Hubble, dış katmanından gaz ve toz saçan bir bulutsunun portresini çekiyor

Hubble’ın bulgularıyla her zaman birleştirdiği iki şey, evrenin görsel gözlükleri ve bilimsel katkılardır. Bu Cuma, uzay teleskobundan sorumlu gökbilimciler, sofistike aletin merceğinden yakalanan benzersiz bir portre yayınladılar. Dış katmanından malzeme çıkaran ve büyük bir gaz bulutu oluşturan bir bulutsu.

NASA portalında, yakalanan bulutsunun M1-63 olduğunu detaylandırıyorlar. Takımyıldızında bulunur skutum ve bir tür kum saati şekline sahiptir. Bu fenomenin, iki kutuplu bir yıldız sistemi içeren bir bulutsu olduğu için meydana geldiğini açıklıyorlar.

Bu nedenle, dış katmanlarından çok miktarda malzeme döktüklerinde arkalarında bir gaz ve toz bulutu bırakırlar. Böylece kutuplarının manyetik alanları tarafından manipüle edilir ve görüntüde gördüğümüz şekli yapar.

Aslında, uzay ajansının web sitesi, bu tür bulutsuların da kelebeğinkine benzer şekiller oluşturduğunu detaylandırıyor.

Hubble’ın yakaladığı bulutsuların uzaklığı

Hubble ve diğer uzay teleskopları tarafından yakalanan nebulalar, şimdilik ulaşılması bile düşünülmeyen bir mesafede bulunuyor. Yıldız rüzgarı, onların takdir edilmesinde temel bir rol oynar. Yıldızlarınız gazlarını ve tozlarını attıktan sonra, bu rüzgar kutupların işini yapmasına yardımcı olur.

Kum saati adı verilen bu özel bulutsu genç ve yaklaşık 8.000 ışıkyılı uzaklıkta.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…