Intel CPU’nuz varsa, Chrome ve Edge çok daha güvenli olacak.

Herhangi bir güvenlik önlemi her zaman takdir edilmektedir. İnternette ve güvenliğimizi tehlikeye atmak için en ufak bir fırsat arayan web sayfalarında giderek daha fazla tehdit saklanıyor. Bu nedenle, olası tehditleri tespit etmek için bilgisayarı her zaman güncel tutmanızı, en önemli programları (tarayıcılar gibi) ve hatta iyi bir antivirüs bile bilgisayarımızdan geçen her şeyi izlemenizi öneririz. Bununla birlikte, bilgisayarımızın korunmasına yardımcı olabilecek başka güvenlik önlemleri de vardır, bunlar doğrudan donanıma bağlı olan önlemlerdir, örneğin: CETIntel CPU’lu kullanıcıların keyif alacağı yeni bir güvenlik önlemi.

Intel CET nedir?

Kontrol Akışı Uygulama Teknolojisi, daha çok bilinen adıyla CET, 2016 yılında tasarlanmış yeni bir donanım tabanlı güvenlik önlemidir. Ancak işlemcilere doğru yol almaya başlaması 2020 yılına kadar değildi. Bu güvenlik önlemi, herhangi bir programın belleğindeki herhangi bir şüpheli etkinliği tespit edebilmek ve otomatik olarak engelleyebilmek için mevcut işlemcilerde zaten mevcut olan birkaç donanım tabanlı tekniği birleştirir.

Bu güvenlik önlemi, her şeyden önce, bizi bu tür bilgisayar saldırılarından korumak için tasarlanmıştır. İadeye Yönelik Programlama (ROP) ve Atlama Yönelimli Programlama (JOP). Bu saldırılar, herhangi bir uygulamanın yürütme akışını değiştirmek için kullanılır, böylece sistem, aslında açmaya çalıştığımız program yerine kötü amaçlı bir yürütülebilir dosya yükler.

saldırılar ROP ve özellikle algılanmaları zordur çünkü saldırganlar bellekte halihazırda yürütülmekte olan kodu çok yaratıcı bir şekilde kullanırlar, böylece sistem içinde yürütüldüğünde şüphe uyandırmaz. Bu nedenle, virüsten koruma ve diğer güvenlik araçları, başka garip değişiklikler yapmadıkça ve buluşsal yöntemlerin dikkatini çekmedikçe, sorunları tespit edemezler.

Genellikle, bu saldırılar tarayıcı sanal alanını atlayabilir veya yalnızca bir web sitesini ziyaret ederek doğrudan kod çalıştırabilir. bu windows görev yöneticisi her işlemin donanım tabanlı bir koruma katmanına sahip olup olmadığını kolayca görmemizi sağlar.

Donanım koruması Yönetici görevleri W10 Intel

Windows 10 zaten CET’i destekliyor ve şimdi Chrome ve Edge bunu destekleyecek

Microsoft doğruladı Windows 10’un 2004 sürümü, CET desteğini tanıttı. Böylece bu olası saldırıları, yürütülmeden önce doğrudan bellekten algılayabilir. Microsoft ayrıca PC’de çalışan herhangi bir programın bu yeni güvenlik önlemini yalnızca parametresiyle derleyerek destekleyebilmesi için kapıyı açtı. «/CETCOMPAT» Visual Studio’dan.

Edge’de tespit edilen yeni bir güvenlik açığı, Microsoft’un Canary sürümünde CET için zaten destek eklediğini ortaya çıkardı. Özellikle Edge 90’da. Tümü Chromium tabanlı tarayıcılar İşlemlerini hızlandırmak için çeşitli işlemler kullanırlar. Her biri farklı bir görevden sorumlu. Böylece Intel CET, herhangi bir şeyin bu işlemlere müdahale etmesini önlemek için tarayıcı, GPU, eklenti ve uzantı işlemlerini kontrol edecektir.

Bu özelliği etkinleştirmek için gereken değişiklikler sadece Edge’e gelmedi, doğrudan Chromium’a geldi. Bu, Chrome veya Opera gibi onu temel alan herhangi bir tarayıcının bu güvenlik önlemini çok yakında alacağı anlamına gelir. Mozilla, şu anda hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen, Firefox’ta da uygulamak istiyor.

Intel’in yeni güvenlik önlemini kullanmak için gereksinimler

Bu yeni güvenlik önlemini kullanabilmek için ihtiyaç duyacağımız ilk şey, Windows 10 kullanmaktır. Ve sadece herhangi bir sürüm değil, işletim sisteminin en son sürümü, çünkü her şeyin doğru çalışması için tek yol bu olacaktır.

Ayrıca, tüm işlemciler bunu desteklemez. sahip olmak gereklidir 11. nesil Intel CPU CET’in tadını çıkarabilmek için. Bu işlemcilerin önceki nesilleri, en üst düzey işlemciler olmalarına rağmen bu güvenlik önlemine sahip değildir. AMD durumunda, Zen 3 Ryzen işlemciler de CET desteğine sahiptir.

Edge ve Chrome 90, 13 Nisan 2021’de tüm kullanıcılara ulaşacak ve bunlarla birlikte, yukarıdakilere uyduğumuz sürece CET desteği sağlanacaktır.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…