İnanılmaz ama gerçek: Bilimsel bir ekip dört domuza video oyunları oynamayı öğretiyor

Amerikalı bilim adamlarından oluşan bir ekip, etkileyici bir deneyin başarısını kutluyor. Kapsamlı bir çalışmadan sonra öğretmeyi başardılar video oyunları oynamak için dört domuz Birlikte oyun kolu. Dört ayaklılar iki günde başınıza gelmez Bizden geriye kalanlar, abartmayın. Ancak bir komutu yürütmenin bir sonucu olduğunu anlamayı başardılarsa.

Bu, zihinlerinin nasıl çalıştığı ve nasıl davrandıkları hakkında çok şey söylüyor. Ayrıca, insanın kendileriyle iletişim kurma şeklini değiştirmelidir.

Çalışma, Frontiers adlı bilimsel dergide yayınlandı. Teknolojiyi manipüle eden maymunlar dışındaki hayvanları içeren ilk deneylerden biridir. Proje çok yavaş adımlarla ilerliyordu, ancak küçük zaferler kazandıkları kesindi.

Memelilere öğretileri bastıkları birkaç aşamadan oluşuyordu. Her şeyden önce, bir monitörün önünde joystick’i manipüle etmek için yaklaşmaları öğretildi. Ardından, başparmak çubuğunu hareket ettirerek ekranda bir imleci hareket ettirebileceklerini öğrenerek entegre ettiler. Ve son olarak, imleci ekranın dört duvarına vurmak olan dört hedefe ulaşmaları gerekiyordu.

oyun domuzları

Araştırmacılar, dört domuzun görevlerini beklentilerinin çok üzerinde yerine getirdiğini açıkladı. Slash Gear’ı inceledikleri için, hayvanın video oyununun dinamiklerini anladığı sonucuna varmalarını sağlayan şey.

Bu araştırmanın yazarları, diğer deneylerden domuzların insanlar tarafından yürütülen farklı sesli komutlara yanıt verebildiğini zaten biliyorlardı. Bu komutlardan bazıları arasında köpeklerle karşılaştırılabilir şekilde “Gel” veya “Otur” öne çıkıyor. Bununla birlikte, yeni bulgular, memeliler hakkında yepyeni bir soru dünyasının kapılarını açıyor. Başka ne öğrenebilirlerdi?

Purdue Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Candace Croney ve şempanze bilişi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Sarah T. Boysen, çalışmayı kaleme aldı.

Bir hayvanın, sergilediği davranışın başka bir yerde etkisi olduğu kavramını kavraması küçük bir şey değildir. Domuzların bunu herhangi bir dereceye kadar yapabilmeleri, başka neler öğrenebileceklerini ve bu öğrenmenin onları nasıl etkileyeceğini düşünmemizi sağlamalı” dedi.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…