Hyundai, dört ayaklı aracı TIGER’i tanıttı: gerektiğinde tekerlekler ve bacaklar arasında geçiş yapan bir robot

Ocak 2019’da Güney Koreli üretici Hyundai, dünyaya ilk kez dört ayaklı araç. Tuhaf bir araç, tekerlekleri yerine yürüyen bacakları vardı. O zamanlar sadece bir fikirdi, ancak şimdi gerçeğe çok daha fazla uyarlanmış yeni bir konseptle hayat buluyor.

TIGER, Hyundai’nin bu araca vermeye karar verdiği isimdir, İngilizce’de “Transforming Intelligent Ground Excursion Robot” yani bulunduğu zemine göre akıllıca dönüşen robotun kısaltmasıdır. Aracın kendisi nispeten küçüktür ve yolcuların taşınmasına izin vermez, bu nedenle oldukça farklı yüzeylerde hareket edebilen otonom bir robot.

Koşullara bağlı olarak tekerlekler veya bacaklar

TIGER robotu insanın ulaşamayacağı veya tehlikeli olduğu ortamlarda kullanılması düşüncesiyle tasarlanmıştır. yap (Çernobil’deki Spot gibi). Örneğin bir keşif veya acil yardım aracı olarak. Bir bakıma, şu anda Hyundai’ye ait olan Spot of Boston Dynamics’e benzer bir fikir.

4.000 kg ağırlığında, dört metre uzunluğunda ve arabaları yok ediyor: bu Protez, dünyanın en büyük dört ayaklı dış iskeleti

Böylece, TIGER normal dört ayaklı bir robot gibi yürüyor ve dört ayaklı hayvanları taklit etmek. Mafsallı bacaklar, merdivenlerden yukarı veya aşağı inmesine ve engellerden kaçınmasına izin verir. Onu karakterize eden, tekerlekleri olan bu eklemlerin ucudur. Nispeten düz bir arazi ise, TIGER bacaklarını alır (diz çökmüş gibi) ve tekerlekleri kullanarak yuvarlanmaya ve daha hızlı hareket etmeye başlar.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/17/2a/42/5e1df5753bef0707b9/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/5b/1b/22/5e1df7483bef072557/original/mini-biobot.jpeg»}

Daha ileri araç bir drone’a bağlanabilir ve böylece uzak bölgelere konuşlandırılabilir veya alınabilir daha hızlı bir şekilde. Ancak Hyundai, özerklik, hız veya kargo kapasiteleri gibi pek çok ayrıntı vermedi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, TIGER şu anda sadece bir konsept ve nihai bir ürün değil. Örneğin, Boston Dynamics’in robotları gibi dans etmekten çok uzak.

Hyundai 100780950H

Hyundai 100780951H

Hyundai 100780952H

Hyundai 100780954H

Hyundai 100780955H

Sonunda gerçek bir ürün haline gelirse, geleneksel bacaklar yerine uçlarındaki tekerleklerle çekişinin ne olduğunu görmek ilginç olacaktır. net olan şu ki her bakımdan bir arazi aracıdır. Şimdi, Hyundai’den Boston Dynamics’in satın alınmasıyla, bu robotik sektörü üzerine daha da fazla bahse girip girmeyeceklerini göreceğiz.

üzerinden | otoblog

– Haberler Hyundai, dört ayaklı aracı TIGER’i tanıttı: gerektiğinde tekerlekler ve bacaklar arasında geçiş yapan bir robot aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…