Intel, bir müşteri olarak Apple’ı kurtarmak istiyor ve yarı iletken endüstrisinin Asya’ya çok fazla bağımlı olmasını “kabul edilemez” buluyor: yeni CEO şirketin geleceğinin temellerini atıyor

Intel CEO’su Pat Gelsinger, görev süresi boyunca takip etmek istediği yönergeleri açıkladı. Şimdi, BBC’ye verdiği bir röportajda şunu temin ediyor: Apple’ı müşteri olarak kurtarmak istiyor. Bununla da kalmayıp, yarı iletken endüstrisi, Asya’daki üretime çok fazla güveniyor. Sözlerine göre “kabul edilebilir” olmayan bir şey.

İlkini başarmak ve ikincisinden kaçınmak için Gelsinger, Intel Foundry Services (IFS) adı verilen ve şirketin diğer şirketler için çip üretmesine izin verecek yeni bir bölümün kurulduğunu duyurdu.

Intel, kendisini bunaltacak rekabetle karşı karşıya: AMD, Nvidia + ARM, mobil arıza ve şimdi Apple gemiyi terk ediyor

Asya’ya bağlı kal

“Asya’daki tüm arzın% 80’ine sahip olmak sadece dünyanın teknolojiye daha eleştirel bir bakış açısı getirmesi için kabul edilebilir bir yol değilGelsinger, zorluğun bu Asya bağımlılığını azaltmak için IFS’yi kullanmak olduğunu da sözlerine ekledi.

“Her akıllı telefon, her teletıp, her uzaktan çalışan, her uzaktan eğitim, her otonom araç, insanlığın her yönü daha dijital hale geliyor. Ve dijitalleştiğinde, yarı iletkenler üzerinde çalışıyor” diye düşünüyor ve dijitalin gelecekte insan varlığının tüm yönlerinin merkezinde olduğunu ekliyor. “Dünyanın daha dengeli bir tedarik zincirine ihtiyacı var”cümle, Intel’in bunu başarmak için kendi adımlarını attığını da sözlerine ekledi.

Intel’in CEO’su güvence verdi amaç Avrupa’da yeni bir çip fabrikası kurmak, hangi ülkenin seçilebileceğini belirlemeden. Ayrıntılara girmek istemedi, “bunlar olağanüstü sermaye yatırımları”, “aynı zamanda olağanüstü istihdam yaratıcıları” demekle yetindi.

Avrupa Birliği’nin de yarı iletken üretiminde daha güçlü olmak ve Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’ya daha az bağımlı olmak için kendi planları olduğu ve Çin’in bu sektörde daha bağımsız olmak için 47.000 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı unutulmamalıdır.

Intel Ocotillo Fab 42 1

Apple’ı müşteri olarak istiyorum

Başlangıçta bu bölüm IBM, Qualcomm, Microsoft ve Google gibi şirketler için x86, Arm ve RISC-V çekirdek yongaları üretecek. Yakın zamana kadar makinelerinde Intel işlemcileri kullanan ve ARM lisansları altında kendi işlemcilerini geliştirmeye karar veren Gelsinger’in eklemek istediği isimlerin listesi. Bu işlemciler Apple tarafından tasarlanmış, ancak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından üretilmiştir.

Neden bu müşteriyi geri kazanmak istiyorsun? Diğer şeylerin yanı sıra, bu röportajda “gelişmiş yarı iletken yeteneklerinin en büyük kullanıcılarından biri” olduğunu söylüyor.

Ancak yolun kolay olmayacağını da biliyor. “Bu işi kazanmak zorundayım.” sağlar. Bunun lehine, “herkes birden fazla sağlayıcı istiyor” gerçeğidir.

Intel ve Apple arasındaki karmaşık ilişki

Apple’ın Intel işlemcilerinden vazgeçme kararı, iki şirket arasındaki 15 yıllık ortaklığı sonlandırdı. Yonga üreticisinin yanıtı, Apple’a karşı bir pazarlama kampanyası yürütmek oldu. Apple Insider’ın bir raporuna göre Gelsinger, çalışanlarına gönderdiği dahili bir e-postada Apple’ın “Cupertino’da bir yaşam tarzı şirketi” olduğunu söyledi.

Intel CEO'yu değiştirdi: Kıdemli mühendis ve VMware'in eski CEO'su Pat Gelsinger, zorlu aşamayla yüzleşmek için şirkete geri döndü

Ayrıca Intel ve Apple, PC pazarında rakip olmaya devam ediyor. “Bir şirket olarak Apple’a büyük saygı duyuyoruz. Yenilikçidirler. Sektörde inanılmaz şeyler yaptılar. Tim Cook büyük bir lider,” diye açıklıyor Gelsinger, “agresif rakipler olacağız ve PC ekosistemini canlandırmaya çalışacağız.”

“Hadi eğlenelim. Agresif rekabet edelim. Ayrıca müşterilerime de bakacağım” diyor.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Intel, bir müşteri olarak Apple’ı kurtarmak istiyor ve yarı iletken endüstrisinin Asya’ya çok fazla bağımlı olmasını “kabul edilemez” buluyor: yeni CEO şirketin geleceğinin temellerini atıyor aslen yayınlandı Xataka Arantxa Herranz tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…