¿Te ha tocado un iPhone 13 en Instagram? No eres el único, es una estafa masiva

Instagram’da bir iPhone 13 size dokundu mu? Tek sen değilsin, bu büyük bir aldatmaca

Instagram'da bir iPhone 13 size dokundu mu?  Tek sen değilsin, bu büyük bir aldatmaca

Hafta sonu boyunca Instagram’da ücretsiz bir iPhone 13’ün tanıtımına katılmaya davet edilen bir söz dalgası vardı. İspanyol kullanıcılarının büyük bir kısmının sıçramasına neden olan devasa bir erişimle, promosyon tehlikeli bir dolandırıcılığı gizler sizi 1,99 Euro karşılığında iddia edilen iPhone 13’e erişmek için kart verilerini girmeye davet ediyor. Tuzağa düşmemeye çok dikkat edin.

Metin sizi ödülün bir iPhone 13 kadar çekici olduğu yarışmalara katılmaya davet etse bile, pahalı cihazları uygun fiyatlarla satmayı vaat eden herhangi bir reklamı, haberi veya yayını her zaman sorgulamalısınız. Güvenilir çekilişler olduğu doğrudur, sorun ne zaman gelir gerçek olamayacak kadar iyi görünen avantajlarla bizi cezbetmeye çalışın. Büyük olasılıkla değiller.

Bir iPhone 13 kazanmak için bir etiket

iPhone 13 Dolandırıcılığı

Dolandırıcılığı teşvik eden kanca hesaplarından biri

Bugün sosyal ağlar, hepsi benzer bir mekanizmaya sahip bir söz dalgasına göndermelerle doluydu: «Fotoğrafta etiketlendin mi? Tebrikler, bir iPhone 13 kazandınız«. Bu başlığın altında, telefonun sadece 1,99 Euro gibi saçma bir fiyata satın alınabileceği sözde bir promosyon/çekiliş gizlidir. Hepsi yalan.

SMS dolandırıcılığı: virüsleri ve bilgi hırsızlığını önleme kılavuzu ve başınıza gelirse ne yapmanız gerektiği

Hareket, katılım sürecinin sonunda, tehlikeli bir aldatmacayı gizler. banka kartının verilerini göndermek esastır Promosyon maliyetinin iPhone 13 olduğu varsayılan 1,99 Euro’yu ödemek için. Tüm adımları izledik ve hiçbir yerde iPhone 13 olmadığı, ancak var olmayan bir vaatle banka bilgilerini çalmaya yönelik açık bir girişim olduğu sonucuna varabiliriz.

iPhone 13 Dolandırıcılığı

Sözde iPhone 13’ü kazanmak için anket. Android’in Ekran Görüntüleri

Mekanizma, bir günden daha kısa bir süredir fotoğraf yayınlayan bir Instagram hesabına dayanıyor: clic_.ee. Söz konusu hesap, farklı iPhone 13’ün fotoğraflarını bir Instagram kullanıcılarının görseldeki cep telefonunu kazanmaları için etiketlenmeleri için davet. Etiketleme, insanların büyük bir kısmına ulaştı, biz de uygulamamızda bu bildirimlerden birkaçına sahibiz.

iPhone 13 Dolandırıcılığı

Kişisel ve banka bilgileri, bu formları doldururken dikkatli olun. iPhone yakalamaları

Instagram hesabı bağlantısı, bir anket aracılığıyla sözde bir çekiliş sayfasına götürür: iPhone 13’ün fiyatını sadece 1,99 Euro’ya düşürmeyi vaat ediyor. Sözde promosyonun yeterince güvenilir bir arayüzü var, hatta sahte yorumlar (ve çalışmayan bir yorum formu) var. Anket tamamlandıktan sonra sayfa, doldurduktan sonra ödülü almak için banka kartı bilgilerini isteyen bir kişisel veri formuna yönlendirilir.

İddia edilen promosyonları ve formları barındırmak için edinilen alan adları çok yeni, verileri gizli ve kayıt oldukları ülke İzlanda. Metinler İspanyolca’ya çok iyi uyarlanmış ve arayüzün stili inandırıcı, Bunun iyi gelişmiş bir aldatmaca olduğunu gösteriyor. Ve daha fazla insanı aldatmak için zamanla kesinlikle değişeceğini.

Çok iyi vaatlere dikkat edin

Bir iPhone 13 kazanmak için etiketlenen son dalga, dolandırıcılık girişimleriyle dolu bir internette bir saman daha. Genelde tavsiye ettiğimiz gibi, sosyal ağlar ve mesajlaşma yoluyla gelenlere asla güvenmemelisiniz, özellikle de kanca gerçek olamayacak kadar iyiyse. Büyük olasılıkla değil.

Siz de Instagram gönderilerinde etiketlendiyseniz tavsiyemiz şudur: engellenecek hesapları bildir. Ayrıca etiketi alan birini tanıyorsanız, onlara bunun bir aldatmaca olduğunu söylemek en iyisidir.

– Haberler Instagram’da bir iPhone 13 size dokundu mu? Tek sen değilsin, bu büyük bir aldatmaca aslen yayınlandı Engadget Mobil Ivan Linares tarafından.

Leave a Reply