Hostingim için bir FTP kullanıcısı nasıl oluşturulur?

Web sitemizi yönetirken, barındırma içinde farklı bölümleri kullanma olanağına sahibiz. Sakladığımız dosyaları yönetmemize, değiştirmemize, silmemize izin veriyorlar… Tüm bunları sadece ilgili verilere sahip olarak her yerden yapabiliriz. Bu yazıda bahsedeceğimiz bir web barındırmada bir FTP kullanıcısı nasıl oluşturulur. Bu basit ve hızlı bir işlemdir.

Bir barındırmada FTP ne içindir?

FTP HTTP gibi, dosyaları aktarmamıza izin veren bir İnternet protokolüdür. Ağ üzerinde var olan en eski protokollerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bir web sunucusunda sahip olduğumuz içeriği yönetmemizi sağlar.

Ana görevi, bir kullanıcının bilgisayarlarından uzaktaki bir sunucuya kolayca dosya aktarmasına izin vermektir. Ayrıca bu dosyaları indirebilir, değiştirebilir vb. Temelde bize bu dosyalar üzerinde kontrol sağlıyor, sanki bilgisayarımızdaki klasörlerin içeriğini yönetiyormuşuz gibi.

içinden FTP erişimi HTML dosyalarını web sunucumuza yükleyebiliriz. Hatta ziyaretçilerin indirmesi için bu protokol aracılığıyla dosyalar bile koyabiliriz.

Belirttiğimiz gibi, çok eski bir protokoldür. 1970’lerde ortaya çıktı ve o zamanlar özellikle güvenlik için tasarlanmamıştı. Ancak zamanla, dosyaları şifreleyen FTPS ve SFTP gibi iyileştirmeler ve alternatifler ortaya çıktı.

Bir barındırmada bir FTP kullanıcısı nasıl oluşturulur

FTP protokolünün ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını kısaca açıkladık. Şimdi nasıl yapabileceğimizi gösterelim hostingimizde bir kullanıcı oluşturun ve böylece içeriği basit ve hızlı bir şekilde yönetebilir. Bu, istediğimiz zaman yapabileceğimiz ve istediğimiz kadar kullanıcı oluşturabileceğimiz bir şey.

Yapmamız gereken ilk şey hostingimize giriş yapmak. Orada kontrol paneline gitmemiz gerekecek. Bizim durumumuzda bu cPanel’dir, ancak prosedür diğer seçeneklerde benzerdir. Dosyalar bölümünü ve bölüm içinde aramalıyız. FTP hesapları.

FTP hesapları oluşturun

FTP Hesabı aracılığıyla daha önce oluşturduğumuz hesapları yönetebilir veya bizi ilgilendiren yeni bir hesap oluşturabiliriz. Seçeneği otomatik olarak göreceğiz FTP hesabı ekle. Aşağıdaki resimde göründüğü gibi verileri doldurmamız gerekecek.

Barındırma için FTP hesabı ekleyin

Bu FTP hesabını oluşturmak istediğimiz etki alanını seçmemiz, bir ad, şifre, dizin ve ayrıca bir depolama kotası atamamız gerekecek, ancak bu isteğe bağlı ve sınırsız bırakabiliriz.

*Not: Bir parola oluşturduğumuzda, hatta bir FTP hesabına erişim söz konusu olduğunda, kendimizi doğru bir şekilde korumak için güçlü ve karmaşık bir anahtar kullanmamız önemlidir.

Bu hesabı oluşturduğumuzda, mevcut hesaplar listesinde görünecektir. orada verebiliriz FTP istemcisini yapılandır ve ortaya çıkacak seçeneklerle ilgilendiğimiz için farklı parametreleri değiştirin.

Bu yüzden bahsettiğimiz adımları takip ederek bir FTP hesabı için yeni bir kullanıcı oluşturabiliriz. Hızlı ve basit bir işlemdir. İsim, şifre ve diğer parametreler gibi istenen bilgileri doldurmamız yeterli olacaktır. Daha sonra, oluşturulmuş tüm hesapların listesinde zaten göründüğünü doğrulayabiliriz.

olabilmek istediğimiz kadar hesap oluştur, kullanılabilir depolama alanını aşmadıkları sürece. Barındırma için yeni bir FTP hesabı oluştururken bir maksimum boyut atayabileceğimizi gördük. Bu, boş alanımız bittiğinde sitemizde sorun yaşamak istemiyorsak yararlıdır. Bunun sınırlı olabileceğini zaten biliyoruz, sözleşme yaptığımız barındırmaya bağlı olarak az ya da çok kullanılabilir alanımız olabilir.

Dosyaları FTP üzerinden yönetmek çok faydalı bir şeydir. Özellikle aynı anda büyük veya çok sayıda dosya yüklememiz gerektiğinde. Sunucuya bağlanmanın ve her şeyi hızlı bir şekilde yönetebilmenin basit ve sezgisel bir yolu.

Hostingim için FTP kullanıcısı nasıl oluşturulur makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…