Instagram için filtreler tasarlayarak geçimimi sağlıyorum: Facebook ödeme yapmıyor ama arkasında çok fazla iş var

Bazıları için merak veya hobi olan şey, bugün kahramanlarımız için bir iştir. Hatta tanıştıkları andan itibaren ekonomik potansiyeli bile görenler var. Anonim ve ünlü kullanımı Bu İspanyolların Instagram filtreleriArtırılmış gerçekliğin bu alanda bize öğreteceği çok şey olduğuna inanan .

Facebook’un Spark AR Studio, herkesin Mark Zuckerberg’in sosyal ağı, ‘kız kardeşi’ Instagram ve Messenger mesajlaşma hizmeti için kendi filtrelerini oluşturmasını sağladı. Filtreleri kullanan hizmetlerden bir diğeri olan Facebook veya TikTok, İspanya’daki şirketlerden Xataka’ya kadar olan kaynakların doğruladığı gibi içerik oluşturuculara ödeme yapmıyor. Ancak markalar ve etkileyiciler özel filtrelerine sahip olmak için para ödemeye hazırlar. Bir de bundan yararlananlar var.

Öncüler arasında Aline Lorenzo var. Galiçya’daki bu Brezilyalı daha önce etkileyici modaya uygun ve 2019 yılında kendi filtrelerini yaymaya başladı. O en eskilerden biridir; Alina ile, Álvaro Sicilia, Daniel Betancourt veya Alberto Linares, bu iki yılda günlük eğlenceyi bir iş biçimine dönüştürdü..

Hikayeler için Instagram filtreleri: Ne türler var ve nasıl kullanılır?

Instagram ödeme yapmıyor, ancak birçok kişi yapıyor

Madrid’den 29 yaşındaki Álvaro Sicilia, bugün FiltrosInsta’nın CEO’su. Sicilia, 2018’de, Facebook tarafından başlatılan filtre yaratıcıları için beta programına eriştiğinde Instagram için içerik oluşturduğu MegaStarFM radyo istasyonunda çalıştı. “Her şeyin kaynağı buydu”, Xataka için bugünü hatırlayın.

Alvaro Sicilia Filtreler

İlk başta, Sicilia öğrendiklerinden para kazanma niyetinde değildi, ancak etkileyiciler ve markalar ona gelir ve onlar için bir filtre tasarlayıp tasarlayamayacağını sorardı. Böylece FiltersInsta, Kasım 2018’den beri çalışıyor.

Hikaye Testi

Bir süre şirketteki çalışmalarını radyo ile birleştirdi. Ancak, şimdi kendini işine tam zamanlı olarak adamıştır. “En güçlü” müşteriler iletişim ajanslarıdır ve İspanyol ve Latin Amerika şirketleri için filtreler oluşturur. İlave olarak, onları kullanmak isteyen alışveriş merkezlerini öne çıkarıyorlar; “Her şeyden önce bunu hayal ediyorum, çünkü tek bir yerde bir deneyim üretme seçeneğimiz var.”

Madrilenian, ekibinin komuta etmesini sağlar her gün “iki ya da üç bütçe ve içinde bulunduğumuz zaman için bu harika”. Genel olarak, müşteriler onlara bir fikirle gelir ve Sicilia ve şirket onlara tavsiyelerde bulunur ve kampanyalarını viral hale getirmek için “anahtarları” verir, “böylece filtre odaklı bir yaratıcılık değil, artırılmış gerçeklik deneyimi olarak kalır. “.

Sicilia, oyunlaştırılmış deneyimlerle iletişim kurmak için bu teknolojiyi savunuyor: “Reklam aktif hale geliyor, yani kullanıcı eylemin kahramanı. Ayrıca, onunla bir oyun aracılığıyla iletişim kurmak çok daha eğlencelidir ve deneyim, yalnızca mesajları ve gürültüyü duyan pasif bir insandan çok daha fazla nüfuz eder.

Oluşturduğu filtreler arasında genç adam, SmileEat bebek maması markası için bir tanesini öne çıkarıyor ve bu sayede üç Akil Adamdan biri olabilirsiniz. Her paylaşıldığında, şirket Gıda Bankası’na bir kavanoz bağışladı. “Her şeyi kapsayan bir kampanyaydı. [publicidad y solidaridad]müthiş”.

Artırılmış gerçeklik neden önümüzdeki on yılın teknolojisi ve Apple'ın oynayacağı rol?

Hobi olarak başlayan iş, ticarete dönüştü

Daniel Betancort’un adı pek çok kişiye tanıdık gelmeyebilir, ancak Avustralya’da yaşadıktan sonra şu anda adada ikamet eden Lanzarote’li bu 24 yaşındaki çocuk, Aralık 2019’da hangi hayvana benzediğimizi söyleyen bir filtrenin yaratıcısıydı. ve sekiz ayda 300 milyon kez oynandı. Ayrıca, tarafından kullanıldı etkileyiciler AuronPlay veya Wismichu gibi.

Daniel Betancourt

Bugün Betancort, Xataka için viralliğin “inanılmaz bir duygu: Her gün ortalama 10.000 yeni takipçim ve her zaman yanıtlamaya çalıştığım yaklaşık 40 veya 50 doğrudan mesajım oldu” olduğunu hatırlıyor. Bu yaklaşık üç hafta sürdü, ancak en güçlüsü şüphesiz ilkiydi.

Instagram filtrelerine olan ilgisi tam da Avustralya’da başladı. “Yaratıcılığımı ifade edebileceğim ve insanlara kolayca erişebileceğim yeni bir araç olarak gördüm.” Grafik tasarım bilgisi olmadan, eğlence olarak başlayan şey bir işe dönüştü başladıktan sonra yedi aydan fazla.

