Qué son las cámaras hiperespectrales: mejorando el detalle con información que tu ojo no puede ver

Hiperspektral kameralar nelerdir: gözünüzün göremediği bilgilerle ayrıntıyı geliştirmek

Hiperspektral kameralar nelerdir: gözünüzün göremediği bilgilerle ayrıntıyı geliştirmek

Huawei P50 Pocket’in piyasaya sürülmesiyle birlikte teknik sayfada az bilinen bir terim geldi: hiperspektral kamera. Bugün Honor, Qualcomm gibi devlerle işbirliğini sağlamak için “bağımsız” bir şirketten olmasına rağmen Magic V terminalini piyasaya sürdü. bu tür bir kamerayı devral şu an için rekabette göremediğimiz.

Hiperspektral kameraların ne olduğunu açıklayacağız, getirebilecekleri faydalar nelerdir ve hem Honor hem de Huawei’nin bunları yeni üst düzey terminallerinde nasıl uyguladıklarını.

İnsan gözünün ötesine geçen bir kamera

Tg Resmi 254375379

Hiperspektral kameralar dalga boylarını yakalayabilir Görünür spektrumun hem içinde hem de dışında, onları geleneksel kameralardan ayıran bir şey. Uydular ve havacılıkta Dünya yüzeyinde veri elde etmek için kullanılmıştır. ayrıca askeri alanda, tarımda veya madencilikte ultraviyole aralığını yakaladıkları için yüzeyleri izlemek için.

Hiperspektral kameralar, insanlar tarafından görülemeyen bir dizi dalga boyunda çekim yapar, bu nedenle gözle tamamen yeni olan bilgileri yakalarlar.

Mobil fotoğrafçılık artık gerçekçilik aramıyor, etkilemeye çalışıyor (ve biz onu seviyoruz)

Bu kameralardan aldığımız bilgilerle görüntülerin gözümüzle ayırt edemediğimiz özelliklerini bilebiliriz, ve Huawei bu tür bir teknolojiyi telefonlarında uygulamak istedigörüntüde umut verici gelişmeler.

“Yeni Ultra Spectrum görüntüleme teknolojisi, HUAWEI XD optikleri ve True-Chroma görüntüleme motorunu bir araya getirerek inanılmaz, gerçekçi fotoğrafçılık için doğal ayrıntıları ve canlı renkleri ortaya çıkarmak için ışık netliğini ve görünürlüğü artırıyor.” Huawei.

Tg Resmi 2773116175

Bu, Huawei’nin spektral kamerasının yakalayabileceği bilgi türüdür.

Huawei’nin vaat ettiği gibi hiperspektral kamerayı bize sağlayan ilk işlev, floresan görüntüler yakalayın, gözümüzün doğal olarak işlemediği dalga boylarındaki renkleri bize gösteriyor. görebilelim diye, Huawei’nin sinir motoru, bu hiperspektral görüntüyü geleneksel bir görüntüye dönüştürüyorancak yeni sensörden elde edilen bilgilerle.

Buna benzer bir şeydir kızılötesi bir görüntü gördüğümüzde. Gözümüz böyle görüntüleri yakalayamaz, ancak bu kızılötesi bilgisiyle bir JPEG görebiliriz.

Huawei ve Honor’un bu tür kameralarla ikinci amacı ise, geleneksel fotoğrafçılıkta hem ayrıntıyı hem de keskinliği geliştirin. Yapay zeka sayesinde, özellikle portre ve gece fotoğrafçılığı hakkında konuştuğumuzda, ayrıntılı olarak daha zengin görüntüler sunmak için her iki sensörden gelen bilgileri birleştirebilmeyi vaat ediyorlar.

Huawei, bu yeni sensörden gelen görüntüyü nöral bir motorla işleyerek ve ana sensörden gelen görüntü ile birleştirerek daha zengin detay ve renkli görüntüler elde edebileceğini iddia ediyor.

Hem Honor’da hem de Huawei’de oldukça yüksek çözünürlüklü kameralar olan hiperspektral sensörün ek bilgilerini kullanarak, görüntünün nihai kalitesinin arttığını iddia. Kağıt üzerinde bu, AI’nın işini fiilen işlendikten sonra son JPEG’e değer katabilecek bilgileri seçerek yaptığı sürece teknik olarak mümkündür.

Tg Resmi 1497909184

Son olarak Huawei, bu tür bir sensörün günümüzün bilgisayar fotoğrafçılığının en büyük zorluklarından birini iyileştirebileceğini vaat ediyor: beyaz dengesi ve cilt tonları. Huawei, bu sensörden gelen bilgileri kullanarak şunları iddia ediyor: cilt tonu doğruluğu geliştirildiyalnızca renk bilgisi gerektiren bir sinir motoru tarafından desteklenir.

Şu anda, cep telefonlarındaki hiperspektral kamera, Huawei ve Honor’un büyük vaadi, ancak iyileştirmenin gerçek olup olmadığını görmek için sonuçlarını geleneksel kameralarla karşılaştırmak gerekecek.

– Haberler Hiperspektral kameralar nelerdir: gözünüzün göremediği bilgilerle ayrıntıyı geliştirmek aslen yayınlandı Engadget Mobil Ricardo Aguilar’ın fotoğrafı.


Leave a Reply