HD, Full HD, QHD, UHD: her bir çözünürlüğün anlamı ve farklılıkları

Bir monitör veya televizyon satın almak üzeresiniz. Adımlarınızı mağazaya yönlendirin veya uygun web sayfası adresini yazın ve alternatiflere bakmaya ve özellikleri incelemeye başlayın. Ekran köşegeni, fiyat (çok önemlidir) ve diğerlerinden öne çıkan kısaltmalar. Çözünürlük… markaların zaman zaman model değiştirmemiz için kullandığı bahanelerden biri defalarca düşünsek de buna ihtiyacımız yok.

Gerçek şu ki, ambalaj üzerindeki kısaltmaların savaşı çok büyük. HD, Full HD, QHD, UHD, 4K, çok nadir bulunan 8K… şarkı sözlerinin tam bir dansı bu sizin için bir sorun teşkil etmeyebilir ancak bazı kullanıcılar için şüphe uyandırabilir. Ve onlar bu makale ile rehberlik etmek istediğimiz kişilerdir.

Her zevke uygun çözümler

Çözünürlük

Bu kısaltmalarla bir ekranın sunduğu çözünürlüğe atıfta bulunuyoruz, ancak devam etmeden önce çözünürlüğün ne olduğunu biliyor muyuz? hakkında bir ekrandaki paneli oluşturan piksel sayısı nasıl kalibre edilirpikseller bir görüntünün bölünebileceği en küçük parçadır.

Televizyonumu değiştirmek istiyorum, şimdi mi alayım yoksa HDMI 2.1'in gelmesini mi bekleyeceğim?

Bu nedenle, çözünürlükten anlıyoruz bir ekranın görüntüleyebileceği piksellerden oluşan dikey ve yatay çizgilerin sayısı. Çözünürlük ne kadar düşükse, piksel o kadar az ve görüntü kalitesi o kadar kötü olur. Ve aynısı, insan gözünün inç başına daha fazla piksel (dpi) arasındaki farkı artık algılamadığı bir zaman gelse de, tersine gerçekleşir.

rakam sorusu

çözünürlükler

Normalde bu noktada bir monitör veya televizyon alacağımız zaman iki veya en fazla üç çeşit arasında seçim yapmak zorunda kalacağız. hakkında Tam HD, UHD veya 4K (bize o şekilde satmak isteseler de aynı olmaz demiştik zaten) ve 2K veya QHD (monitörlerde daha sık oluyor ama televizyonlarda olmuyor. 8K bunun üstünde ama yine de var) kitlesel geldiğini görme zamanı.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/0b/26/b2/60100d863bef0739db/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/47/4a/52/60100c8f3bef0739e1/orijinal/önce-de-buying-a-tv-for-the-the-the-the-the-the-the-the-tra-the-tra-the-tra-özellikleri-of-500’den az- televizyon-perfecta-bq.jpeg»}

Bu çözünürlüklerin her birine genellikle Full HD ve 1.920 x 1.080 pikselini örnek alacağımız rakamlar eşlik eder. Ve bu sayılar ne anlama geliyor? Pekala, birkaç satır yukarıya dönüyoruz ve hatırlıyoruz; görüntü yatay ve dikey piksel çizgilerinden oluşur, bu nedenle bu şekil yatay olarak 1.920 pikseli ve dikey olarak 1.080 pikseli gösterir. Ekranda toplam 2.072.600 nokta ışık.

mezhep

Çözünürlük

Diğer isimler

8K

7.680 x 4.320 piksel

8K

4K DCI

4096 x 2160 piksel

4K

UHD

3840 x 2160 piksel

4K, UHD

2K

2048 x 1080 piksel

2K

WUXGA

1.920 x 1.200 piksel

Geniş Ekran Ultra Genişletilmiş Grafik Dizisi

1080p veya Tam HD

1.920 x 1.080 piksel

Tam HD, FHD, 1080p, 2K

720p veya HD

1.280 x 720 piksel

HD, Yüksek Çözünürlük

boyut önemli olduğunda

piksel

Bu şekilde farkı açıkça görebiliriz ve bu Görüntü kalitesini ve tanımını takdir etmek aynı şey değil 3,840 x 2,160 pikselden (toplamda 8.294.400) 1.920 x 1.080 piksel (toplam 2.073.600) ekrana sahip olmak, en azından teoride bir UHD ekranın sunduğu şeydir. İkincisinde, içeriğin daha büyük bir tanımı olacaktır.

Çözünürlük

Ancak burada, Ekranın boyutu da devreye giriyor, ünlü diyagonal. Ve bir HD televizyon (720p) 32 inç ekranda çok iyi görülebilirken, 55 inçlik bir ekrana yerleştirirsek aynı çözünürlük “tütmez” hale geliyor. Sebep? Daha geniş bir alanı kaplamak için az piksel, aşırı pikselli görüntülere ve düşük görüntü kalitesine neden olur.

Savaş sadece LCD ile OLED arasında değildir: LED LCD panellerde Edge LED, Direct LED ve FALD arasında önemli farklar vardır.

Şu anda televizyonlarda ve monitörlerde en çok kullanılan çözünürlük Full HD (1080p) Her ne kadar giderek daha erişilebilir OLED panelleri de dahil olmak üzere, her şeyden önce fiyatlardaki düşüş sayesinde zemin kazanan UDH çözünürlüğü, yavaş yavaş bunun yerini yeni standart olarak adlandırılan şey alıyor.

Bu kadar çözünürlük gerekli mi?

Televizyon

Her şeyden önce, ona vereceğimiz kullanıma, fiyatına ve cihazın türüne bağlı. Televizyonlar söz konusu olduğunda, şu anda iyi bir UHD seçeneği bulursak, onu ele geçirmek ilginç özellikle örneğin bir HD veya Full HD modelinden geliyorsak. Bu şekilde, örneğin, giderek yaygınlaşan HDR ile UHD’deki içeriğe ister fiziksel formatta ister fiziksel formatta erişebileceğiz. yayın Akışı.

Bir monitör söz konusu olduğunda, şu istisna dışında hemen hemen aynı şey olur. 4K’yı video oyunlarında kullanmak için çok güçlü bir bilgisayara ihtiyacımız olacak veya Xbox One X gibi bir konsol, yani durum böyle değilse, iyi bir Full HD monitör yeterli olabilir (burada her kullanıcı kendi sınırını belirler).

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler HD, Full HD, QHD, UHD: her bir çözünürlüğün anlamı ve farklılıkları aslen yayınlandı Xataka Akıllı Ev José Antonio Carmona’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…