İki metin dosyasını karşılaştırmanız mı gerekiyor? Bu programları deneyin

Bazen, çok sayıda metin dosyasıyla çalışırsak, kopya veya taslak olarak çok sayıda orijinal dosya kullanmaya alışabiliriz. Bu tür dosyalar arasındaki fark minimum olabilir, bu nedenle tüm verileri aynı dosyaya koymayı seçmek için içeriğini karşılaştırmamız gerekir. Bu yüzden bugün bir c yapmak için bir dizi program göreceğiz.iki metin dosyasının karşılaştırılması ücretsiz.

Belirli türdeki araçları kullanma olanakları, iki metin belgesi arasındaki farkları görmemizi sağlayacaktır. Bu, bu iki dosya arasındaki gerçek farkların ne olduğunu görselleştirmek ve kontrol etmek söz konusu olduğunda çok faydalı olacak bir şeydir. Bunun için bu görevi yerine getirmemize yardımcı olacak programlar ve web uygulamaları gibi seçeneklerimiz var.

Metin karşılaştırma programları

Piyasada iki metin dosyasını karşılaştırmamıza izin veren farklı uygulamalar bulabiliriz. Özel olarak bu görevi yerine getirmek için tasarlanmış programlar veya işlevleri arasında bir metin karşılaştırıcı içeren metin düzenleyiciler olabilir. Öyle ya da böyle bu uygulamaları ücretsiz olarak kullanabiliriz.

Beyond Compare, iki metin dosyasını karşılaştırmak için en popüler uygulama

Hem metin dosyalarımızı hem de klasörlerimizi hızlı ve etkili bir şekilde karşılaştırmaktan sorumlu olan çok popüler bir uygulamadır. Bunu yapmak için, iki metin arasındaki farkları tespit etmekten ve fark etmeyenleri görmezden gelmekten sorumlu basit ve güçlü komutlar kullanır. Metin dosyaları görüntülenebilir ve düzenlenebilir, sözdizimi vurgulanır ve belgeler, HTML ve kaynak kodları için belirli karşılaştırma kurallarıdır.

Kıyaslanamaz

Bir sakınca olarak, DOC (Microsoft Word) ve PDF (Adobe) dosyalarının metin içeriğinin de karşılaştırılabileceğini belirtmek gerekir, ancak bu durumda düzenleme mümkün değil. İki dosya arasındaki karşılaştırma işlemi bittiğinde, yaptığımız değişiklikleri birleştirebilir, dosyalarımızı senkronize edebilir ve hatta kayıtlarımız için raporlar oluşturabiliriz.

Beyond Compare’i denemek istersek, web sitesinden ücretsiz deneme sürümünü indirebiliriz.

Notepad++, Metin Karşılaştırma Özelliği ile Veteran Metin Düzenleyicisi

Kesinlikle onlardan biri kıdemli metin editörleris ve kullanıcılar arasında daha fazla popülerlik ile. Hem geliştirme çalışmaları hem de küçük redaksiyonlar için kullanılabilir. Özellikleri arasında, bulabileceğimiz en güçlü işlevlerden biri olan metin dosyası karşılaştırıcısını vurgulayabiliriz. İki öğe yüklendikten sonra, ekranda satır satır karşılaştırma yapmaktan sorumlu olacak ve farklılıkları her zaman görmemizi sağlayacak olan uygulamanın kendisi olacaktır.

not defteri artı artı

Bu görevi gerçekleştirmek için yalnızca Eklenti Yöneticinizden kolayca yüklenebilen ek bir eklentinin yanı sıra Karşılaştır adlı ve hatta iki dosyayı XML biçiminde (Microsoft Excel) karşılaştırmamıza izin verecek bir eklentinin kurulu olması gerekli olacaktır. ). Ana dezavantajı, arayüzünün en sezgisel olmaması ve derin bir yenileme gerektirmesidir.

Notepad++ işlemcisinin en iyi yanı, bu bağlantıdan ücretsiz olarak indirebileceğimiz tamamen ücretsiz bir araç olmasıdır.

