Huawei’ye 60 milyon dolar kaybettiren cep telefonu

Herhangi bir işletmenin bir numaralı hedefi para kazanmaktır. Başkası yok. Ancak, amacın para kazanmak değil, rekabete, piyasayı yöneten kişinin sahip olduğu gücü göstermek olduğu zamanlar vardır.. Örneğin, Xiaomi kendine özgü Mi MIX Alpha’yı sunduğunda, çok para kazanacağını düşünerek bunu yapmadı. Üstelik bunca zaman sonra o telefon kimsenin umurunda olmadığı da ortada. Sunumu, Çinli firma tarafından onların da tuhaf ve yıkıcı cihazlar icat edebileceklerini gösteren bir jestti.

Ve katlanır telefonlarda da benzer bir şey oldu (ve hala oluyor). Piyasada bu tarz telefonlara sahip olan firmaların hiçbirinin özellikle ilk lansmanlarında fantastik satışlar hayal etmemiş olduğu aşikar. Şimdi, daha önce de söylediğimiz gibi, piyasada katlanabilir cihaza sahip ilk markalardan biri olmak önemliydi. Herkesin ağzında olmak, sorumlu olan, lider olmak için gerekli teknolojiye sahip diğer firmaları göstermek… ve tüm bunlar çok para kaybetmemize rağmen.

Mate X fiyaskosu ya da 60 milyon doların nasıl uçup gideceği

Huawei Mate Xs, ekran kapalı

İlk katlanır telefonu olan Mate X nedeniyle Huawei’ye olan buydu. 2019 yılı içerisinde her cebe uygun olmayan bir fiyatla sunulan Çin katlanır telefonunun ticari anlamda başarılı olmaktan çok uzak olduğu açık. Daha fazlası, Huawei yaklaşık 60 milyon dolara mal oldu.

Bu, o sırada şirketin kendi CEO’su tarafından doğrulandı, evet, bu şirketin katlanır telefonlar üzerine bahis oynamaya devam etmesine bir engel olmayacak ve işte bu. Bu tür bir teknolojinin yakın gelecekte bir standart haline gelmesi için risk almaya ve para kaybetmeye isteklidirler..

Peki, Huawei Mate X bir flop mu oldu? Sadece rakamlara bakarsak evet ama çok daha geniş görüşlü olmalıyız.. Katlanır telefonların üretim maliyetleri yüksektir (dolayısıyla bu modellerin bazılarının değeri 2.000 Euro’ya kadar çıkmaktadır) ve bugün de toplumun çoğu tarafından büyük bir şüpheyle karşılanmaktadır. Bu nedenle, sadece yeni katlanır telefonlar üretmek için değil, fiyatlarını düşürmek için de çok fazla yatırım yapılması gerekiyor. Başka bir deyişle, Huawei gibi firmalar, Mate X’in gelecekteki modellerini üretirken zarar etmeye devam edecekler.

Bu nedenle değil, Huawei Mate X’i genel anlamda bir başarısızlık olarak görmemize gerek yok.. Bu tür teknolojinin günlük yaşamda görülmesi için daha çok yol var ve bu gerçekleşene kadar şirketler para kaybetmeye devam edecek. Ancak dikkat edin, amaçlanan pazardaki en öncü şirket olmaksa bu normaldir.

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Huawei’ye 60 milyon dolar kaybettiren cep telefonu girişi ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…