“Bunu bir iş olarak kabul edebileceğimi hiç düşünmemiştim”, İzah etmek. “Sosyal medyanın iş ve dijital pazarlama açısından nasıl çalıştığına dair sıfır bilgim vardı. Nasıl fatura kesileceğini bile bilmiyordum.” Bugün yaptığı işi sevse de başka istekleri de var: “Hayalim kendi sosyal ağımı yaratmak olurdu.”

//www.instagram.com/embed.js

Betancort için her ay farklıdır: Bazılarında yirmi filtre oluşturduğu ve bazılarında ise yalnızca iki veya üç oluşturduğu vardır. Güzelliğe odaklanmış, biri 150 avro alıyor, “Fakat filtre başına 800 avrodan daha azına çalışmayan meslektaşlarım var. Belli ki kendi kariyerleri var ve benden çok daha eğitimliler ve çalıştıklarında büyük şirketlerle yapıyorlar”.

Şirketi daha çok iletişim ajanslarına ve markalara odaklanan Sicilia’nın aksine, Betancort’un çalışmalarının çoğu etkileyiciler ve halk figürleri. Onlarla işin etrafta değil brifingler veya görüntülü arama ile yapılan toplantılar: “Instagram veya WhatsApp’ta her zaman daha rahat bir şekilde konuşma eğilimindeyim ve genellikle bana daha fazla özgürlük ve zaman açısından daha az baskı veriyorlar.” Şu anda, Miranda Kerr modelinin kozmetik serisi Kora Organics için tasarımlar yapıyor ve “küçük İspanyol şirketleri” için bekleyen komisyonları var.

Filtreler konusunda uzmanlaşmış bir ajans

Alberto Linares

Barcelonalı’nın dövmelerini herkesin yapabileceği şarkıcı Cecilio G. için yaptığı filtre, şarkıcının hayranları sayesinde viral oldu. 35 yaşında olan ve şu anda Barselona’da yaşayan Alberto Linares, EveryWoah markaları için artırılmış gerçeklik şirketinin kurucularından biridir. Instagram filtrelerinden para kazanma olasılığını başından beri gördü ve bugün ortak Facebook’un Spark AR’ından: “Facebook’un sizi desteklemesi ve bir projenizin milyonlarca insan tarafından kullanılması harika bir duygu” diyor Xataka.

2017 yılının ortalarından bu yana, Linares ve ekibi, markalar için 85 kadar halka açık Instagram filtresi kampanyası başlattı. Her birinin fiyatı karmaşıklığa göre hesaplanır: “Bir proje geliştirmek aynı şey değil. etiket yanağında bir mini oyundan daha fazla.” Başlattıkları “en çılgın” kampanyaydı Özgürlük Desigual için: Instagram’ın kadın meme uçlarını sansürlemesini eleştirmek istedim, onları tam olarak illüstrasyonlarla kapladı. Ve kadın meme uçları gibi, filtre de sansürlendi: “Nüdist bir filtre olmadığını açıklayan incelemeyi istemek zorunda kaldık, çünkü meme uçlarını tam olarak kapatıyor ve onayladılar.”

//www.instagram.com/embed.js

Filtrelerin geleceği: Ray-Ban gözlükleri ve güçlü bir içerik oluşturucu topluluğu

Betancort, filtrelerin daha popüler hale geleceğine inanıyor ve olası trendlere işaret ediyor: “Bütün giyim mağazası web sitelerini, kıyafetlerini mobil kamera ile deneme imkanı ile hayal ediyorum.”

Sicilya da “dijital dünyayı gerçeklikle birleştirin, çünkü sonuçta, bu iki dünyayı birbirinden ayıran bir cam parçasına sahibiz. Gerçek şu ki, Instagram ve dolayısıyla Facebook, artırılmış gerçeklik gözlüklerini Ray-Ban ile geliştirdiği için bu teknolojiye büyük ölçüde bahis yapıyor”. Ayrıca geleceğin örnekleri olarak Google’ın ARCore veya Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüklerinden (“çok yakında gelecek”) bahsediyor.

Filtrosinsta’nın kurucusu için bir sonraki adım, Amazon ve Shopify bu olasılığı araştırırken, artırılmış gerçekliği e-ticarete getirmektir: “Sonunda, herkes ‘benim için burada ne var’ sorusuna cevap vermek istiyor. Aniden bir şapka, bir çift gözlük, bir saat, bir spor ayakkabı deneyebilirseniz, e-ticaret için harikadır… tıpkı Snapchat’teki gibi.”

Gözlerini Apple gözlüklere dikmiş olan Linares, “şimdi belki biraz doygunluk var, çünkü birçok yaratıcı var” diye düşünüyor. Ancak, pek çok mucit onun için sorun değil: “Artırılmış gerçekliğin ne olduğunu teknolojik düzeyde biliyorlar ve bir sürü süper yaratıcı fikir buluyorlar. Geleceği yeniden keşfetmelerine yardımcı oluyoruz”. Bu nedenle, belki bir sonraki raporda, iki dünyayı sınırlayan ekranın gözlerimizin önünde sadece bir bardak olduğu gözlük filtrelerinin yaratıcılarından bahsedeceğiz.

Resimler | Álvaro Sicilia, Daniel Betancort ve Alberto Linares.

– Haberler Instagram için filtreler tasarlayarak geçimimi sağlıyorum: Facebook ödeme yapmıyor ama arkasında çok fazla iş var aslen yayınlandı Xataka Jose Manuel Blanco’nun fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…