IMImobile ne yapıyor ve Cisco neden şirket için 730 milyon dolar ödedi?

Çok uluslu telekomünikasyon şirketi yaptığı açıklamada, Cisco’nun İngiliz yazılım şirketi IMImobile’i yaklaşık 730 milyon dolara satın aldığını duyurdu. Bu satın alma ile Cisco Webex’te IMImobile aracının özelliklerini içerecektir hizmet verdikleri şirketlerin “müşterileri ile daha zengin bağlantılar kurmak” için açıklıyorlar.

IMImobile aracı izin veren bir yazılımdır. Müşteriler ve şirketler arasındaki çeşitli iletişim kanallarını tek bir arayüzde merkezi olarak izleyin ve düzenleyin. Bu sayede müşteri hizmetleri merkezlerine, e-postadan sosyal ağlara kadar farklı iletişim kanallarından gelen mesajların okunacağı ve yanıtlanacağı platformlar arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan görüntülenebileceği bir ekran sunar.

Bu satın alma ile Cisco, “uçtan uca” bir müşteri iletişim yönetimi platformu sağlamak için IMImobile aracının özelliklerini Webex’inkilerle birleştirmek istiyor. Yani şirketin sahip olduğu kanallardan herhangi birini kullanıcılarına entegre ediyor. Bu, çok uluslu telekomünikasyon şirketine göre, e-posta, telefon görüşmeleri, sohbet, SMS, WhatsApp, Apple Business Chat, Facebook Messenger ve uygulama içi iletişimleri içerecektir..

“Bu yeni teklif tek bir çözüm oluşturmak için bulut iletişim merkezi, yapay zeka, deneyim yönetimi, işbirliği ve iletişim platformunu bir hizmet olarak birleştirecek bu, kuruluşlara müşterilerin beklediği olağanüstü deneyimleri sunma yeteneği verecektir.

Cisco, Webex'e sözlü olmayan iletişim ekler, bazı hareketlerinizi tanır ve bunları emojilere dönüştürür

Daha iyi iş akışları

Yeni Cisco aracı, tüm iletişim kanallarını tek bir arayüzde entegre etmenin yanı sıra, operatöre şunları da sunacak: Müşterinin dikkatini hızlandırmak ve kişiselleştirmek için şirketle olan etkileşimlerinden elde edilen bilgiler.

IMImobile, iletişimi kolaylaştırmanın yanı sıra, düşük kodlu orkestrasyon yetenekleriyle iş akışlarını kolayca değiştirme yeteneği de sağlıyor. IMImobile ayrıca aynı iş akışları, kurumsal geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılayan kurumsal CPaaS API’leri ile programlanabilirİngiliz şirketinin hem aracının hem de çalışanlarının entegre edileceği bir iş bölümü olan Cisco Contact Center’ın başkan yardımcısı ve genel müdürü Omar Tawakol açıklıyor.

Cisco ve IMImobile, geçen Aralık 2020’de bir satın alma anlaşmasına vardı, ancak operasyon yürürlüğe girebilmesi için birkaç Birleşik Krallık düzenleyici onayından geçmesi gerekti. Ayrıca İngiliz şirketin hissedarları toplantısının onayını almak zorunda kaldı.

– Haberler IMImobile ne yapıyor ve Cisco neden şirket için 730 milyon dolar ödedi? aslen yayınlandı Xataka Pablo Rodriguez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…