İki antivirüs mü kullanıyorsunuz? Düşündüğün kadar korunmuyorsun

Her zaman gerekli olduğu söylendi bir antivirüs kullan İnternete bağlanmaya gittiğimizde. Bu sayede tüm kötü niyetli yazılımlardan ve ağda gizlenen farklı tehlikelerden korunabileceğiz. Ancak, bu programlar hatasız değildir ve her zaman küçük de olsa bilgisayar korsanlarının pençesine düşme riskini taşırız. Bu nedenle bilgisayarlarını korumaya karar veren kullanıcılar var. iki veya daha fazla antivirüs yükleme. Teoride, PC’de ne kadar fazla güvenlik sistemi varsa o kadar iyidir. Ancak pratikte bu göründüğü kadar hoş değil.

Antivirüs, bilgisayarda yalnızca bir tane yüklü olmalıdır. Herhangi biri Windows Defendergibi bir üçüncü taraf antivirüs olarak Windows 10’da varsayılan olarak yüklenen , Kaspersky veya Bitdefender. Onlarla birlikte “ikinci görüş” modunda başka ek güvenlik programları da kurabiliriz. Bu kötü amaçlı yazılımdan koruma (antivirüs değil), ana virüsten koruma yazılımıyla çakışmayacak şekilde tasarlanmıştır ve ana özellikleri arka planda çalışmamaları, yalnızca talep üzerine tarama yapmalarıdır.

Ancak, kesin olarak söylemek gerekirse, bilgisayarımıza ikinci bir antivirüs yüklemeyi seçersek ne olur? Sadece güvenliğimizi azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda her türlü sorunumuz da olabilir.

Windows Defender IP Başarısız

İki antivirüs kendilerini bloke ediyor

İki güvenlik yazılımı kurarsak bulacağımız ilk şey şudur: ikisi de birbirini engeller. Antivirüsler, çok düşük düzeyde yüklenen ve çalışan ve ayrıca kullanıcı etkinliğini sürekli olarak kontrol eden ve izleyen programlardır. Bu nedenle, diğer herhangi bir güvenlik yazılımı, onu potansiyel olarak tehlikeli bir yazılım olarak kabul edecek ve onu engellemeye çalışacaktır. Antivirüs, kendini korumak için böyle bir engelleme girişimini ve karşı saldırıyı algılayacaktır. Ve sonunda, hem güvenlik programları hem de bilgisayarın kendisi engellenir.

Aynı virüslere (ve karantinalara) karşı savaşacaklar

Bir AV, PC’de bir virüs tespit ettiğinde yaptığı ilk şey, kötü amaçlı dosyanın kontrolünü elinize alın, engelle ve karantinaya gönder. İki güvenlik programımız varsa, ikisi de aynı şeyi antivirüse aynı anda yapmaya çalışacak ve bu da sorunlara yol açacaktır. Virüsün varlığına işaret eden her türlü mesaj ve uyarıların yanı sıra başka bir süreç tarafından kontrol edildiğinden tehdide karşı harekete geçmenin mümkün olmadığını gösteren hatalar da sistemde bulabiliyoruz.

Buna ek olarak, bir antivirüs karantinası, diğer güvenlik yazılımları için şüpheli bir dizin olacaktır ve bu da onların kötü amaçlı yazılımları sürekli olarak bir yerden başka bir yere taşımasına neden olacaktır.

performans kaybı

Bir antivirüsün döngüleri kullanması gerekir CPU ve RAM, PC’de olan her şeyi çalıştırmak ve kontrol etmek için. İki antivirüs kullanmayı seçersek, aynı görev için iki katından fazla kaynağa ihtiyacımız olacak. Ve buna, güvenlik programlarının sık sık birbirine saldırdığı ve birbirini engellediği gerçeğini de eklersek, yüksek kaliteli bilgisayarlarda bile performans kaybı dikkate değerden fazladır.

Ayrıca, birbirleriyle savaşarak, her ikisinin de etkinliği azalacak ve bir tehdidin fark edilmeden gitmesine kapı açacaktır.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…