Her on İspanyoldan biri en az bir aşı ile aşılanmıştır: İspanyol aşı kampanyasının iç organlarına bir bakış

İspanya’ya COVID-19’a karşı bir milyondan fazla aşının ulaştığı gün, ülke, aşı kampanyasının psikolojik hatlarından birini rahatça aştı: Nüfusun %10’u en az bir doz aşı ile aşılanmıştır.. Yani, 4,967,230’u kısmen aşılanmıştır ve 2,604,209’u zaten kılavuzun tamamını almıştır.

Rakam (mutlak veya göreceli olarak) düşüktür. Her şeyden önce, dördüncü dalganın kapıları çalıyor olabileceğini, ancak bir referans noktası olduğunu hesaba katarsak: Aylardır her şeyin bahara ve hatta aşı kampanyasının başlaması gereken ana bağlı olduğunu söylüyoruz. radikal formu değiştirmek şimdi. Yapabilecek misin?

Her on kişiden biri

Ekran Görüntüsü 2021 03 29 17 49 14'te

İspanya’daki aşı kampanyasının birkaç nedenden dolayı kazara başladığını zaten biliyoruz: karmaşık lojistik Ön saflardaki sağlık çalışanlarına ek olarak konutlardaki yaşlılara ve büyük bağımlılara odaklanan ilk aşamanın ilk aşaması, dağıtımdaki ilk sorunlar veya Pfizer’in gecikmeleri ve aşı kıtlığı.

COVID vakalarındaki toparlanma zaten burada: Tek soru, dördüncü dalganın kaçınılmaz olup olmadığı ve onu durdurmayı başaramazsak bizi nasıl etkileyeceği.

Şubat sonu ve Mart başı itibariyle durum istikrara kavuştu ve aşı seyir hızı kazanmaya başladı günde 110.000 dozdan fazla uygulanır. Ancak, yeterli değildi. Nüfusun %70’i aşılanmış olarak yaza ulaşmak istiyorsak, çok daha fazlasına ihtiyacımız var ve asıl ‘darboğaz’ aşı kıtlığı.

Yavaş yavaş çözülen bir şey var. Dediğimiz gibi bu hafta Pfizer/BioNTech’ten 672.750 doz, Moderna’dan 393.600 doz alındı. Başka bir deyişle, ilk haftalarda aldığımız aşıların sayısı şimdiden üç katına çıkıyor. Ama kağıt üzerinde bu sadece başlangıç. Bakanlığın yaptığı tahminlere göre, sadece Nisan ayında tüm bu aylardan daha fazla aşı almamız gerekiyor. Johnson & Johnson aşısının 19 Nisan’da gelişi rakamları tamamlayacak.

Böylece, Tek doz aşı olanların %10’unun gelmesi harika bir haber. Ama istediğimiz kadar iyi değil. Vakalardaki ani artış bir gerçeklik haline gelirken ve dördüncü dalga hastaneleri tekrar doyurmakla tehdit ederken, hala risk altında olan ve hala bekleyen çok sayıda insan var (65 yaş üstü, ancak 80 yaş altı).

En iyi senaryoda İspanya Haziran

Başka bir deyişle, toplam sayıların hala çözmemiz gereken sorunları görünmez kıldığı tuzağına düşmemeliyiz. Aşıların yarattığı iyimserlik haklı, ancak şunu unutmak mantıklı değil, ancak birkaç ay içinde bağışıklığa “parmak uçlarıyla” dokunabileceğiz, kolay olmayacak ve hazırlıklı olmak önemlidir.

Resim | Hastane-Klinik

– Haberler Her on İspanyoldan biri en az bir aşı ile aşılanmıştır: İspanyol aşı kampanyasının iç organlarına bir bakış aslen yayınlandı Xataka Javier Jiménez ve Javier Lacort tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…