Intel çipleri, düşündüğünüz şekilde olmasa da Mac’te geri dönüş yapabilir

Intel, tarihinde kritik bir dönemden geçiyor. Apple Silikonlu Mac’lere ilk tepkisi olumsuzdu ve yeni ekipmanı eski müşterisinden gelen bir tehdit olarak yorumladı. Apple’ın tepkisi olmadan Mac M1’i küçümseyen ardışık kampanyalardan sonra, Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger, Cupertino firmasının işinin bir kısmını ele almayı hedefliyor.

Yakın teknolojik geçmişte kilit rol oynayan şirketlerden birinin stratejisinde 180 derecelik bir dönüş. Ve bu, Gelsinger’in yatırımcılar için bir video konferansta açıkladığı, içinde büyük ölçekli değişiklikler getiriyor. Intel’li Mac ne de olsa günleri sayılı olmayabilir. Tamamen beklenmedik bir şekilde olsa da.

Arizona’da iki fabrika yatırımı ve Avrupa’ya genişleme

mac mini m1

Intel Foundry Services, şirketin çabalarına katılacak yeni iş biriminin adıdır. Onu içinde diğer şirketlerden işlemciler üretilebilir, üçüncü taraf silikon oluşturma yeteneğini açıyor. Bu, Intel’in yarı iletken işine yönelik üç bölümden oluşan yeni bir yaklaşımının parçasıdır:

{«videoId»:»x7zzd4v»,»autoplay»:true,»title»:»Yeni Mac ARM dönemi Neden bir HABER ve değişikliklerin nasıl görüneceği»}

  • Birincisi, daha önce olduğu gibi tamamen Intel tarafından çiplerin tasarımı ve üretimi.
  • İkincisi, üretimi TSMC, Samsung veya Global Foundries gibi diğer üçüncü taraf dökümhanelere dış kaynak sağlamak.
  • Üçüncüsü, fabrikalarının “kapılarının” üçüncü taraf çiplerin üretimine açılması.

Bu çabanın bir parçası olarak Intel, ABD ve Avrupa’daki yeni tesislere 20 milyar dolar yatırım yapıyor. Halihazırda devam eden iki tane var, şirketin Arizona’daki Ocotillo kampüsünde. Bu yeni yatırımların iki Batı coğrafyasına dahil edilmesi, diğer şirketlerin sahip olmadığı bir avantajdan yararlanmaya hizmet ediyor: daha düşük bir jeopolitik risk.

Test edilen Apple M1 işlemcinin gücü, tüketimi ve verimliliği: sayılarda ve gerçek kullanımda öncesi ve sonrası

TSMC ve daha az ölçüde Samsung, Çin’e çok yakınbloklar arasındaki ticari ve askeri gerilimlere maruz kaldı. Buna karşılık, ABD ve Avrupa, müşterilerine orta ve uzun vadede belirsiz tehlikeleri azaltarak daha fazla istikrar sunacaktır.

Intel’li bir Mac’in dönüşü o kadar da uzak bir fikir değil

mac m1

Serginin son bölümünde, Pat Gelsinger yatırımcılardan gelen soruları yanıtladı. İlklerden birinde, Apple’ın adı teminat olarak çıktı:

Soru: Soru, bu döküm stratejisinin genişletilmesi ile ilgili. Müşterilerinizle bir dereceye kadar rekabet etmeniz çok muhtemel görünüyor, bu bazı şirketler için sorunlu olabilir. Bunu nasıl yönetmeyi planlıyorsun?

Cevap: Genel olarak, uyguladığımız stratejinin müttefik olmak için büyük bir fırsat olduğunu ve bazı durumlarda “ortak rekabet” olabileceğini görüyoruz. Ancak bunu, ürünleri ve teknolojileri daha önce hiç olmadığı kadar farklılaştırmak için harika bir fırsat olarak görüyoruz. Ve işlerine ve ölçeklerine benzersiz bir şekilde uyan fırsatlar yaratmak için bulut müşterilerimize açıkça gideceğiz.

Ayrıca daha önce rekabet ettiğimiz Qualcomm gibi kişilere de gideceğiz, ancak onlardan daha önce dökümhane ortağınız olmak için mümkün olmayan teknolojilerimizi kullanmanın bir yolunu bulmalarını isteyeceğiz. Ayrıca Apple gibi müşterilerin peşinden gideceğiz ve onlara aynı zamanda sizin dökümhaneniz olmak için kapasitemizi geliştirip genişletemeyeceğimizi soracağız.

Bu olasılık gömülü Gelsinger’ın cevabının sonuna yakın, aslında en çekici olasılıklardan biridir. Bu açıdan bakıldığında, Intel destekli Mac’ler, bir bükülme ile de olsa pazara geri dönebilir: Apple tarafından California’da tasarlandı, Intel tarafından Arizona’da bir araya getirildi. Bu nedenle, Apple tarafından tasarlanan, ancak TSMC yerine Intel tarafından üretilen bir çipe sahip bir Mac olacaktır.

Intel'in deli gömleği ve Apple Silicon'a yolculuk

Intel’in dikey iş modelini kırın önemsiz bir bölüm değil. Son yıllarda sektörün en önemlilerinden biridir. Bir şirketin iş yapma şeklini bu kadar radikal bir şekilde yeniden şekillendirmesi her gün olmaz. Akla gelen yeni bir örnek, Windows ve Office’e odaklanmaktan onları bir kenara bırakarak odaklanmaya geçen Microsoft örneğidir. Bulut ve diğer hizmetler. Her iki şirketin de bunları uygulamaya zorlanmaları konusunda ortak olması dikkat çekicidir. Apple’ın getirdiği değişikliklerÖyle ya da böyle.

Cupertino’nun bu teklifi ilginç bulup bulmayacağını zaman gösterecek. Sebepler eksik değil ve geçmişte gördüğümüz gibi Apple geri döndü. Samsung veya Qualcomm gibi şirketlerle çalışın, hangi kelimelerden daha fazlasını vardı, mahkemede sona erdi. Ve şimdi ikisi de elmanın mutlu tedarikçileri. Pazos’un dediği gibi, bu işte her şeyden önce profesyonel, çok profesyonel olmalısınız.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Intel çipleri, düşündüğünüz şekilde olmasa da Mac’te geri dönüş yapabilir aslen yayınlandı elma küresi Eduardo Archanco’nun fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…