Ingenuity ilk Mars uçuşuna hazırlanıyor: Perseverance’dan konuşlandırıldıktan sonra zaten Mars yüzeyinde

Mars’taki Perseverance gezici misyonu umut verici haberler vermeye devam ediyor. Bu hafta sonu NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL) açıkladı küçük Ingenuity helikopteri Mars’ın yüzeyine yerleştirildi başarıyla.

Helikopter, Azim’in “bağırsağından” başarıyla düştü ve şimdi ilk otonom uçuşa hazırlanıyor eğer başarılı olursa, bize harika görüntüler bırakan bir görevin kilometre taşlarından biri haline gelecek.

Uçuş, muhtemelen 11 Nisan

Ingenuity helikopterinin ilk başarılı uçuşu yapıp yapamayacağını öğrenmek için birkaç gün beklememiz gerekecek. NASA’dan belirtilmektedir ki bu girişim 11 Nisan’dan önce gerçekleşmeyecekve veriler ertesi gün Dünya’ya ulaşacaktı.

{«videoId»:»x7ziwvu»,»autoplay»:true,»title»:»PERSEVERANCE, NASA’nın en iddialı göreviyle ilgili olarak şimdiden MARS’ta yaşam arıyor»}

Ustalık, Azim gezicisinden besleniyordu, ancak konuşlandırıldığı andan itibaren kendine ve kendi piline bağlıdır. Helikopterin ilk zorluklarından biri aslında Mars’ın “gecesinde hayatta kalmak” ve gerektiğinde çalışmaya devam edebilmektir.

Yıl 2020 ve hala uçakların neden havada kaldığını tam olarak anlamıyoruz.

NASA mühendislerinin açıkladığı gibi, bu görev zaten dikkat çekici çünkü Mars’ta sıcaklık gece boyunca 90°C’ye düşebilir.

https://platform.twitter.com/widgets.js

yaratıcılık bir ısıtıcı ile donatılmıştır teorik olarak bu sıcaklıklara dayanmasına izin veriyor, ancak önümüzdeki birkaç gün içinde bu küçük ve şaşırtıcı aracın görevin amacını karşılayıp karşılamadığını ve küçük uçuşları bağımsız olarak gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini öğreneceğiz.

Daha fazla bilgi | TENCERE

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Ingenuity ilk Mars uçuşuna hazırlanıyor: Perseverance’dan konuşlandırıldıktan sonra zaten Mars yüzeyinde aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…