WinMerge, iki metin dosyasının içeriğini karşılaştırın ve birleştirin

Şimdi, metin dosyalarının içeriğini karşılaştırmak için çok yardımcı olabilecek bir uygulamaya dönüyoruz. Bu program ile yapabileceğimiz hem dosyaları hem de klasörleri karşılaştırın farklılıklarını aramak ve hatta onları birleştirmek. Ayrıca programlama kodlarına sahip dosyalarla çok etkili bir şekilde çalışır. Aynı şekilde harici eklentilerle de uyumludur, bu nedenle gerekirse işlevlerini genişletebiliriz.

WinMerge

Bu güçlü araç, çok hızlı bir şekilde karşılaştırmamızı, senkronize etmemizi ve birleştirmemizi sağlayan farklı özelliklere sahiptir. Bununla beraber, metin dosyalarını görsel olarak ayırt ederek ve birleştirerek üç yönlü dosyaları karşılaştırmak mümkün olacaktır. Sözdizimini, satır numaralarını ve satır sarmalarını vurgulamamıza ve hatta taşınan satırların algılanmasına izin veren esnek bir düzenleyiciye sahiptir.

WinMerge, geliştiricinin web sitesinden indirebileceğimiz açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz bir yardımcı programdır.

Vim, metin karşılaştırma özelliğine sahip metin düzenleyici

Bu sefer adanmış başka bir araç buluyoruz. metinleri işleme ve düzenleme, yanı sıra kaynak kodu düzenleyicisi. Bu nedenle, olasılıklarından biri, iki metin dosyasını karşılaştırma yeteneğidir. Sadece iki dosyayı aynı anda yüklemek yeterli olacak ve program bunlar arasında karşılaştırma yapmakla ilgilenecektir. Bitirdikten sonra, incelenen iki belge arasında ortak olarak tuttukları metni kalın harflerle yerleştirecektir.

vim

Vim, kaynak kod düzenleyicisi ile yüzlerce programlama dilini destekleyen bir uygulamadır. Ayrıca, açık kaynak kodlu, platformlar arası (Linux, macOS ve Windows ile uyumlu) ve tamamen ücretsiz. Belki de en büyük dezavantajı, diğer seçeneklere kıyasla deneyimsiz kullanıcılar için işlenmesinin biraz daha karmaşık olabilmesidir.

Vim’i web sitesinden ücretsiz olarak indirebiliriz.

Gedit, iki metin belgesinin içeriğini karşılaştırın

Bu sefer ilk olarak şu an için geliştirilmiş olan metin düzenleme yazılımı ile uğraşıyoruz. kod oluşturma ve düzenleme, çeşitli programlama dilleri geliştirmek için kullanılıyor. Dosyaları aynı pencerede ayrı ayrı açmamıza izin veren sekmeler şeklinde bir arayüze sahiptir. Bu, her iki belgenin içeriğini karşılaştırmayı mümkün kılar.

gedit

Arayüz bize dosyaların içeriğini farklı renklerde gösterecektir. İçeriğin her ikisi için de aynı olması durumunda çizgi siyah olarak görünecektir. Ayrıca her iki dosyada bulunan satır sayısını ve satır sayısını da görmek mümkün olacaktır. Başlıca dezavantajı, kullanımının diğer seçeneklere göre daha karmaşık olabilmesidir.

Gedit bu linkten indirebileceğimiz ücretsiz, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir uygulamadır.

Geany, belgeleri aynı arayüzde açın ve karşılaştırın

Bu durumda, diğerinden önceyiz. Metin düzelticiC, Java, PHP, HTML, Python, Perl veya Pascal gibi 50’den fazla programlama dilini desteklediğinden, özellikle programcılar için belirtilmiştir. Bahsedilen diğer durumlarda olduğu gibi, aynı arayüzde birkaç metin belgesini sekmeleri kullanarak açmamıza da izin verir.

