiz yeri aşağıda okuyun.

Çevrimiçi bir PDF’nin kontrastı nasıl artırılır

Ne yazık ki, bunu başarmak için çevrimiçi olarak çok fazla seçenek yok, ancak Adobe’nin renk araçlarını kullanarak kontrastı artırabilir ve başka değişiklikler yapabiliriz. Onun için, Acrobat uygulamasını kullanacağızbelgeyi başlattıktan sonra ‘Düzenle’ bölümüne ve ardından ‘Tercihler’e gidin.

‘Erişilebilirlik’ bölümünü bulun ve ‘Belge renklerini değiştir’ seçeneğini etkinleştirin ve ardından ‘Yüksek kontrastlı renkler kullanın’. Şimdi sadece size en uygun seçeneği seçin, sırayla özel renkler seçebileceğinizi unutmayın.

Kalitesini düşürmeden bir PDF dosyasının boyutunu nasıl küçültebilirim?

Büyük bir PDF’niz varsa, sıkıştırmak için Smallpdf kullanabilirsiniz. Sadece web sitelerine gidin ve sıkıştırmak istediğiniz dosyayı yükleyin.

Yükledikten sonra iki seçeneğimiz var, biri ‘yüksek kalite’ ve ‘kaliteli’ birilki daha iyi kaliteye sahip olacak, ancak dosya boyutu daha büyük olacak, ‘iyi kalite’ ise boyutu büyük ölçüde azaltacak, ancak kalite etkilenebilir

PDF’yi daha keskin hale getirmek için ek yöntemler

Ek olarak, çözünürlük şu şekilde iyileştirilebilir: belgeyi PDF’ye dışa aktar. PDF seçeneklerinde içe aktarmadan önce bir panel görüntülenir ve bölümünde bir panel görüntülenir. “görüntü” kaliteyi istediğiniz seviyeye kolayca ayarlayabilirsiniz.

pdf çözünürlüğünü değiştir

Ayrıca, PDF oluşturmak için en çok kullanılan programın, herhangi bir rahatsızlık duymadan oluşturabileceğiniz Adobe Reader olduğunu da belirtmek gerekir. Dilediğiniz görselleri de yerleştirebilirsiniz. Uygulamanın ilginç yanı, oluşturduğunuz belgeyi kapatmadan önce kalitesini seçebilmenizdir.

Öte yandan, aşağıdakileri kullanarak PDF’nin çözünürlüğünü iyileştirebilirsiniz. kurulumu sanal yazıcı, çünkü bu araçla istediğiniz tasarımları sahip olduğunuz formatta PDF’ye dönüştürebilir ve baskıyı seçerken özellikler bölümünde çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz.

Böylece bu seçenek çeşitliliği ile kolayca iyileştirebilirsiniz. PDF belge çözünürlüğü böylece çevrimiçi olarak daha iyi bir netliğe sahip olurlar. Buna karşılık, bu yöntem PDF yazdırırken işe yarayacaktır, çünkü görüntü bozulmayacak, ancak bilgisayarda veya projektörde görüntüleniyormuş gibi iyi kalitede görülecektir.

Ayrıca, Birden Çok Belgeyi Tek Bir PDF Dosyasına Kolayca Taramayı da beğenebilirsiniz.