Hangi yönlendirici seçilir? WiFi 6 veya 10 GB Ethernet?

Yeni yönlendirici teknolojileri

Yönlendiriciler, bir bilgisayarın internete hızlı ve parazitsiz bir şekilde bağlanabilmesi için bağlanmasını sağlayan cihazlardır. Bunu yapmak için, düzinelerce yönlendirici ve cep telefonunda zaten mevcut olan yeni kablosuz standart olan WiFi 6 gibi teknolojileri kullanıyorlar. Ayrıca, kablolu bağlantılar için ticari yönlendiricilerde tanıtılan saniyede 10 Gigabayt (GBps) Ethernet vardır. Ama ikisi arasında hangisi daha iyi?

Üreticiler, saniyede 10 Gigabayt Ethernet yerine WiFi 6 ile ekipman geliştirmeyi tercih ediyor

Artık birçok cihazda bulunan Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax), verimlilik, hız ve daha düşük güç tüketiminde iyileştirmeler alan geleneksel Wi-Fi teknolojisinin altıncı güncellemesidir.

Öte yandan, Ethernet teknolojisi söz konusu olduğunda, İnternet’e bağlanmanın standart yolu yerel olarak ve bir kablo iledir. Mevcut Wi-Fi yönlendirici bağlantı sistemlerini aşan, 1,25 GBps’ye kadar veri aktarım hızına sahiptir. Ancak, 10 GB Ethernet bağlantısının bir dezavantajı vardır: yönlendirici imalatında uyumlu elektrik devre kartlarının olmaması. Bu, bu yeni teknolojiden yararlanmak isteyen kullanıcıların pahalı ağ kartları satın alması gerektiği anlamına gelir.

Bu, kullanıcıları saniyede 312,5 Megabayt’a (MBps) kadar veri aktarım seviyesine sahip Saniyede 2,5 Gigabayt (GBps) Ethernet’e sahip ekipman seçmeye zorlar; bu fena değil, ancak 10Gb Ethernet’e kıyasla çok düşük. Ayrıca 2,5 GB Ethernet için 10 GBps Ethernet’ten farklı olarak üreticilerin kullanabileceği ve tüm ekipmanlarla uyumlu birden çok uyumlu elektrik devre kartı bulunmaktadır.

İyi bir yönlendirici seçmek, teknolojisi gelecekte en son teknoloji olan ve 10 GBps Ethernet’e işaret edecek olanı seçmeyi gerektirse de, WiFi 6, fiyatı ve parazit olmadan izin verdiği bağlantı hızı nedeniyle şu anda önceliktir. Şu anda üreticiler, 2.5 GB Ethernet ile birleştirilmiş WiFi ile uyumlu cihazlar oluşturarak güvenli oynamayı tercih ederken, uyumlu plakalar 10 GB ile daha ucuz bir fiyata geliyor, önümüzdeki yıllarda kesinlikle göreceğimiz bir şey.