Geany ana menüsü

Bu program, metin dosyası karşılaştırma işlevini kullanımımıza sunar. Bu, iki dosya arasındaki ve iki dizin arasındaki tüm farkları bulmamızı sağlar, böylece bir veya diğerinin eksik olduğu konusunda bizi uyarır. Karşılaştırma yaparak, aralarındaki değişiklik sayısı da dahil olmak üzere her iki dosyadaki satır sayısını görselleştirmemize yardımcı olur. Farklılıklar kırmızı ve yeşil olarak işaretlenirken, aynı satırdaki ortak metnin her ikisine de siyah olarak nasıl görüneceğini göreceğiz.

Geany, web sitesinden indirebileceğimiz Windows, Linux ve macOS ile uyumlu ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulamadır.

İki metin dosyasını karşılaştırmak için web araçları

İki metin dosyasının içeriğini karşılaştırmamız gerekirse, ancak bilgisayarımıza yeni bir program yüklemekten kaçınmayı tercih edersek, başka bir alternatif seçebiliriz. Ve bu işi bir web platformundan ücretsiz olarak gerçekleştirmemize izin verecek farklı çevrimiçi uygulamalar var, bu nedenle herhangi bir yazılım indirmeye gerek kalmayacak.

Metin karşılaştırıcı işleviyle Google Drive’dan dokümanlar

Google Drive’ın kendi çevrimiçi kelime işlemcisi vardır. dokümanlar. Gittikçe artan geniş seçenek yelpazesi arasında, aynı uygulama üzerinde birkaç metin belgesini karşılaştırma imkanı sunarak, ikisi arasındaki farkları görmemize olanak tanır, böylece düşündüğümüz ikame ve değişiklikleri yapabiliriz. uygun.

dokümanlar

Değişiklikler yapıldıktan sonra dosyayı tekrar buluta veya sabit diskimize kaydedebiliriz. Hiç şüphesiz, herhangi bir yazılım indirmeye gerek kalmadan iki metin dosyasını karşılaştırmak için etkili ve güvenilir bir formül.

Dokümanlar, Google Drive’ın bir parçasıdır ve tamamen ücretsizdir. Buradan erişebiliriz.

Metinleri karşılaştırmak için çevrimiçi araç (Diff)

kullanabileceğimiz çevrimiçi bir araçtır. münhasıran iki dosya veya metin bloğu arasındaki farkları görmek için Bunu yapmak için karşılaştırmak istediğimiz dosyaları yükleyebilir veya metni doğrudan ilgili kutuya yapıştırabiliriz.

Metinleri karşılaştırmak için çevrimiçi araç (Diff)

Dört tür karşılaştırma stiliniz vardır: “1 İşaretli”, “2 İşaretli”, “Yan Yana”, “Satır içi” ve “Yeni pencerede aç”. Karşılaştırma yapıldıktan sonra, aynı kelimeleri siyah tutarak farklılıkları not etmek için yeşil ve kırmızı renkleri kullanacaktır.

Diff, sadece bu bağlantıya tıklayarak kullanabileceğimiz ücretsiz bir web uygulamasıdır.

Metin Karşılaştırın, iki metni karşılaştırın ve farklılıklarını kontrol edin

Bu web uygulaması, iki metni kolayca karşılaştırmamızı ve farklılıkları bul her iki içerik arasında var olan. Sadece karşılaştırmak istediğimiz metinleri yapıştırıp Karşılaştır butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Uygulama, iki metni yan yana görüntülemeye özen gösterir. Mavi ile işaretlenmiş biri ile diğeri arasında bulduğunuz farklılıkları göreceğiz.

MetinKarşılaştırma

Bir sakınca olarak, tüm satırların işaretlenmediğine, sadece bulunan farklılıkların işaretlendiğine dikkat edilmelidir. Ayrıca dosyaların yüklenemeyeceğini, ancak metni her kutuya yapıştırmamız gerekeceğini yorumlayın.

Web sitesine erişerek Metin Karşılaştırma’yı ücretsiz olarak kullanabiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…