Her şeye rağmen, M1'li Mac'lere Linux kurmak Apple sayesinde daha kolay olacak

Her şeye rağmen, M1’li Mac’lere Linux kurmak Apple sayesinde daha kolay olacak

Apple’ın x86 yongalarından Apple Silicon’un ARM yongalarına geçişinin bir yılı, Mac M1, M1 Pro ve M1 Max üzerinde çalıştırabildiğimiz tek işletim sistemi, Big Sur veya Monterey olsun, macOS’tur. Bu bilgisayarlardan birinde Windows 10, 11 veya Linux kullanmak istiyorsanız sanal makine aracılığıyla yürütülmelidir.

ARM mimarisine uyarlanmış Microsoft sistemlerini kullanamamanın açıklaması, Redmond ve Qualcomm arasındaki bir münhasırlık anlaşmasında olabilir, böylece Windows 10 ve 11 başka herhangi bir üreticinin yongaları üzerinde çalışamaz. Neyse ki, bu anlaşmaya çok az kalmış gibi görünüyor.

Linux söz konusu olduğunda, Kurulumu ve kullanımı kolaylaştırmak Apple’a kalmış ve yaptıkları da tam olarak bu.Apple silikon için bir Linux portu olan Asahi Linux’un arkasındaki geliştirici Hector Martin’e göre.

https://platform.twitter.com/widgets.js

M1 Mac’lerde Linux’un geleceği aniden daha parlak

Martin’in Ocak ayında başladığından bu yana M1’lerde Asahi Linux ile kaydettiği ilerleme etkileyici. Hepsini YouTube’da canlı olarak belgeliyor ve bugün Patreon’da ona her ay en az 3 dolar artı KDV veren 1091 müşterisi olması sayesinde mümkün.. Böylece, ona özel çekirdek desteği vermekten, Linux için sürücüleri destekleme konusunda inanılmaz bir iş çıkarmaya geçtiğini gördük.

Örneğin Kasım ayında, yeni 14 inç MacBook Pro’nun KDE Plasma 5’i NVMe SSD’sinden çalıştırabildiğini, ancak GPU desteği olmadan tamamen CPU’ya bağlı olduğunu gösterdi. Öyle olsa bile, performansın CPU ile %100’de çalışacak kadar akıcı olduğunu söyledi.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Artık Martin, macOS 12.1 ile Apple’ın M1 makinelerine Linux yüklemeye yönelik mevcut sürecini bozduğunu fark etti. Ama yine de, kötü haber gibi görünen şey geliştirici tarafından kutlandısistemdeki bir Apple uygulaması nedeniyle bozulduğu düşünülen bu, sistemin gelecekte kurulumunu kolaylaştırmaya yardımcı olmaktan başka bir şey yapmıyor ve bu projelerin geliştiricilerinin kontrol etmediği değişkenlere bağlı değil.

Kelimenin tam anlamıyla Martin, “insanlar, [Apple] yardım etmezlerdi. Bu [los cambios que ayudan] bizim için yaratılmıştır.” Ayrıca şunu da ekliyor: “Bunu kendilerine eklemeleri için gerçekten tek bir neden düşünemiyorum. Ham görüntüler için kullanımı yoktur. “Hey, bunu kullan, daha kolay ve gelecekte kırmayacağız” diyorlar. Bu Asahi için«.

İfade edilen bu duygu göz önüne alındığında, bazı kullanıcılar Martin’e bu değişikliklerin M1’de Windows’u desteklemeye odaklanıp odaklanamayacağını sordu ve geliştirici buna “resmi Windows ARM desteğinin bu tür manuel işlemi kullanma olasılığı sıfırdır.«. O yüzden o kısım için beklememiz gerekecek.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Her şeye rağmen, M1’li Mac’lere Linux kurmak Apple sayesinde daha kolay olacak aslen yayınlandı Genbeta Antonio Saban’ın fotoğrafı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…