İlk biyobaskılı bifteği yarattılar: laboratuarda yetiştirilen et

Vegan teknolojisi yeni alanlara ulaşmaya devam ediyor, ancak bu durumda da soruları gündeme getiriyor. Bir grup bilim insanı, inek hücrelerinden yetiştirilen ilk biyo-baskılı bifteği yarattı.

Yani hiçbir hayvan bu etin tadını çıkarmak için ölmez ama hücreleri gereklidir. Yaratıcıları, bir sürüntüden daha acı verici veya istilacı olmadığını savunuyor.

Kaburga eti, kaburga eti bifteğinin orta kısmıdır, ancak kemiği yoktur. İsrail şirketi Alef Çiftlikleri 3D bioprinted bifteğinin gerçek olanla aynı sulu özellikleri sunduğuna dikkat çekiyor.

Bilim adamları bir biftek oluşturmak için ineklerden iki sürüntü alıyor ve hücrelerini bir laboratuarda büyütüyorlar. İki kuluçka makinesi ile bir ineğin içindeki koşulları taklit ederek mümkün olan en hassas hücreleri üretirler.

Dört farklı hücre doğar: destek, yağ, kan damarı ve kas. Bunlar, bir 3B biyoyazıcıdaki “mürekkep” haline gelir.

Aleph, yöntemin “daha sürdürülebilir, adil ve güvenli bir dünya yaratma hayaline doğru büyük bir adım olduğunu” belirtiyor.

Laboratuarda yetiştirilen bu bifteğin fiyatı ne kadar olabilir?

Daily Mail’e göre, ince kesilmiş biftek 2022’de bazı üst düzey restoranlarda satışa sunulacak. Bilim adamlarının tahminlerine göre 2024’e kadar her eve ulaşacak.

Önceki yıllarda bifteğin tahmini maliyeti? 50 dolar. Ancak firma güncel bir fiyat vermek istemiyor.

“Et ürünlerini geniş ölçekte büyütmeyi düşünerek, maliyet paritesine ulaşmak için net bir plan yürütüyoruz.” Bunlar Aleph Farms’ın CEO’su Didier Toubia’nın sözleri.

Başbakan Netanyahu, Aleph Farms'tan et tadımı yaparken.

Aleph Farms şirketi 2017 yılında kuruldu. Aleph, “Sevdiğiniz bifteği deneyimleyin, gelecek nesillere daha iyi bir miras bırakın” diyor. onların web sitesi.

Onların ürünleri test edildi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından. Aralık 2020’de yaptı ve şunları ifade etti: “Lezzetli ve suçsuz. Farkı söyleyemem.”

Her şey Doğa için.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…