Hangi hatalar kaba kuvvet saldırılarına neden olabilir?

Parolalar, İnternet’in başlangıcından beri bizimle birlikte olan bir güvenlik bariyeridir. Zamanla gelişiyorlar, başlangıçta olduğundan çok daha karmaşıklar ve kullanıcılara daha fazla olanak sunuyorlar. Örneğin, büyük ve küçük harfleri, sayıları ve diğer sembolleri olan çok uzun bir anahtar oluşturabiliriz. Ama hala savunmasızlar. Bazen acı çekebiliriz kaba kuvvet saldırıları ve bu yazıda buna hangi hataların neden olabileceğinden bahsediyoruz.

Neden kaba kuvvet saldırısına maruz kalabiliriz?

Kaba kuvvet saldırısı nedir? Temel olarak, bir bilgisayar korsanının güç verme girişimidir. şifre kırmak ve bir hesaba erişin. Esas olarak, doğru olanı bulana kadar farklı şifreleri tekrar tekrar deneyen bir bilgisayar programına dayanır.

için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. internet şifre hırsızlığı. Sosyal ağları, kayıtları, uygulamaları, banka hesaplarını etkileyebilecek bir şey… Elbette bugün kendimizi korumak için çok çeşitli olanaklara sahibiz. Bu nedenle güvenliği her zaman iyileştirebiliriz. Ancak, kaba kuvvet saldırısını destekleyebilecek hatalar vardır ve hangilerinin en yaygın olduğunu açıklayacağız.

Zayıf bir şifre kullanın

Kuşkusuz, kaba kuvvet saldırısını destekleyebilecek ana hata, zayıf şifre. İlk şey, sadece harf veya rakamlara sahip olmasıdır. Bu, bir parolanın karmaşık olmamasını sağlar ve bu nedenle bu tür bir saldırı parolayı nispeten kolayca bozabilir. Ancak kişisel verileri veya tanımlanması kolay sözcükleri taşıyan bir anahtar oluşturmak da bir hatadır.

Örnek olarak “benim evim” veya “43891348” şifresini ele alalım. Sadece harf veya rakam kullanıyoruz. Öte yandan, çok daha güçlü başka bir parola “3H/3$-89sYl&” olacaktır. Bu durumda harfleri (hem büyük hem de küçük harf), sayıları ve diğer sembolleri kullanıyoruz, ayrıca tamamen rastgele. Kaba kuvvet saldırısı gerçekleştirebilen bir bilgisayar programının böyle bir anahtarı bulması sonsuza kadar sürer.

şifre uzunluğu

Ancak görünüşe göre bulması zor olan bir şifreye sahip olmak yeterli değildir. Ayrıca vazgeçilmez olacak uzunluk sahip olduğun Örneğin 8 karakterli bir anahtar, başka bir 16 karakterli anahtarla aynı değildir. Basitçe bir sembol, bir harf daha ekleyerek güvenliği katlanarak artırabilirsiniz. Bu nedenle, kaba kuvvet saldırısını destekleyebilecek başka bir hata da kısa parolalar kullanmaktır.

E-posta şifresini yeniden kullanma sorunu

İki adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştirme

şüphesiz iki adımlı kimlik doğrulama Parolaların güvenliğini artırmak için aklımızda tutabileceğimiz bir yöntemdir. Bir saldırganın parolayı çalmayı başarsa bile hesaba erişmek için ikinci bir adıma ihtiyacı olacağından, bu bizim bir kaba kuvvet saldırısının kurbanı olmamızı engelleyebilir.

Güvenlik programları kullanmayın

İyi bir donanıma sahip olmadan bilgisayar ekipmanı kullanmak da bir hatadır. güvenlik programı. Bir antivirüs, kaba kuvvet saldırısına izin verebilecek kötü amaçlı yazılımların girişini önlememize yardımcı olabilir. Sık sık analiz yapmamız ve böylece problemlerden kaçınmamız önemlidir.

Eski sistemlere sahip olmak

ile benzer bir şey olur ekipman yükseltmeleri. Her zaman mevcut tüm yamaları eklemeliyiz, aksi takdirde bilgisayar korsanlarının saldırılarını gerçekleştirmek için kullandıkları güvenlik açıklarından zarar görebiliriz.

Hangi hataların kaba kuvvet saldırılarına yol açabileceği makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…